Dvě zdravotní pojišťovny se potápí. Už to potvrdil i ministr Válek

0
9569
pojistovny
Již zkraje příštího roku chce ministr Válek řešit vážné finanční problémy dvou ze sedmi oborových zdravotních pojišťoven. / Foto: Úřad vlády ČR

„Tady jsou dvě pojišťovny, které dlouhodobě hospodaří špatně,“ uvedl minulý týden [11.12.] před poslanci Výboru pro zdravotnictví k hospodaření zdravotních pojišťoven ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09].

O tom, jak se vyřeší dlouhodobě špatné výsledky dvou ze sedmi zdravotních pojišťoven, se podle Válka začne jednat už zkraje příštího roku. O které zdravotní pojišťovny jde, neuvedl. Vzhledem k citlivosti těchto informací o tom nespekulují ani Zdravé Zprávy.

„Ale bez ohledu na to, jak hospodaří ty ostatní pojišťovny, ty dvě mají horší výsledky. A bude potřebovat diskutovat o tom, jak dál. Protože jim klesá počet pojištěnců. A zájem pojištěnců je u těch pojišťoven nižší,“ vysvětlil na jednání výboru ministr další důvody, proč je nutné řešit nedobrou situaci dvou pojišťoven.

Možností k řešení se podle něj nabízí více. Jednou z cest i je, že daná zdravotní pojišťovna zkrachuje, jak řekl. To znamená, že se dostane do situace, kdy nebude mít prostředky na úhrady poskytovatelům zdravotní péče. Pak podle Válka přecházejí pojištěnci takto nefunkční pojišťovny automaticky k Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR [VZP ČR].

„To si ale úplně nemyslím, že je ta správná cesta. Byť se to v historii stalo,“ zhodnotil Válek tento scénář.

Senátor Kraus nahrává miliardy navíc Vojenské zdravotní pojišťovně

Za vhodnější považuje, aby se jedna nebo dvě zdravotní pojišťovny sloučily s jinou zaměstnaneckou pojišťovnou. Otázka do diskuze podle něj i je, zda by nemělo být v Česku méně zdravotních pojišťoven, než je současných sedm.

„Obecně přecházejí pojištěnci k VZP. A ta VZP sílí,“ dodal v této souvislosti.

Jako správné a dobré řešení podle něj ale není ani dosáhnout takového rozložení na trhu, kde by VZP ČR, která nyní pokrývá asi 60 procent trhu se zdravotním pojištěním, získala 95% tržní podíl.

„Ani to nevidím jako dobré řešení,“ řekl Válek.

Podle něj se situace kolem dvou zdravotních pojišťoven, které jsou delší dobu ve finančních problémech, začne řešit na začátku příštího roku.

VZP ČR si podle Válka polepšila díky Ukrajincům

Svou finanční kondici si podle ministra Válka vylepšila VZP ČR díky pojišťování ukrajinských běženců po únoru 2022.

„Tam došlo k tomu, že téměř všichni nebo drtivá většina Ukrajinců byla pojištěna u VZP. Ne že by chtěli. Ale protože ty ostatní pojišťovny to odmítly,“ uvedl ministr Válek.

A jelikož ukrajinští běženci s udělenou dočasnou ochranou získali automaticky vstup do veřejného zdravotního pojištění jako pojištěnci státu, za které hradí měsíční pojistné stát ze státního rozpočtu, zvýšila si VZP ČR rázem klientskou základnu o stovky tisíc pojištěnců. A tím i své finanční zdraví.

„Ukázalo se, že ty platby za ně přesáhly náklady. Že oni čerpají zdravotní péči méně než Češi,“ uvedl Válek s tím, že tím pádem se stala VZP ČR zisková.

Ukrajinští pojištěnci se chovají úplně stejně jako ti čeští

Dodal, že po tomto zjištění po něm požadovaly ostatní zdravotní pojišťovny, aby nařídil převedení části Ukrajinců k oborovým zdravotním pojišťovnám.

„To mi nepřišlo šťastné,“ vysvětlil Válek, proč to neudělal.

Podle Heleny Rögnerové, vrchní ředitelky pro ekonomiku a zdravotní pojištění ministerstva zdravotnictví [MZ ČR], ale získala VZP ČR do svého portfolia klientů Ukrajince především díky své aktivitě. Nikoli kvůli tomu, že by je nechtěly ostatní zdravotní pojišťovny registrovat. Zmínila i to, že VZP ČR si otevřela náborové stánky v místech, kde se masivně evidovali ukrajinští váleční utečenci po příchodu do České republiky. Rovněž upřesnila informaci o tom, že Ukrajinci v Česku nečerpají nebo téměř nečerpají žádnou zdravotní péči hrazenou ze zdravotního pojištění.

„Téměř ji nečerpali v tom prvním roce. Protože měli jiné starosti. Takže tam byla [VZP ČR, pozn. red.] v plusu,“ uvedla Rögnerová.

„Teď je to tak, že čerpají asi polovinu toho, co Češi,“ upřesnila, jak teď vypadá hrazená péče čerpaná ukrajinskými uprchlíky.

Pojišťovny a přerozdělování peněz

K rozdílné finanční kondici zdravotních pojišťoven řekla, že se do jejich hospodářských výsledků propisuje více aspektů. A jedním z nich, nikoliv však jediným, jsou i ukrajinští pojištěnci. Důležitý je i systém přerozdělování peněz za pojištěnce. Ten plánuje vedení ministerstva podle ní příští rok také otevřít.

„Potvrzuji, že ve výhledu je změna úpravy přerozdělení,“ potvrdila vrchní ředitelka s tím, že stávající vzorec pro přerozdělování peněz na pojištěnce je podle ní deset let starý.

Pojišťovny žádají změny v přerozdělování peněz na péči

A dodala, že situaci v úhradách za péči, a tedy finanční zdraví pojišťoven, ovlivňují i v posledních letech stále více narovnávané platby za výkony u poskytovatelů zdravotní péče.

„Pojišťovny tak jsou pod stále větším tlakem, aby dorovnávaly tuto situaci,“ uvedla.

Svou roli v tom hraje podle ní pak i to, že VZP ČR obhospodařuje přes šest milionů pojištěnců po celé republice. A takzvaně ředí tu péči o ně. Kdy se například odlišuje spotřebovaná zdravotní péče pojištěnci na venkově, kteří k ní nemají často blízko. Oproti lidem žijícím ve městě s často významně dostupnější hrazenou péčí.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here