Lékárníky zaskočila změna výpočtu dojezdového času u odlehlých lékáren

0
470
lekaren
Prezident České lékárnické komory Aleš Krebs [uprostřed] tvrdí, že změna výpočtu dojezdového času, která určuje mimořádnou bonifikaci lékáren v odlehlých oblastech, lékárníky více než nemile zaskočila. Přístup pojišťoven označuje za minimálně neseriózní. / Foto: Zdravé Zprávy

Zdravotní pojišťovny porušily dohodu z dohodovacího řízení změnou podmínek pro mimořádnou bonifikaci takzvaných odlehlých lékáren. Tvrdí to zástupci České lékárnické komory [ČLnK].

Změna podmínek se týká výpočtu dojezdového času, který spolu s ostatním definuje odlehlé lékárny. A spolu s tím jejich nárok na mimořádnou finanční bonifikaci od zdravotních pojišťoven. Podle zástupců ČLnK na změnu výpočtu dojezdového času doplatí desítky lékáren ve venkovských oblastech.

„Zatímco letos je 117 lékáren s nárokem na mimořádnou bonifikaci, příští rok jich bude 73. Ukazuje nám to nově zveřejněný seznam lékáren na periferiích s nárokem na mimořádnou bonifikaci,“ uvedl pro Zdravé Zprávy prezident ČLnK Aleš Krebs.

Upozornil na to, že změna výpočtu dojezdového času mezi lékárnami rovněž ponižuje počet oblastí, v nichž působí lékárny s mimořádnou bonifikací. A snižuje je o zhruba 40 procent, z letošních 204 na 126 oblastí v příštím roce.

„Situace je vážná. Hrozí, že dané lékárny zaniknou. Což znamená, že nebudou poskytovat lékárenskou péči,“ uvedl Krebs a dodal, že změny, s nimiž nyní přišly zdravotní pojišťovny považuje za porušení sjednaných dohod v dohodovacím řízení z letošního roku.

„My jsme žádali o vysvětlení Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ČR, ale i další pojišťovny, ale prozatím jsme nedostali vůbec žádnou odpověď,“ doplnil.

Podle něj to značí, že pojišťovny nejspíš nechtějí daný problém řešit. Výsledek se podle něj dostaví v podobě zániku několika desítek lékáren v oblastech s již nyní omezenou zdravotní péčí.

Němečtí lékárníci vypískali ministra Lauterbacha

Zástupci zdravotních pojišťoven naopak argumentují, že změna výpočtu dojezdového času k nejbližší lékárně nabízí věrohodnější obraz dostupnosti lékáren v regionu. Je-li tomu tak, značilo by to, že dostupnost lékáren v odlehlých oblastech je zhruba o 40 procent lepší, než byla podle stávajícího výpočtu.

Změna dolehne hlavně na drobné lékárníky

Celkem je v Česku asi 500 takzvaně výjimečných lékáren nebo výdejen léků, které působí v takzvaně odlehlých lokalitách. A jak už bylo řečeno, necelých 120 jich čerpá mimořádnou bonifikaci na svou činnost. Jejich počet po úpravě výpočtu dojezdového času ale klesne na zhruba 80.

Jednou z postižených lékáren je i lékárna v Českém Dubu, a zejména její odloučené pracoviště v obci Osečná, která leží necelých deset kilometrů od Českého Dubu.

„V případě, že bychom bonifikaci na výdejnu v Osečné neobdrželi, výdejnu s největší pravděpodobností zavřu. Občané Osečné a spádových obcí ale využívají naše služby. Změna v bonifikaci jim tak přinese cestování za jejich léky do jiných míst. Kvalita služeb v Osečné se tím jistě sníží, “ říká tamější lékárnice Hana Bernardová.

Místo k lékaři stačí někdy zajít i jen do lékárny, tvrdí odborníci

Obdobně hovoří lékárník Josef Marek, který provozuje výdejny léků U Kosmy a Damiána v Dolní Dobrouči v Pardubickém kraji.

