Polovina online žádostí o důchod připadá na invalidní penze

0
1947
online
Online si o důchod požádalo od spuštění aplikace v prosinci 2023 podle šéfa ČSSZ Františka Boháčka skoro 13 tisíc lidí. Zhruba polovina žádostí připadá na invalidní důchodce, kteří jsou v mladším věku. Uvedl to na dnešní konferenci k elektronizaci úřadu. / Foto: Redakce Zdravé Zprávy

Požádat o jakýkoli důchod online umožňuje Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ] od prosince 2023. Od té doby o penzi podle šéfa ČSSZ Františka Boháčka požádalo elektronicky 12 850 lidí. A jsou mezi nimi i osmdesátníci.

Při zprovoznění webové aplikace k online vyplnění žádosti o důchod na začátku prosince roku 2023 Boháček odhadoval v prvním roce zhruba pětiprocentní zájem o tento způsob komunikace s úřadem. Nyní čísla ukazují, že za první rok od spuštění aplikace se online žádosti podílí na celkovém počtu žádostí o důchodové dávky zhruba ze 7,7 procenta.

„Jsme nad číslem, které jsme původně odhadovali,“ řekl na tiskové konferenci [7.1.] Ministerstva práce a sociálních věcí ČR [MPSV] k digitalizaci pod resort spadajících agend Boháček.

Standardně podle něj přijme sociální správa ročně kolem 200 tisíc žádostí o některý z důchodů [starobní, invalidní, pozůstalostní důchod]. S výjimkou roku 2022, kdy se lidem vzhledem k mimořádným valorizacím finančně vyplatilo žádat o předčasný důchod s odloženou platbou. Nyní se podle Boháčka dostávají úřady v počtech žádostí o důchody na běžná čísla.

50 % online žádostí o důchod připadá na invalidní penze

Z dosud téměř 13 tisíc online žádostí o důchod jich podle Boháčka připadá 50 procent na invalidní penze. Což má podle něj i své vysvětlení. A tím je, že o invalidní důchody žádají obvykle mladší lidé zvyklí používat digitální technologie.

„Žádosti o starobní důchody představují asi 31 procent z celkového počtu online žádostí,“ uvedl ústřední ředitel ČSSZ.

Údaje u žádostí o pozůstalostní důchody podané online podle něj ukazují na to, že je zvládají vyplňovat a odesílat i lidé ve vyšším seniorním věku, osmdesátníky nevyjímaje. I když také dodal, že jim s procesem může pomáhat rodina, třeba děti nebo vnoučata.

ČSSZ: Posuzování invalidity neprobíhá na diagnózu

Spokojený je Boháček i s dobou odbavování žádostí o důchod, která se dle něj stále snižuje.

„Nyní jsme pod pětadvaceti dny u těch běžných žádostí,“ uvedl s tím, že jde o žádosti, u nichž není třeba nic dalšího dokládat a vyhledávat.

ČSSZ má ze zákona 90denní lhůtu na vydání rozhodnutí o přiznání důchodu. To pokud probíhá vše bez komplikací a žadatel dodá veškeré dokumenty, jako jsou často i doklady k účasti na důchodovém pojištění.

„V prosinci jsme se dostali na 78 dnů průměrné doby řízení u žádostí s mezinárodním prvkem,“ řekl Boháček s tím, že taková čísla má sociální správa vůbec poprvé.

ČSSZ: Posudkoví lékaři se s žadateli o invalidní důchod vidět nemusí

Možnost požádat o důchod elektronicky je podle něj velká výhoda i pro žadatele ze zahraničí. Postupně se podle něj zvyšuje zájem o takzvané videokonference, kdy se žadatel o důchod spojí online s referentem sociální správy. Společně mohou žádost o dávku sepsat nebo se o ní jen poradit. Takových online klientských setkání proběhlo loni asi pět set.

Za zásadní v online žádostech o důchod považuje Boháček funkci, která žadateli ukáže orientační výši měsíčního důchodu. To ostatně nabízí i informativní důchodová kalkulačka [IDA] ČSSZ.

Elektronizace nemocenských dávek od 1.1.2025

Od ledna letošního roku začala další část elektronizace agend spravovaných ČSSZ a sice veškerých nemocenských dávek. Za prvních šest dnů letošního roku evidují úřady podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky [KDU-ČSL] 421 elektronických podání peněžité pomoci v mateřství [PPM]. A přes 7 tisíc elektronických podání u dávky ošetřovné.

„Tato služba velmi dobře funguje,“ zhodnotil ministr.

Digitalizace dávek nemocenského pojištění startuje 1. ledna

Proces online vyřízení některé z nemocenských dávek funguje podle něj u všech obdobným postupem. Lékař odešle rozhodnutí o potřebě ošetřovného či termínu porodu sociální správě s unikátním identifikátorem, který sdělí i pacientce či rodiči dítěte. Ten o pracovní neschopnosti informuje svého zaměstnavatele, který sociální správě zašle tiskopis žádosti o dávku. Sociální správa následně zhodnotí nárok na dávku a případně začne s její výplatou. Přičemž pomocí přiděleného identifikátoru si může pracovník kdykoli ověřit stav zpracování dávky na ePortálu ČSSZ.

„A takhle analogicky to bude fungovat i u otcovské i vyrovnávací platby,“ dodal ministr.

Podle Boháčka od letošního ledna zahájená elektronizace nemocenských dávek zkrátí dobu jejich vyřizování o jednotky dnů. I dříve, kdy odbavoval úřad žádosti jen v papírové podobě, nebyla podle něj v této agendě žádná prodlení.

„Vše úřad vyřídil v průměru do deseti dnů,“ uvedl s tím, že zrychlení přinese především elektronické předávání dokumentů mezi lékaři, sociální správou a zaměstnavateli.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here