Z ročního zákazu na šest měsíců se zkrátí doba, po kterou nesmí lidé po ukončení léčby závislosti řídit automobil. Zmírňují se i podmínky získání řidičského oprávnění pro lidi s vadou sluchu nebo poruchou autistického spektra [PAS].
Mírnější omezení pro získání řidičského oprávnění pro lidi se zdravotním hendikepem nebo po léčbě závislosti přináší upravená vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR] platná od roku 2025. Ta zároveň mění výčet onemocnění srdce a cév, která vylučují možnost řízení vozidla, dosavadní obecnější formulace kritizovala Evropská unie.
Ministerstvo v návrhu uvádí, že změnami reaguje také na požadavky odborných společností lékařů nebo na pokrok v medicíně a možnosti kompenzace zdravotních vad. Zároveň tím úřad zajistí dodržování Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením.
„Oprávnění řídit motorové vozidlo umožňuje lidem s postižením žít život na rovnoprávném základě s ostatními členkami a členy naší společnosti,“ uvádí v připomínkách ke změně vyhlášky úřad ombudsmana.
V mnohých evropských státech lidé s poruchou autistického spektra [PAS] bez sníženého intelektu, například s Aspergerovým syndromem, smějí řídit auto. Stejně tak ve Spojených státech získají řidičské oprávnění až dvě třetiny lidí s PAS, uvádí ministerstvo.
„Odborné vyšetření může před přijetím k výuce a výcviku k získání řidičského oprávnění nejen identifikovat vážnější rizika, tedy individuálně posoudit psychickou způsobilost k řízení, ale současně jsou důležitá pro nastavení doporučení individuálního přístupu při výcviku budoucího řidiče v autoškole,“ vysvětluje úřad v materiálu.
Řidičák získá více lidí s vadou sluchu
Podobně mohou po vyšetření u specialisty bezpečně řídit automobil podle ministerstva někteří lidé s mírnou kognitivní poruchou nebo lehkou demencí. Potvrzení o zdravotní způsobilosti k řízení vozidla jim vydává praktický lékař po doručení posudku od specialisty.
„Osoba, která odborné vyšetření provedla, předá informace o závěrech odborného vyšetření posuzujícímu lékaři, který odborné vyšetření včetně zjištěných závěrů nebo odborných vyjádření v celém rozsahu zjištěných skutečností zaznamená do zdravotnické dokumentace,“ popisuje proces posuzování zdravotní způsobilosti ministerstvo.
Nově se také z roční lhůty na šest měsíců zkracuje doba, po kterou nesmí řídit automobil lidé, které ukončí léčbu závislosti, ať už na alkoholu, nebo jiných drogách. Také u nich musí možnost znovuzískání řidičského oprávnění potvrdit lékař.
Kochleární implantace vrací lidi s vadou sluchu do běžného života
Dále vyhláška zmírňuje omezení pro získání řidičského oprávnění pro lidi se sluchovou vadou. Dosud nesměli mít více než 30% ztrátu sluchu, nově je možná až 40%. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že změna se dotkne pouze jednotek lidí, protože 99 procent pacientů se sluchovým postižením má vadu kompenzovanou. Vyhláška nově dovolí i lidem se sluchovou vadou pracovat jako řidiči. Zásadní je podle úřadu při lékařské prohlídce zjistit možnosti, jak dorovnat zdravotní omezení.
„Kompenzace sluchu přitom nemusí být nutně vnímána jako cílená na sluch, ale může jít o jiné možnosti vztahující se například k vizuálnímu vnímání, jako je instalace dodatečných zrcátek, zprostředkování akustických vjemů ve vizuální podobě, nebo komunikace formou, která není vázána na sluch,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví.
Profesionální řidiči se silnou vadou zraku
Ministerstvo dopravy ve svých připomínkách k návrhu požadovalo zpřísnění podmínek pro získání řidičského oprávnění pro řidiče z povolání u osob s velmi silnými brýlemi. Ministerstvo zdravotnictví žádost ale neakceptovalo. Argumentovalo, že návrh nebyl předem projednaný s odbornými lékařskými společnostmi.
Osmdesátníků za volantem v Česku rychle přibývá, kontrolují je lékaři
V současné době mohou automobil řídit lidé až do osmi dioptrií, resort dopravy žádal snížení na šest dioptrií a zahrnutí krátkozrakosti. Korekce většího množství dioptrií podle něj deformuje obraz a může vést k chybnému odhadu vzdálenosti.
–ČTK/RED–