Nelegálnímu vybírání poplatků u lékaře mají zamezit změny v oblasti přestupků v novele zákona o zdravotních službách. Tu připravuje Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR]. Poskytovatelům zdravotní péče za ně bude hrozit až milionová pokuta.
To, že se tyto poplatky stávají v českém zdravotnictví běžnou praxí, nedávno potvrdil průzkum mezi veřejností. Ten zrealizovala Agentura GEN z Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické v Praze pro Národní asociaci pacientských organizací [NAPO]. Dotazování napříč populací ukázalo, že 46 procent lidí se běžně setkává s požadavky na platbu za zdravotní službu, která ale spadá do úhrad ze zdravotního pojištění.
„Smutným zjištěním je, že asi 51 procent lidí se nesetkalo se situací, kdy by po nich nikdo nechtěl poplatek za zdravotní péči,“ uvedl ředitel NAPO Robert Hejzák.
Zdůraznil, že v mnoha případech poskytovatelé vybíráním poplatků za služby, které jim ale hradí zdravotní pojišťovny, porušují zákon. To znamená, že jde o nelegální platby. Lidé často platí za zdravotní materiál, registraci v ordinaci nebo přednostní rezervace. Bezplatná zdravotní péče za výkony hrazené pojišťovnou tak podle něj dlouhodobě přestává v Česku existovat. Na nelegální poplatky si pacienti stěžují například u gynekologů a některých dalších specializací a mnohdy také u zubařů.
Za zdravotní péči si v Česku připlácí už skoro polovina lidí
Za alarmující Hejzák považuje zjištění, že někteří pacienti platí u svých lékařů i za běžné administrativní úkony. Příkladem uvádí online rezervace [5 % dotazovaných]. Stejný podíl respondentů hradí poplatky za hospitalizaci. Za přijetí v domluvený čas pak lékaři zaplatí čtyři procenta lidí, ukázal průzkum. Dvě procenta respondentů uvedla, že u poskytovatelů platí za přednostní přijetí a poskytnutí zdravotní péče.
Jak to vidí ministerstvo zdravotnictví?
Informaci o tom, že nelegálnímu vybírání poplatků ve zdravotnictví by měla zabránit nová legislativa, potvrdil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] i vrchní ředitelka odboru zdravotní péče ministerstva zdravotnictví Venuše Škampová.
„Nelegální poplatek je ten, kdy tu službu garantuje pojišťovna,“ vysvětlil Válek.
Jako příklad uvedl, že není možné si zaplatit dřívější termín vyšetření.
„Tady jasně zákon říká, že objednávat se má podle závažnosti pacientů. Stejně tak není možný poplatek za to, že vás někdo registruje,“ dodal.
Novelu v září schválila vláda a je před prvním čtením ve Sněmovně. Ministerstvo počítá s tím, že začne platit od července příštího roku. Podle ministra Válka dostanou pojišťovny a kraje více pravomocí k řešení nelegálních poplatků za zdravotní služby. MZ ČR formou metodického pokynu vydá informace, co je jednoznačně v rozporu se zákonem.
„Mnoho poplatků spočívá v tom, že nikde není uvedeno, že tam nějaký poplatek je,“ řekl ministr s tím, že se pak „maskuje“ jako dobrovolný příspěvek nebo sponzorský dar.
V současné době podle Škampové zákon žádné poplatky nezná. A je jen péče hrazená, nebo nehrazená z veřejného zdravotního pojištění.
„Povinností poskytovatelů je, pokud vybírají poplatky za věci, které nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění, mít ceník a ten musí být dostupný pacientům, zpravidla je vyvěšený v čekárně nebo na webových stránkách,“ uvedla.
Když nemají peníze, čekají Češi na kloubní náhradu i tři roky
Do zákona podle ní přibyde formulace, že „poskytovatel, kterého si pacient zvolil, nemůže požadovat úhradu za poskytnutí zdravotních služeb nebo služeb souvisejících v rozsahu, ve kterém jsou tyto služby hrazeny z veřejného zdravotního pojištění“.
U nehrazených zdravotních služeb případné poplatky poskytovatelé uvedou v ceníku. Pacienti by na vybírání sporných poplatků měli upozornit pojišťovnu a krajský úřad. Pokud se jejich oznámení potvrdí, poskytovateli péče bude hrozit pokuta do výše jednoho milionu korun. Sankce až 50 000 Kč hrozí za neuvedení ceny nehrazené péče ve veřejném ceníku.
Ministerstvo apeluje na poskytovatele zdravotní péče
Podle ministra Válka aktuálně právníci ministerstva a zdravotních pojišťoven připravují seznam takzvaných nelegálních poplatků. V zásadě jde o ty služby, které se hradí z veřejného zdravotního pojištění.
Poskytovatele, kteří vybírají sporné poplatky, Škampová vyzvala, aby svou dosavadní praxi přehodnotili. A neporušovali zákon a poplatky přestali vybírat.
„Protože pokud je nepřestanou vybírat, hrozí jim správní řízení,“ dodala.
Podle Válka nová legislativa definuje i to, za co pacienti u lékařů naopak zaplatí docela legálně. Obecně půjde například o doplatky za lepší materiál.
„Typickým příkladem je třeba platba za implantát,“ řekl.
Dalším příkladem je podle něj platba za podání kysličníku uhličitého při virtuální kolonoskopii nebo ozónu při obstřiku vyhřezlé ploténky. Na začátku listopadu tvrdil, že tento zákon fakticky umožní připojištění na tuto nehrazenou péči. Doplňme, že nelegální poplatky za služby a péči se nevybírají jen ve zdravotnictví, ale také v sociálních službách.
–ČTK/RED–