Rodičovský příspěvek nedávno odepřel Úřad práce ČR [ÚP ČR] ženě, která v Česku pečuje o dítě do tří let věku, ale takzvaně na dálku pracuje pro firmu se sídlem v Portugalsku. Zásadní bylo, že dítě má trvalé bydliště v České republice.
Ve sporu kolem výplaty rodičovského příspěvku ze systému sociálního pojištění České republiky se žena obrátila na veřejného ochránce práv. Měla totiž za to, že jí výplatu rodičovského příspěvku ÚP ČR zamítl neprávem. Pracovníci úřadu zamítnutí žádosti zdůvodnili tím, že je žena zaměstnána v Portugalsku, kde pracuje i otec dítěte. Problém ale byl, že podle platných právních předpisů neměla žena nárok na rodičovský příspěvek ani v Portugalsku, protože primární stát pro jeho výplatu je pro ni podle platných právních předpisů Česká republika.
„Matka úřadům doložila, že skutečně žije a pracuje v České republice, a to několika možnými způsoby,“ říká k případu ombudsman Stanislav Křeček.
Úřadu práce žena rovněž poskytla potvrzení o tom, že využila možnost práce z domu do tří let věku dítěte. Což dnes běžně umožňují portugalské zákony.
„Dospěl jsem proto k závěru, že má matka nárok na český rodičovský příspěvek, protože svou práci vykonává v podstatném rozsahu z České republiky. Dle zákona se jedná o primární stát k výplatě tohoto příspěvku,“ popisuje dále ombudsman.
Z toho důvodu požadoval po Úřadu práce ČR nápravu. Podle právního výkladu měla a má tato žena nárok na rodičovský příspěvek v České republice. Což se nakonec i podařilo. A žena získala rodičovský příspěvek z českého systému státního pojištění. To v celkové výši 278 250 korun, dodává veřejný ochránce práv.
Rodičovský příspěvek napříč unijními státy
Podle Křečka ÚP ČR spolu s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR [MPSV] při rozhodování správně uplatnily takzvané koordinační nařízení dle předpisů EU [Koordinační nařízení dle nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 883/2004, ze dne 29. dubna 2004]. To proto, aby určily, zda má žena dostat rodičovský příspěvek od českých, nebo portugalských úřadů.
„Jednalo se o zcela správný postup. Úřady ale pochybily, když určily primárním státem pro výplatu Portugalsko,“ dodává veřejný ochránce práv.
Ve výplatě dávek někdy pochybí i sociální správa, ukazuje praxe
Systém koordinace sociálního zabezpečení je založený na principu jednoho členského státu. Podle tohoto principu náleží výplata rodinné dávky vždy jen od jednoho členského státu. A výplatu dávek poskytuje ten stát, v němž jsou rodiče dítěte nebo dětí výdělečně činní. Pokud jsou rodiče výdělečně činní ve více členských státech, vyplácí dávky přednostně stát, kde jeden z rodičů vykonává výdělečnou činnost a současně tam má dítě bydliště.
Ve zmiňovaném případu podle ombudsmana ÚP ČR i MPSV určily, že oba rodiče pracují v Portugalsku. Při rozhodování už ale nezohlednily, že každý z rodičů pracuje v jiném státě. Tudíž dávku vyplácí ten stát, v němž má dítě bydliště. A to bylo v tomto případě Česko.
Dávky vyplácí vždy jen jeden stát EU, souběh se vylučuje
Rodičovský příspěvek se vyplácí vždy na nejmladší dítě v rodině, o které jeden z rodičů celodenně pečuje. Na děti narozené do 31. prosince 2023 vyplácí úřad práce celkem 300 tisíc korun, a to nejdéle do čtyř let věku dítěte. Na vícerčata jde o částku 450 tisíc korun vyplácenou rovněž až do dosažení čtyř let věku dětí.
Česko usiluje o to, aby se zrychlila výplata penzí mezi zeměmi EU
Vyšší rodičovský příspěvek se vyplácí na děti narozené od ledna 2024, a to až 350 tisíc korun. Ovšem rodiče si musí částku nastavit tak, aby ji vyčerpali nejpozději do dosažení tří let věku dítěte. U vícerčat činí částka od ledna loňského roku 525 tisíc korun s čerpáním nanejvýš do 3 let věku dítěte.
„Jestliže rodič čerpal na nejmladší dítě v rodině dávku obdobnou rodičovskému příspěvku v jiném státě, odečte se z celkové částky rodičovského příspěvku částka vyplacená na totéž dítě jiným státem,“ upozorňuje ÚP ČR ve svém manuálu na souběh dávek v zemích EU.
Přičemž podmínka trvalého pobytu a bydliště na území České republiky musí být podle úřadu splněna u oprávněné osoby, tedy nejčastěji jednoho z rodičů. A dále u dítěte, na které se dávka pobírá.
–VRN–
Ceske urady si vyberou to, co je pro ne vyhodnejsi, tedy neplatit nic. Pred lety pracovala dcera v zahranici jako chuva, ne au-par, a nez sezene praci v Cesku pozadala o podporu v nezamestnanosti. Nedostala nic s tim, ze se prijem ze zahranici nezapocitava. Kdyz jsem pak zadala o pridavky na mladsi deti, najednou se jeji plat v zahranici zapocitaval a nedostali jsme taky nic. Byl rok 2021. Snazime se byt jeste zapadnejsi nez zapad, ale treba jinde maji pridavky vsechny deti bez ohledu na prijem rodicu, ale tohle Cesko neprevzalo.