Do konce příštího roku slibuje britský labouristický premiér Keir Starmer snížit počet pacientů čekajících na vyšetření déle než 18 týdnů zhruba o půl milionu. Tento týden [6.1.] britské veřejnosti představil plán, jak toho dosáhne.
Tento týden v pondělí [6.1.] Starmer společně se svým ministrem zdravotnictví Wesem Streetingem navštívil nemocnici v hrabství Surrey na jihovýchodě Anglie, kde představil vládní plán reformy veřejného zdravotnictví.
„Ukončíme dlouhé čekací listiny v NHS. Náš reformní plán zkrátí čekací doby na vyšetření a testy tak, aby pacienti nečekali déle než 18 týdnů od doby doporučení,“ slíbil na setkání lidem v Británii Starmer.
Na vyšetření v systému veřejného zdravotnictví dnes v Británii čeká 7,5 milionu lidí. Většina z nich se do zařízení dostává za dobu delší šest, ale i 18 měsíců. A výjimkou není, když se lidé na lékařem doporučené vyšetření nedostanou vůbec.
Rozpadající se systém veřejného zdravotnictví [National Health Servis, NHS] v Británii mimo jiné přispěl k volebnímu debaklu vládnoucí konzervativní strany v čele s Rishi Sunakem v parlamentních volbách loni na začátku července, kdy se k moci dostala Labouristická strana pod vedením právě Keira Starmera.
Starmer toho ve zdravotnictví slibuje hodně
Do konce příštího roku se má podle Starmerova plánu až 65 procent pacientů dostat k léčbě do 18 týdnů, které se považují v Británii za standardní dobu v čekání na doporučené vyšetření. To by podle Starmera znamenalo snížení počtu pacientů čekajících na péči déle než 18 týdnů o zhruba půl milionu osob do konce roku 2026.
„Náš plán si stanovil ambiciózní cíl, a tím je zkrátit čekací dobu z nynějších 18 měsíců na 18 týdnů,“ uvedl ministr zdravotnictví a sociální péče Wes Streeting.
Kratších čekacích dob na vyšetření chce britská vláda dosáhnout posílením takzvaných komunitních diagnostických center. Ta by měla fungovat i v odlehlejších regionech tak, aby nemuseli pacienti za vyšetřeními cestovat daleko. A otevřena mají být tato centra sedm dní v týdnu, dvanáct hodin denně. Tímto krokem se podle Starmera navýší kapacity o 440 tisíc provedených testů a jiných vyšetření za rok.
Při své návštěvě nemocnice zmínil i rozšíření chirurgických center o tři další a současně rozšíření kapacit a pracovní doby v již zavedených centrech, který je v zemi čtrnáct. Postupné navyšování kapacit základních zdravotnických služeb by mělo podle britského premiéra vést k tomu, že do roku 2029 navštíví přes 90 procent pacientů lékaře v Británii do 18 týdnů od vystavení doporučení. Nyní na výkon čekají zhruba čtyři z deseti pacientů déle než tuto standardní dobu.
Další chirurgická centra se mají v budoucnu dále otevírat, kdy na jejich zřízení a provozy vyčlenila vláda investici v objemu 1,5 miliardy liber [cca 50 mld. Kč]. K dalším opatřením, která mají ulevit přetíženému britskému zdravotnictví, je spolupráce se soukromým sektorem a širší využití moderních technologií. I do pořízení inovativních přístrojů, především diagnostických metod, plánuje labouristická strana větší investice.
Velké změny si žádají velké investice
V posledních letech řeší britské veřejné zdravotnictví časté stávky zdravotníků. Ti upozorňují na pomalý růst platů ve srovnání s tím, jak rychle jim rostou náklady na život. Stěžují si i na dlouhé pracovní směny a malé investice do zdravotnických zařízení. K problémům v tamním zdravotnictví přispěl i odchod Británie z EU, kdy ostrovní stát opustila část zahraničních pracovníků zastávajících práce ve zdravotnictví a sociálních službách.
Premiérem Starmerem slibovaná reforma, na jejímž konci jsou maximálně 18týdenní čekací doby na vyšetření a obecně dobře dostupná zdravotní péče a spokojení zdravotníci a pacienti, ale neřeší finanční pokrytí popsaných kroků. Přičemž ani britskému hospodářství se v posledních letech příliš nedaří. Podle britského statistického úřadu se ekonomika Británie ve třetím čtvrtletí oproti předchozím třem měsícům stagnovala.
Labouristé slibují postavit britské zdravotnictví zase na nohy
Stejně tak jako slibuje Starmer lepší zdravotnictví, sliboval loni i posílení tvorby pracovních míst a zvýšení životní úrovně britských obyvatel. Avšak hospodářský vývoj na nic takového neukazuje. A podle agentury Reuters vykáže britské hospodářství nulový růst také v celém druhém pololetí roku 2024.
Veronika Táchová, ČTK