Dohodáři nově odvedou pojistné až od částky 11 500 korun

0
394
dohodari
Foto: Freepik.com

Zatímco loni odváděli lidé pracující na dohody o provedení práce [DPP] pojistné odvody od částky 10 tisíc korun, letos se jim limit zvýšil na 11 500 korun. Padl i vládní záměr sčítat příjmy z dohod uzavřených u více zaměstnavatelů.

Dohody o provedení práce [DPP] jsou častými typy pracovních úvazků ve zdravotnictví i sociálních službách. Ročně se podle dřívějších údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR [MPSV] v Česku uzavře kolem 1,8 milionu úvazků na DPP a pojistné odvody se neodvedou z více než 50 miliard korun výdělků z těchto dohod každý rok. Jen systém sociálního zabezpečení tím podle MPSV přichází zhruba o 15 miliard korun ročně.

To měla napravit více než rok projednávaná změna navržená MPSV v čele s jeho ministrem Marianem Jurečkou [KDU-ČSL], kdy by se dohody pracovníků u zaměstnavatelů sčítaly. Tím by se zčásti narovnaly podmínky pojistných odvodů pro výdělečné pracovníky a zvýšily příjmy důchodového a nemocenského systému a také zdravotního pojištění.

„Chceme zavést systém, který bude evidovat dohody, abychom měli přehled, kde dochází k řetězení dohod. Dohoda má naplňovat charakter toho, že je to nějaká doplňková činnost, která není soustavná,“ vysvětloval veřejnosti loni na jaře důvody zavedení evidence dohod a sčítání výdělků z nich ministr Jurečka.

Pojistné dohodáři neodvedou ani příští rok, návrh padl

Loni v listopadu tento návrh nakonec ale zrušil pozměňovacím návrhem sám ministr Jurečka a dohody se tak od letošního ledna nesčítají. Paradoxně však ponechal úpravu, podle které se výše od pojistných odvodů osvobozeného výdělku u DPP stanovuje jako 25 procent průměrné hrubé mzdy.

Limit pro odvody dohodářů vzrostl na 11 500 Kč

To znamená, že letos tito dohodáři odvedou pojistné po překročení částky 11 500 korun. Namísto 10 000 korun, která platila do loňského roku. A to znamená, že stát na sociálním zabezpečení vybere méně peněz a více lidí zůstane bez státního důchodové krytí do budoucna. Stejně jako zůstanou mimo systém v případě, že budou potřebovat pojistné sociální dávky či dávky přiznávané z nemocenského pojištění.

Totiž: Od letošního ledna pracovníci na DPP, respektive jejich zaměstnavatelé za ně odvádí sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, pokud výše jejich měsíčního příjmu u jednoho zaměstnavatele převýší částku 11 500 korun.

„Pro všechny DPP budou platit jednotná pravidla, nebudou se rozlišovat DPP v režimu oznámené a neoznámené dohody,“ potvrzuje Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ].

Upozorňuje zároveň, že zvažovaná právní úprava zavedení takzvané oznámené dohody se ruší. A příjmy u různých zaměstnavatelů z DPP se nesčítají. V praxi to znamená, že lidé můžou mít dále uzavřeno pět, šest i deset dohod u různých zaměstnavatelů. A pokud u každé z nich nepřekročí částku 11 500 korun za měsíc. Neodvádí z nich zdravotní ani sociální pojištění.

„Příjmy z DPP, které má zaměstnanec uzavřené u různých zaměstnavatelů, se nesčítají. K příjmům z DPP se nepřičítají příjmy z jiných pracovněprávních vztahů [pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti]. Ani kdyby je zaměstnanec uzavřel u stejného zaměstnavatele,“ vyjasňuje pravidla sociální správa

Pro potřeby pojistných odvodů

Pro potřeby pojistných odvodů se sčítají stejně jako loni pouze příjmy v daném měsíci u jednoho zaměstnavatele. To ale pouze u DPP, nikoli například příjmy z klasického pracovního poměru. A to stejné platí i pro odvod zdravotního pojištění.

„Pro účely zdravotního pojištění se za zaměstnance považuje osoba činná na základě dohody o provedení práce, popřípadě více dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele, pokud v kalendářním měsíci dosáhne příjmu ve výši částky, jež je podmínkou pro účast takové osoby na nemocenském pojištění,“ informuje Všeobecná zdravotní pojišťovna [VZP ČR].

Což je od letošního roku částka odpovídající 25 procentům průměrné mzdy a zmiňovaný limit 11 500 korun. Ani pro účely zdravotního pojištění se příjmy z DPP u různých zaměstnavatelů a u jiných pracovněprávních vztahů nesčítají.

ČSSZ: Ilustrační příklady pojistného odvodu u DPP

Zaměstnanec v pracovním poměru pracuje u svého zaměstnavatele od ledna 2025 také na výpomoc. Na ni má uzavřenou DPP za 11 000 korun měsíčně.

Z DPP není účasten nemocenského ani důchodového pojištění [ani zdravotního pojištění, pozn. red.]. Stejně tak to platí v situaci, kdy by namísto pracovního poměru zaměstnanec pracoval na dohodu o pracovní činnosti [DPČ].

Uvedený zaměstnanec uzavře se stejným zaměstnavatelem další DPP, ze které mu je měsíčně zúčtováno dalších 500 Kč.

Příjmy z obou DPP se sečtou a vznikne mu účast na pojištění a ze souhrnné částky 11 500 Kč odvede pojistné na sociální zabezpečení. Přitom se nezohledňují příjmy z pracovního poměru ani z DPČ.

Stejný zaměstnanec měl uzavřenu ještě další DPP u jiného zaměstnavatele.

Nemá to vliv na účast na pojištění a odvod pojistného na sociální zabezpečení u prvního zaměstnavatele. Příjmy z DPP u různých zaměstnavatelů se pro tyto účely nesčítají.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here