Minimální důchodové pojištění zdraží OSVČ více než o 900 korun

2
1264
duchodove_pojisteni
Foto: Pixabay.com

Minimální záloha na důchodové pojištění osob samostatně výdělečně činných [OSVČ] vzroste od ledna 2025 o 907 korun na 4 759 korun. Letos platí živnostníci alespoň 3 852 korun. První zvýšenou zálohu musí zaplatit již za leden 2025.

Výše minimální zálohy na důchodové pojištění OSVČ podnikajících na hlavní činnost se vypočítává z minimálního vyměřovacího základu. A minimální měsíční vyměřovací základ OSVČ po podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2024 činí podle České správy sociálního zabezpečení [ČSSZ] při hlavní činnosti 16 295 korun. To je 35 procent průměrné mzdy. Při vedlejší činnosti pak 11 procent průměrné mzdy, to odpovídá částce 5 122 korun.

„Má-li OSVČ v roce 2024 povinnost platit zálohy na pojistné v minimální výši, trvá tato povinnost i v roce 2025. A to až do měsíce, ve kterém bude nebo by měl být podán přehled o příjmech a výdajích OSVČ za kalendářní rok 2024,“ uvádí zástupci sociální správy.

Minimální výše měsíční zálohy na pojistné na důchodové pojištění OSVČ v roce 2025
Při hlavní činnosti

Důchodové pojistné 28 % + pojistné na státní politiku zaměstnanosti 1,2 % -> 29,2 % z 16 295 Kč

4 759 Kč
Při vedlejší činnosti

Důchodové pojistné 28 % + pojistné na státní politiku zaměstnanosti 1,2 % -> 29,2 % z 5 122 Kč

1 496 Kč

[Zdroj: ČSSZ]

Podstatné ale je, že od ledna 2025 musí živnostníci s minimální zálohou na důchodové pojištění platit toto pojistné ve výši, které odpovídá minimálnímu měsíčnímu vyměřovacímu základu platnému pro rok 2025. A minimální záloha na důchodové pojištění OSVČ na hlavní činnost se od ledna 2025 zvyšuje o 907 korun na 4 759 korun. Živnostníci s nahlášenou vedlejší činností zaplatí na důchodové pojištění od příštího roku alespoň 1 496 Kč měsíčně.

„Uvedené platí i pro ty OSVČ, kterým byl rozhodnutím příslušné okresní správy sociálního zabezpečení snížen měsíční vyměřovací základ,“ podotýká sociální správa.

Zdražuje důchodové i nemocenské pojištění OSVČ

Od ledna 2025 tak musí živnostníci s minimální zálohou na důchodové pojištění odvádět na zálohách alespoň minimum stanovené pro rok 2025. V částce je zahrnutý i příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

„Pokud OSVČ samostatnou výdělečnou činnost zahájila, vykonává ji jako činnost hlavní a po dobu 20 kalendářních let předcházejících roku zahájení činnosti tuto činnost nevykonávala, činí v roce zahájení výdělečné činnosti a v bezprostředně následujících dvou kalendářích letech minimální měsíční vyměřovací základ 25 % průměrné mzdy,“ upozorňuje na výjimku sociální správa.

Pro tuto skupinu živnostníků platí pro rok 2025 minimální měsíční vyměřovací základ 11 640 Kč a minimální výše zálohy na pojistné vychází na 3 399 Kč.

Minimální zálohy na zdravotní pojištění vzrostou OSVČ na 3 143 Kč

Rovněž se od ledna 2025 zvyšuje minimální měsíční vyměřovací základ pro pojistné na dobrovolné důchodové pojištění, to na 11 640 Kč. To znamená, že lidé bez výdělku, kteří si důchodové pojištění hradí dobrovolně, tedy z vlastních prostředků, zaplatí od ledna 2025 částku 3 260 Kč.

Od ledna 2025 se zároveň zvyšuje maximální vyměřovací základ, který činí u zaměstnanců stejně jako živnostníků 48násobek průměrné mzdy. V roce 2025 je jeho výše 2 234 736 Kč.

Příští rok se srovnají dávky nemocenského pojištění pro OSVČ

Od příštího roku si živnostníci připlatí i za nemocenské pojištění. Za toto pojištění od ledna 2025 zaplatí každý měsíc minimálně 243 korun. Letos činí jeho minimální měsíční výše 216 korun. Nemocenské pojištění, respektive dávky z něj vyplácené doznávají od příštího roku změny. Nově i nemocensky pojištění živnostníci s alespoň tříměsíční účastí na něm budou moci čerpat z nemocenského pojištění i ošetřovné a dlouhodobé ošetřovné. Tuto dávku jim i přes jejich účast na pojistném sociální správa nyní nevyplácí.

Pracující důchodci a sleva na pojistném

Od ledna 2025 začíná platit sleva na pojistném na důchodové pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti pro pracující důchodce. A to ve výši 6,5 procenta z vyměřovacího základu.

„Pokud měla OSVČ nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši pouze v některých kalendářních měsících kalendářního roku, v nichž vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, náleží sleva na pojistném jen z poměrné části vyměřovacího základu,“ upřesňují zástupci sociální správy.

Nárok na slevu za kalendářní rok uplatní tito živnostníci s přiznaným důchodem v přehledu o příjmech a výdajích za tento kalendářní rok. To znamená za každý kalendářní rok samostatně, upozorňuje ČSSZ. Přičemž OSVČ, která splňuje podmínky nároku na slevu na pojistném, uplatní nárok na sníženou sazbu pro zálohy na pojistné ve výši 22,7 %.

„Stanovit výši zálohy ve snížené sazbě pojistného lze ale nejdříve od kalendářního měsíce, v němž OSVČ obdržela rozhodnutí o přiznání starobního důchodu,“ dodává sociální správa.

Výchovné se od ledna zvýší o tři koruny. Důchody o 358 korun

Zálohy na důchodové pojištění pak nemusejí platit OSVČ za kalendářní měsíce toho roku, v němž zahájily výdělečnou činnost. A dále za kalendářní měsíce následujícího kalendářního roku. To ale za podmínky, že daný živnostník v předchozích pěti letech před zahájením činnosti nebyl OSVČ. Tato podmínka neplatí pro OSVČ přihlášené do paušálního režimu. Nicméně pojistné na důchodové pojištění za tyto měsíce, kdy ho neplatili, dorovnají tito živnostníci v přehledu o příjmech a výdajích. Ten jim zároveň uloží zálohy pro následující období.

Zproštění povinnosti platit zálohy na pojistné se vztahuje na OSVČ s hlavní i vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. Zároveň ale jen na ty OSVČ, které samostatnou výdělečnou činnost zahájí nejdříve v roce 2025.

–VRN–

2 KOMENTÁŘE

  1. tak se mi to konečně povedlo , děkuji správcům , že mi uveřejní tento příspěvěk vše bylo ve slušnosti s nejlepším svědomím

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here