Dozorčí radu Krajské zdravotní vede Miroslav Ouzký, zakladatel IZIP

0
1532
Miroslav_Ouzky
Předsedou dozorčí rady Krajské zdravotní se stal Miroslav Ouzký. / Foto: KZ

Sedmičlennou dozorčí radu Krajské zdravotní nově vede bývalý poslanec, europoslanec a zakladatel nechvalně známého projektu IZIP – elektronická zdravotní knížka Miroslav Ouzký [ODS]. Ve funkci vystřídal Jitku Bártovou.

O zvolení Ouzkého do funkce předsedy dozorčí rady Krajské zdravotní, která vede sedm nemocnic zřizovaných Ústeckým krajem, informuje společnost v tiskové zprávě.

„Po celou dobu svého lékařského a politického působení se snažím měnit poměry nejen v českém, ale i evropském zdravotnictví. Jsem přesvědčen, že tím, kdo by měl více o zdravotnictví spolurozhodovat, je pacient, občan, který je zainteresován na kvalitním, rychlém a pružném poskytování zdravotní péče,“ uvedl ke své nové funkci v dozorčí radě Krajské zdravotní Ouzký.

Členové dozorčí rady:
  • Ing. Zbyněk Linhart, den vzniku členství v dozorčí radě: 16. listopad 2024.
  • Mgr. Jan Paparega, den vzniku členství v dozorčí radě: 16. listopad 2024.
  • MUDr. Ivan Staněk, MBA, den vzniku členství v dozorčí radě: 16. listopad 2024.
  • Květoslava Hlavatá, den vzniku členství v dozorčí radě: 11. dubna 2024 – člen dozorčí rady volený zaměstnanci.
  • MUDr. Jan Rejholec, den vzniku členství v dozorčí radě: 11. dubna 2024 – člen dozorčí rady volený zaměstnanci.
  • prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., den vzniku členství v dozorčí radě: 11. dubna 2024 – člen dozorčí rady volený zaměstnanci.

Miroslav Ouzký má za sebou bohatou politickou minulost, na evropské půdě nevyjímaje. V roce 1998 získal mandát poslance za ODS. Tehdy byl členem sněmovního výboru pro sociálních politiku a zdravotnictví. Mandát se mu podařilo obhájit i pro následující volební období, kdy ve Sněmovně opět usedl do zmiňovaného výboru.

Předsedou představenstva Krajské zdravotní se stal Jan Landa

V červenci roku 2004 na poslaneckou funkci rezignoval, protože byl v tom samém roce zvolen za Českou republiku do Evropského parlamentu. A 20. července 2004 se stal jedním z jeho čtrnácti místopředsedů. Tím i zůstal do počátku roku 2007. Poté působil jako předseda Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. Mandát europoslance na dalších pět let obhájil ještě ve volbách v roce 2009. V roce 2014 už do Evropského parlamentu nekandidoval.

Miroslav Ouzký založil kritizovaný IZIP

Do povědomí české veřejnosti se Miroslav Ouzký dostal především kvůli projektu IZIP – elektronická zdravotní knížka, když v roce 2001 založil spolu se svým spolustraníkem a tehdy rovněž poslancem Milanem Cabrnochem právě společnost IZIP.

Digitalizace zdravotnictví ukáže tu pravdu online, říká Petr Foltýn

Její služby na shromažďování elektronických dat o pacientech, zdravotnících i poskytovatelích péče společnost prodávala Všeobecné zdravotní pojišťovně [VZP ČR]. Ta jí za ně zaplatila celkem téměř dvě miliardy korun. Především kvůli vysokým nákladům a nízké efektivitě nakonec došlo k vypovězení smlouvy s IZIPem ze strany VZP ČR, a to k 31.12.2012. I tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger [TOP 09] označil projekt IZIP za nefunkční a neužitečný. S takovými slovy ale nesouhlasil Miroslav Ouzký. Ten považuje projekt IZIP naopak za úspěšný, jak v době ukončení spolupráce s VZP ČR uvedl pro iDnes.

„Musím odmítnout slova o neúspěchu a odpovědnosti. Neúspěch by to byl v případě, že by pilotní projekty, které VZP vyhlásila po převzetí projektu, skončily krachem,“ řekl Ouzký.

„Jestliže po utracení dvou miliard stát řekne, že projekt nechce, pak přebírá odpovědnost za to, že může tyto peníze zahodit,“ dodal.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here