Tuzemští umělci uspořádali aukci, aby podpořili lékaře v Pásmu Gazy

0
90
Gazy
Zranění civilisté ukrývající se v nemocnici v Gaze. / Foto: WHO, Momen Fair

Přes půl milionu korun pro Lékaře bez hranici, kteří působí v Pásmu Gazy, vynesla Auction4Palestine. Ta se konala v Laichterově domě na pražských Vinohradech. Dražila se v ní díla tuzemských umělců. Celkový výtěžek dosáhl 529 tisíc korun.

O své měsíční misi v Pásmu Gazy pro Lékaře bez hranic promluvil farmaceut PharmDr. Stanislav Havlíček. Ten je mimo jiné autorem publikace nazvané Lékárníci mění svět, v níž připomíná objevy a vynálezy lékárníků. Knihu vydala Česká lékárnická komora [ČLnK] při příležitosti 30 let její existence. Havlíček je členem představenstva ČLnK.

Ženy v Gaze rodí na veřejných záchodcích. Samy a bez pomoci

Ze 106 nabízených děl jich svého kupce našlo 83. Další výnos do celkové sumy plynul z příspěvků, prodeje jídla a předběžných rezervací, informuje v tiskové zprávě Tým Auction 4 Palestine.

„Celý výtěžek bude věnován Lékařům bez hranic na zajištění zdravotní péče, vzdělávání a komunitní podporu obyvatel Pásma Gazy,“ stojí ve zprávě o akci.

Jednotlivá díla dražili zpěvák a textař Tomáš Klus a laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2020 Marie Tučková. Ostatně za její ručně háčkovaný obraz Bůžka s výšivkou Free Palestine zájemce zaplatil 80 000 korun. Šlo o vůbec nejvyšší sumu, za kterou se vydražilo jedno dílo na aukci.

V Gaze je virus dětské obrny. To je riziko pro všechny, řeší to už i Izrael

Přesýpací hodiny z kolekce ~1 hour od designérky Yary Abu Aataya, která je palestinského původu, ale žije v Česku, se vydražily za 60 000 korun. Malba výtvarnice Ester Paraskové Hell Help se prodala za 50 000 korun.

Další díla vytvořili například Anna Hulačová, David Böhm & Jiří Franta, Epos 257, Eva Koťátková nebo Viktorie Langer. Aukce se konala v historických prostorách Laichterova domu, kde pro její účely vznikly tři unikátní galerie – bývalý sklad, balírna a písárna.

Tomáš Klus jako zastánce obyvatel Pásma Gazy

Účast populárního zpěváka Tomáše Kluse nijak nepřekvapila. Ten se v minulých týdnech soudil u Okresního soudu Praha-západ s bezpečnostním analytikem Milanem Mikuleckým právě kvůli svým názorům na dění v Pásmu Gazy. Mikulecký ho na síti X označil kvůli jeho postům k tématu za „prolhaného idiota“. Podle Kluse takový příspěvek poškodil jeho osobu.

„Od doby, kdy byly proneseny výroky pana Mikuleckého, byl vytvořen dojem, že je pan Klus podporovatel teroristického hnutí a antisemitou,“ uvedl Klusův právní zástupce s tím, že trvají na Mikuleckého veřejné omluvě na síti X zveřejněné po dobu třiceti dnů.

Okresní soud ve sporu rozhodl, že se mu musí Milan Mikulecký na síti X omluvit, aniž by se ale musel omlouvat za další nelichotivé výroky na jeho adresu.

„Slovní spojení ´prolhaný idiot´ soud považuje za skutkové tvrzení, jenž by měl žalovaný doložit. Slovo ‚idiot‘ je jednoznačně urážlivé. V řízení nebyla prokázána pravdivost tohoto tvrzení,“ řekla soudkyně Simona Kačerová.

Přesouvání pacientů ze severu Gazy je rozsudek smrti, uvedla WHO

Podle ní se Klus vědomě žádné lži nedopustil. Výroky ze strany Mikuleckého na adresu Kluse pak označila za jednoznačně hanlivé výrazy a žádný občan není povinen takové výroky ve vztahu ke své osobě snášet.

Milan Mikulecký, který je činný profesně mimo jiné i v oblasti Blízkého východu, po jednání uvedl, že se proti nepravomocnému verdiktu odvolá. Za svým názorem na počínání populárního zpěváka si nadále trvá.

„Pan Klus si ponechá svůj názor [na dění v Pásmu Gazy], my si ponecháme hodnocení onoho názoru,“ uvedl již dříve obhájce Mikuleckého Jiří Nenutil.

Dění v Pásmu Gazy Lékaři bez hranic kritizují dlouhodobě

Jakkoli se názory na dění v Pásmu Gazy rozcházejí, skutečností je, že k největším kritikům postupu Izraele patří právě Lékaři bez hranic. Ti dlouhodobě upozorňují na nelidské podmínky, v nichž se nacházejí tamější obyvatelé.

Podle dostupných údajů v důsledku izraelských vojenských operací v regionu zemřelo již zhruba 50 tisíc obyvatel. Z nich většina byli civilisté. Kvůli bojům bylo v Pásmu Gazy vysídleno 1,9 milionu lidí, to z 2,3 milionu jeho obyvatel. Na jihozápadě Gazy je u pobřeží takzvaná bezpečná zóna, v níž přežívají Palestinci v katastrofálních podmínkách. Ani tam ale není podle úřadu OSN bezpečno.

Na druhé straně Izrael začal své vojenské operace v Pásmu Gazy poté, kdy loni 7. října hnutí Hamás vpadlo na území Izraele a brutálním způsobem zabilo na 1 200 lidí, rovněž civilistů. Dalších asi 250 lidí členové hnutí unesli. Dosud se ne všichni i přes mnohá vyjednávání vrátili zpátky do Izraele. Mnozí z nich zemřeli na následky brutálního týrání.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here