Nadváhu u sebe vnímá v Česku 53 procent lidí. A vyšší tělesnou hmotnost tito lidé označují i jako nejčastější důvod nespokojenosti s vlastním vzhledem. Podobně se cítí i Evropané. Vyplývá to z aktuální studie STADA Health Report 2024.
Přesto, že se více než polovina Evropanů [54 %] cítí být v dobrém fyzickém stavu, podobný počet dotazovaných se domnívá, že trpí nadváhou [49 %]. V České republice se cítí být v dobrém fyzickém stavu o deset procent lidí méně, než činí průměr v EU. Je to 41 % lidí.
Důvody nespokojenosti s vlastním vzhledem
[Zdroj: STADA Health Report 2024]
Hodnotu ukazatele BMI [Body Mass Index] má v normě pouze 40 procent dotazovaných v Evropě. V Česku je to 34 procent lidí. O něco více než třetina Evropanů [35 %] by byla podle BMI považována za osoby s nadváhou. Stejných 35 procent v tomto bodě platí pro Česko. Avšak v něm se za obézní a s nadváhou [BMI 31+] považuje jen 23 procent dotázaných. V Evropě činí tento průměr jen asi 17 procent osob.
Evropané: Ženy vs. muži
Při srovnání postojů k vlastnímu tělu u mužů a žen jsou k sobě mnohem více kritické ženy. Obecně jich je se svým vzhledem spokojeno jen 46 procent v Evropě, v Česku je to jen 43 procent. Mužů je se svým zevnějškem spokojeno 53 procent v Evropě, v Česku je to 49 procent mužů. Důležitou roli v tomto ohledu hraje věk, protože více než čtvrtina Evropanů [28 %, ČR 21 %] tvrdí, že spokojenost s jejich fyzickým vzhledem se zvyšuje s věkem.
Nadváhou a obezitou trpí 66 % Čechů. A bude hůř, tvrdí lékaři
Ačkoliv ženy v průzkumu uváděly v průměru zdravější BMI než muži, výrazně častěji než muži se domnívají, že trpí nadváhou. Zvlášť přísné na sebe bývají ženy ve věku 18 až 34 let. Takových je 38 procent v Evropě a 31 procent v Česku. Tyto ženy se pravidelně srovnávají i s ostatními, například na sociálních sítích.
Pro srovnání: pouze 28 procent mužů [ČR 23 %] v této věkové skupině si dělá starosti se svou váhou a 21 procent [ČR 17 %] cítí tlak kvůli prezentaci ostatních v online světě.
Vnímání zásahů do tělesného vzhledu u mužů a žen
Přestože pouze dvě procenta Evropanů a jedno procento Čechů vynakládá peníze na plastické operace, v myšlenkách se tímto tématem zabývá mnohem větší část populace. V Evropě je to v průměru osm procent, v Česku o procento méně.
Jen necelá čtvrtina Evropanů si dokáže představit, že podstoupí operaci na redukci váhy [23 %, ČR 31 %] nebo celkovou plastickou operaci [23 %, ČR 25 %].
Podle průzkumu 45 procent Evropanů a 53 procent Čechů uvedlo, že by podstoupili zákrok, aby se cítili lépe ve svém těle. Dalších 28 procent a v ČR 27 procent by absolvovalo zákrok, aby zvrátilo následky stárnutí. Celkové postoje k tématu fyzického vzhledu, sebevědomí a společenského dopadu jsou v Evropě rozporuplné, konstatuje průzkum.
Předčasná menstruace se váže k nadváze i obezitě. A má rizika
Zajímavé je i další zjištění. A sice, že 77 procent Evropanů a 74 procent Čechů souhlasí s tím, že společnost a média kladou příliš velký důraz na fyzický vzhled. A 59 procent Evropanů a 55 procent Čechů souhlasí s tím, že status člověka určuje jeho fyzický vzhled.