Akademii věd ČR v příštích čtyřech letech povede fyzik Radomír Pánek. O jeho zvolení rozhodl [10.12.] Akademický sněm AV ČR. Od jeho členů Pánek získal nadpoloviční většinu hlasů již v prvním kole volby.
Funkce předsedy AV ČR se Radomír Pánek ujme příští rok v březnu, kdy skončí mandát nynější předsedkyně Evy Zažímalové. Ta vede AV ČR druhé funkční období. Do té doby sněmem zvoleného kandidáta projedná vláda a následně do funkce jmenuje prezident republiky. Akademický sněm je nejvyšší orgán AV ČR a schází se dvakrát do roka.
O novém kandidátovi na předsedu AV ČR pro funkční období 2025-2029 rozhodl sněm na jednání v pondělí 10. prosince v Národním domě na Vinohradech v Praze. Původně podali kandidaturu Pavel Baran, Libor Grubhoffer, David Honys, Radomír Pánek a Jiří Plešek. Pavel Baran svou kandidaturu přímo na sněmu stáhl.
Ze čtyř jmenovaných kandidátů vybral sněm fyzika Radomíra Pánka. Z 242 hlasujících členů získal v tajném hlasování 128 hlasů. Sněm AV ČR sestává z ředitelů a ředitelek čtyřiapadesáti pracovišť Akademie věd ČR, zástupců z řad vědců a vědkyň, vysokých škol, státních orgánů, průmyslu a obchodu. I proto se pondělního jednání Akademického sněmu jako hosté zúčastnili první místopředseda Senátu PČR Jiří Drahoš, první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Věra Kovářová, místopředseda Poslanecké sněmovny PČR Karel Havlíček, první náměstek ministra zahraničních věcí ČR Jiří Kozák a další.
prof. RNDr. Radomír Pánek, Ph.D.
Ředitel Ústavu fyziky plazmatu AV ČR Radomír Pánek se věnuje výzkumu fyziky termonukleárního plazmatu a pokročilých technologií pro fúzní reaktory takzvané tokamaky.
V minulosti vedl projekt instalace tokamaku COMPASS. Od ledna 2024 zastává pozici předsedy Valného shromáždění Evropského konsorcia EUROfusion, které koordinuje výzkum termojaderné fúze v Evropě. Rovněž je členem vědeckého a technického výboru Evropská komise EURATOM.
V letech 2020–2024 působil po dvě funkční období jako místopředseda Správní rady evropské agentury Fusion for Energy v Barceloně. Do roku 2023 zastával post zástupce Evropské unie ve Vědeckotechnickém poradním výboru projektu ITER. To je největší mezinárodní výzkumný projekt na světě. Pánek přednáší na Univerzitě Karlově a ČVUT.
Mezi jeho hlavní vize jako předsedy AV ČR patří podpora excelentních výsledků a týmů. Dále si předsevzal dosáhnout navýšení rozpočtu na výzkum a konkurenceschopné mzdy pro vědu a výzkum. Rovněž hovoří o nutnosti posílení důvěry veřejnosti a politiků ve vědu. Mezi další body jeho programu patří podpora nastupující vědecké generace a zajištění takových podmínek, aby vědci a vědkyně mohli skloubit svůj osobní život a kariéru.
Akademickou prémii za výzkum poruch růstu získal Pavel Krejčí
Radomír Pánek se chce zaměřit také na etiku výzkumu a rovné příležitosti. S vysokými školami chce navázat rovnocenné partnerství a zvyšovat zastoupení Akademie věd v evropských poradních orgánech a mezinárodních organizacích. Prioritou je pro něj také transfer technologií bez zbytečné byrokracie.
–RED–