O HMPV psal už v roce 2003 epidemiolog Vladimír Plesník

0
209
HMPV
Foto: Archiv Zdravé Zprávy

Severní Čína se potýká s epidemií lidského metapneumoviru [HMPV]. Obavy z pandemie podobné covidu-19 ale nejsou podle epidemiologů namístě. Většina lidí už si vytvořila imunitu, uvádí podle BBC vědci.

Čína informuje o nárůstu počtu nákaz HMPV především v severních provinciích, to hlavně u dětí. Australská epidemioložka Jacqueline Stephensová na trend reagovala, že s nárůstem se potýká mnoho zemí na severní polokouli.

„Ačkoli je to znepokojivé, zvýšený výskyt je pravděpodobně normálním sezonním nárůstem, který pozorujeme v zimě,“ dodala.

Virus HMPV se šíří přímým kontaktem mezi lidmi nebo dotykem kontaminovaného povrchu. Lidé se mohou nejčastěji nakazit na konci zimy a brzy na jaře. Viry jsou dnes odolnější a k jejich častému přenosu přispívá i to, že lidé tráví většinu času uvnitř budov. Mezi příznaky nákazy patří kašel, horečka a ucpaný nos. U osob se slabší imunitou může virus napadnout plíce a projevit se sípáním, dušností a až zánětem hrtanu.

„U dospělých se tento virus často projevuje mírně, ale u malých dětí, seniorů nebo lidí s oslabenou imunitou může způsobit vážné komplikace,“ uvádí server BBC.

Nárůst počtu nakažených virem HMPV od října zaznamenávají také zdravotní úřady ve Spojených státech a Británii. Odborníci veřejnost uklidňují, že obavy z další pandemie nejsou namístě, protože pandemii obvykle způsobují nové patogeny. A to není případ HMPV.

HMPV objevili Nizozemci

Virus HMPV poprvé objevili Nizozemci v roce 2002, kdy J. Stockton se svými spolupracovníky zveřejnil zprávu o identifikaci nového lidského metapneumoviru HMPV, který našli v Nizozemsku a Anglii až u tří procent pacientů s chřipce podobným onemocněním.

„Zhruba o rok dříve byl HMPV nalezen u malých dětí s obrazem ARO, počínaje lehkým katarem horních cest dýchacích až po těžkou bronchiolitidu a pneumonii. Na základě podrobného prozkoumání homologie virových sekvencí a složení genomu byl virus klasifikován jako prvý příslušník nedávno ustanoveného rodu Metapneumovirus u savců, neboť až dosud byl jediným členem tohoto rodu pneumovirus ptáků,“ uvedl roku 2003 ve svém Studijním materiálu penzista a nestor české epidemiologie MUDr. Vladimír Plesník.

Levé ramínko a pravé ramínko, ministr Válek zahájil očkovací kampaň

Serologické studie z Nizozemí podle něj následně zjistily, že do pěti let věku se všechny děti nejméně jednou infikovaly HMPV. A to, že virus koluje mezi lidmi již nejméně 50 let. Krátce po tomto objevu HMPV nalézali lékaři u pacientů s respiračními infekcemi na celém světě, včetně Severní Ameriky, Austrálie, Finska a Velké Británie. I když zpočátku byl HMPV nejčastěji potvrzován při ARO u dětí, později se ukázaly těžké akutní infekce také u starších osob.

„I když jde o odlišný virus patřící do jiné čeledě Pneumovirinae, má řadu podobností s lidským RSV. Může způsobit těžkou akutní infekci dýchacích cest u malých dětí, starých nebo imunokompromitovaných osob. Klinicky se manifestující přinejmenším v zimním období mírného klimatického pásma,“ napsal Vladimír Plesník.

HMPV vs. SARS-CoV-2

I podle BBC se virem alespoň jednou nakazí téměř každé dítě do pěti let věku. Jelikož se po celém světě šíří desítky let, lidé už si vůči němu vybudovali určitou imunitu. Přesto se doporučuje dodržovat standardní preventivní opatření. Jako je nošení roušek na přelidněných místech, vyhýbání se davům, častější hygiena rukou a očkování proti chřipce, která se HMPV velmi podobá.

Roušky a respirátory v době covidu působily dermatologické potíže

Virus HMPV tak není podle epidemiologů ani odstínem nebezpečí, jímž se stala před pěti lety epidemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Podle údajů Světové zdravotnické organizace [WHO] jím tehdy onemocnělo více než 777 milionů lidí, to je asi desetina světové populace. Více než sedm milionů lidí na nákazu zemřelo. Podalo se více než 13 miliard dávek vakcíny a na konci roku 2023 se očkovaly dvě třetiny světové populace.

–ČTK/DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here