Afghánistán zakázal ženám studovat medicínu i ošetřovatelství

0
5220
Afghanistan
Foto: Paul Odongo, Lékaři bez hranic

Lékaři bez hranic upozorňují na zákaz studia žen na školách se zdravotnickým zaměřením v Afghánistánu. Dopady tohoto rozhodnutí podle nich docela rozloží dostupnost zdravotní péče v zemi.

„Jedná se o další krok, který vede k odstraňování žen z veřejného života i budování jejich profesní kariéry,“ uvádí Lékaři bez hranic.

Nedostatečný počet zdravotnic již nyní ovlivňuje dostupnost lékařské péče v zemi, zejména kvůli tomu, že nemocniční oddělení jsou genderově oddělená.

„Nová nařízení afghánských úřadů zásadně omezí přístup žen ke kvalitní zdravotní péči,“ doplňuje zástupce Lékařů bez hranic v Afghánistánu Mickael Le Paih.

Podle něj bez vzdělaných zdravotnic neexistuje systém zdravotní péče. Například v Lékařích bez hranic tvoří polovinu zdravotnického personálu právě ženy.

„Rozhodnutí zakázat ženám v Afghánistánu studium zdravotnických oborů je ještě více vyloučí jak ze vzdělávacího, tak i zdravotnického systému,“ upozorňuje Le Paih.

Tálibán opět přiostřil. Humanitární pomoc je v ohrožení

Hnutí Tálibán dlouhodobě omezuje ženy na jejich právech. Například již v roce 2022 vydalo nařízení o tom, že ženy v zemi nesmějí pracovat pro místní ani mezinárodní nevládní organizace. A to přesto, že v Afghánistánu se bez těchto organizací těžko obejdou.

Zdravotní systém v zemi kolabuje už teď

Lékaři bez hranic provozují v zemi šest projektů v Hílmandu, Kundúzu, Herátu, Chóstu, Kandaháru a Bamjánu. Zaměřují se převážně na poskytování sekundární zdravotní péče. Loni zajistily týmy organizace více než 132 600 ambulantních konzultací, 96 000 hospitalizací, 383 600 konzultací na pohotovosti, 15 200 chirurgických zákroků. Asistovaly u 45 260 porodů. V ambulantních výživových centrech se začalo léčit 10 500 pacientů. A 12 500 jich lékaři hospitalizovali přímo v nemocnicích.

„V Afghánistánu jsou potřeby ve zdravotnictví obrovské, a pro jejich řešení je třeba vyškolit více afghánských zdravotnic. Proto musí mít ženy přístup ke vzdělání. Omezení, která se zavedla v letech 2021, 2022 a 2024, značně snižují počty budoucího zdravotnického personálu, které zastupují ženy,“ vysvětluje dopady nařízení Le Paih.

Kokain se stává hrozbou pro Evropu, je levnější než pervitin

V Chóstu, jedné z nejvytíženějších porodnic Lékařů bez hranic na světě, je již nyní velmi náročné obsadit všechny potřebné pozice. Chybějí porodní asistentky a gynekoložky. Přitom jen od ledna do června 2024 asistovali Lékaři bez hranic u 22 300 porodů.

„Pokud dívky nebudou moci navštěvovat střední školy a studovat na lékařských univerzitních fakultách nebo zdravotnických školách, kdo se do budoucna postará o afghánské ženy? Aby byly základní služby dostupné všem pohlavím, musí je rovněž všechna pohlaví poskytovat,“ vysvětluje Le Paih.

Afghánistán stíhá katastrofa za katastrofou

Situace v Afghánistánu je roky kritická. Platí to pro lidská práva i stav tamější ekonomiky. Co se týče žen, smutnou statistiku nedávno zveřejnila Organizace spojených národů [OSN]. Nedávné zemětřesení v severozápadní části Afghánistánu mělo přes 2 500 obětí na životech a další tisíce zraněných. Podle OSN byly mezi oběťmi v 90 procentech ženy a děti. Většina mužů byla mimo domovy, protože k otřesům došlo ráno.

„Mnoho afghánských mužů migruje za prací i do Íránu. Ženy pak pobývají doma, starají se o domácnost a pečují o děti,“ vysvětlil Siddig Ibrahim, vedoucí terénní kanceláře UNICEF v Herátu.

Oběťmi zemětřesení v Afghánistánu jsou nejvíc ženy a děti

„Hlavně ženy a děti se ocitly pod troskami. Byl tam jasně genderový rozměr,“ dodal.

Ničivé zemětřesení s následnými silnými otřesy v provincii doslova srovnaly se zemí celé vesnice. Zničily stovky domů z hliněných cihel. Zhroutily se školy, zdravotnická a další veřejná zařízení.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here