„Ačkoliv Dolní Dobrouč, kde provozuji výdejnu léků, vypadla z bonifikovaných oblastí, podal jsem u VZP ČR žádost o příspěvek. Pokud však nebude kladně vyřízena, donutí mě to minimálně ke zkrácení provozní doby,“ tvrdí lékárník Marek.

Doplňuje, že nově nastavená pracovní doba nemusí odpovídat ordinačním hodinám dětského ani praktického lékaře v místě. Což se docela jistě ukáže jako problém pro místní občany. To proto, že se v místě ještě více zhorší dostupnost zdravotní péče.

Zdravotní pojišťovny na změně bonifikace lékáren neušetří

Nástroj bonifikace odlehlých lékáren vznikl k tomu, aby podpořil dostupnost lékárenské péče v periferních oblastech. Zdravotní pojišťovny spravují speciální finanční fond Bonifikace lékárenské péče v nedostupných oblastech, v němž je necelých 50 milionů korun. Do fondu přispívají podle počtu pojištěnců všechny zdravotní pojišťovny.

„Změnou podmínek pro poskytnutí bonifikace, tedy změnou výpočtu dojezdového času, zdravotní pojišťovny nic neušetří. Naopak stejný objem peněz jen rozdělí mezi méně lékáren,“ vysvětlil pro Zdravé Zprávy Aleš Krebs.

Vyvarujte se chyb při užívání více léků. Nejlépe poradí lékárník

Doplnil, že aktuálně zmíněný fond na bonifikaci odlehlých lékáren disponuje 48 miliony korun. Což podle něj znamená, že na jednu bonifikovanou lékárnu připadá zhruba 30 tisíc korun každý měsíc. Pokud peníze letos čerpá 117 lékáren, roční bonifikace na jednu lékárnu činí něco málo přes 400 tisíc korun. Podle Krebse jde o významný příspěvek pro lékárníky v odlehlých oblastech.

„Bez bonifikace je udržení dostupné lékárenské péče pro pacienty v daných oblastech nereálné. Lékárny v menších obcích a odlehlejších oblastech často získávají nižší odměnu za stejnou práci, někdy i o 50 až 60 procent, než mají lékárny v centrech,“ uvedl.

Drobný detail mění náhled na dostupnost lékárenské péče

Zároveň vysvětlil, v čem spočívá změna výpočtu dojezdového času, který určuje bonifikaci odlehlých lékáren. Podle něj nově stanovený dojezdový čas vychází z takzvaných teoretických map a počítat se dá různě. Upřesnil, že stanovený dojezdový čas v délce deseti minut se počítá takzvaně od lékárny k lékárně.

„Jedná se o čas mezi dvěma nejbližšími lékárnami,“ vysvětlil pro Zdravé Zprávy.

MZ ČR stáhlo zákon na očkování lidí v lékárnách a u zubařů

Změna přitom podle něj nespočívá v tom, že by pojišťovny zkrátily desetiminutový limit.  Spočívá v tom, že pojišťovny v příštím roce uplatní oproti letošku jiný nástroj výpočtu „oněch deseti minut“. A ten ve výsledku ukázal, že potřeba lékáren v odlehlých oblastech je podstatně menší, než byla ještě letos. Znovu se přitom odvolal na nový a prořídlý seznam bonifikovaných lékáren v příštím roce. Na otázku, zda se změna výpočtu dojezdových časů týká výhradně lékáren nebo i dalších poskytovatelů zdravotní péče, odpověděl, že neví.

„Přesto, aniž bych chtěl cokoli předjímat, je ale možné, že pokud obdobné výpočty využijí zdravotní pojišťovny například pro dostupnost lékařů, může se ukázat, že třeba dostupnost pediatrů, praktiků, není zdaleka tak nedostupná, než ve skutečnosti je,“ uzavřel pro Zdravé Zprávy Aleš Krebs.

Daniel Tácha

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here