Český červený kříž žádá stát o navýšení příspěvku

0
108
Cesky_cerveny_kriz
Český červený kříž žádá stát o navýšení příspěvku o 2,5 milionu korun. Podle něj rostou jeho výdaje nejen kvůli inflaci, ale i oceňování bezpříspěvkových dárců. Na fotografii jsou plakety prof. MUDr. Milana Haška, DrSc., vyznamenání ČČK určená pro dárce krvetvorných buněk. Plaketu získávají dárci, kteří v předcházejícím roce darovali kostní dřeň pro nepříbuzenskou transplantaci a na toto ocenění je navrhli zástupci Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM v Praze nebo Českého národního registru dárců dřeně v Plzni. / Foto: ČČK

Na svou činnost žádá Český červený kříž [ČČK] stát o zvýšení příspěvku o 2,5 milionu korun. V roce 2023 hospodařil ČČK s rozpočtem 140 milionů korun. Státní podpora se na jeho rozpočtu podílí částkou 32,15 milionu korun.

Svou žádost o navýšení příspěvku od státu o 2,5 milionu korun zdůvodňuje ČČK růstem cen, ale i zvýšením členských příspěvků mezinárodním organizacím, jejichž je členem a také vyššími výdaji na oceňování bezpříspěvkových dárců krve. Požadavek na zvýšení peněz projedná na svém jednání ve středu [8.1.] vláda.

„Primárním důvodem této žádosti je podle ČČK nárůst výdajů, které v současné době činí 43,241 milionu korun. A to i přes implementaci úsporných opatření. K nárůstu výdajů došlo zejména z důvodu zvýšení inflace, členských příspěvků ČČK mezinárodním strukturám mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce a nárůstem cen výkonů,“ zdůvodňuje v předkládaném dokumentu Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR], z jehož rozpočtu se má případné navýšení příspěvku i financovat.

Karol Čukan se stal novým ředitelem Úřadu ČČK

Více peněz si podle resortu žádá v posledních letech hlavně oceňování bezpříspěvkových dárců krve. A zdražují i pátrací služby. I ty spadají do oblasti činností ČČK. Jde především o hledání osob, které kvůli válečnému nebo ozbrojenému konfliktu ztratily spojení s okolím.

Český červený kříž dostává od státu 32,15 mil. Kč

Podle výroční zprávy za rok 2023 ČČK hospodařil s rozpočtem ve výši 140 milionů korun. V současné době dostává organizace na svou činnost od státu 32,15 milionu korun na rok, žádá o navýšení o 2,5 milionu korun. Příspěvek se jí naposledy zvyšoval v roce 2019, a to z 23,7 milionu korun na nynějších 32,15 milionu korun ročně.

Mezi přední činnosti ČČK patří poskytování pomoci obětem ozbrojených a válečných konfliktů, přírodních katastrof a jiných mimořádných událostí. Jeho důležitým úkolem je rovněž zajišťování zmíněné pátrací služby.

Ve válce a ozbrojených konfliktech žije nejvíc dětí v historii

Významným výdajem rozpočtu ČČK je oceňování bezpříspěvkových dárců, na které jde ročně asi čtvrtina současného příspěvku od státu. Předloni medaile a další dary od ČČK za pravidelné darování dostalo téměř 29 tisíc osob. Z navrhovaného navýšeného příspěvku by mělo jít 1,2 milionu korun na oceňování těchto dárců. Ročně by tak vyšlo zhruba na 9,65 milionu korun.

Kurzy pro dobrovolníky a pomoc při povodních a covidu

Pracoviště ČČK působí v Česku i zahraničí. V tuzemsku se věnuje také školením první pomoci, kterého se předloni zúčastnilo více než 48 800 lidí. Tato vzdělávací aktivita patří k největším zdrojům příjmů ČČK. Stovky tisíc za taková školení v roce 2023 zaplatila ČČK například ministerstva školství a vnitra. Organizace v oblasti vzdělávání a dobrovolnictví spolupracuje rovněž se soukromým sektorem. V posledních měsících zahájila například vzdělávací program pro dobrovolníky se zdravotnickou skupinou Penta Hospitals. Projekt je určený zájemcům, tedy dobrovolníkům ve zdravotnictví a sociálních službách. Nabízí jim praktický kurz základů moderního ošetřovatelství.

Český červený kříž a Penta Hospitals nabízí kurzy pro dobrovolníky

Mezi další činnosti ČČK patří provoz domovů pro seniory, azylových domů a zajišťování terénních služeb zdravotní péče přímo v domácnostech pacientů. Mimo státní podporu hradí své provozy z příspěvků obcí a měst nebo dárců. Předloni získal ČČK dva desetimilionové granty od UNICEF a Evropské komise na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Česku.

V zahraničí pomáhá při humanitárních krizích, v Česku například při loňských povodních nebo v předchozích letech při pandemii covidu. Na Ukrajinu předloni organizace podle výroční zprávy za rok 2023 dodala zdravotnické vybavení o hmotnosti více než 95 tun a za 45,3 milionu korun. Počet členů ČČK a registrovaných dobrovolníků čítá asi 14 tisíc osob.

–RED/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here