52 % nových případů HIV jsou cizinci. Nejčastěji Ukrajinci a Slováci

0
59
HIV
Foto: Freepik.com

Loni se nákaza virem HIV v Česku nově potvrdila u 253 osob, letos do konce září u 209 lidí. Po rizikovém chování, jako je nechráněný pohlavní styk, je vhodné se otestovat zhruba za tři měsíce. Protilátky v těle vznikají za 2-5 týdnů od nákazy.

Na 1. prosince připadá každý rok Světový den boje proti AIDS. To je zatím nevyléčitelné onemocnění způsobené virem HIV. V Česku se počty nakažených a nově nakažených sledují od roku 1985. Podle dat Státního zdravotního ústavu [SZÚ] u nás za loňský rok došlo k záchytu 253 nových případů nákazy HIV. Za letošních devět měsíců roku do evidence přibylo 209 nových nákaz.

„Ze statistik vidíme, že nemoc zasahuje disproporčně více muže, kteří z toho tvoří 84 procent. Polovina nově nakažených měla stejnopohlavní styk. Zajímavé také je, že cca 52 procent nových případů jsou cizinci, nejčastěji z Ukrajiny a Slovenska,“ říká k nově nakaženým HIV v Česku v roce 2023 výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven [SZP ČR] Martin Balada.

Ukrajinské uprchlíky s dočasnou ochranou evidují zdravotní statistiky zvlášť.

„V souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině bylo v průběhu září 2024 v ČR nově evidováno osm HIV pozitivních osob z Ukrajiny [6 mužů, 2 ženy, pozn. red.] se statusem uprchlíka,“ uvádí zástupci Státního zdravotní ústavu.

V 1. čtvrtletí do Česka přišlo 32 HIV pozitivních lidí z Ukrajiny

Za první tři čtvrtletí roku 2024 nově evidují celkem 100 HIV pozitivních uprchlíků. A sice 48 mužů a 52 žen. Z nich 62 o své HIV pozitivitě již vědělo.

„Kumulativně za celou dobu konfliktu od března 2022 do září 2024 včetně bylo evidováno 827 HIV pozitivních uprchlíků z Ukrajiny, 303 mužů, 524 žen,“ uvádí statistika SZÚ.

Testuje se u praktika nebo v testovacích poradnách

Lidé nakažení virem HIV se dnes léčí obvykle antivirotiky. Ta nemoc sice zcela nevyléčí, ale jejich užíváním se zastaví progrese nemoci, která jinak končívá propuknutím AIDS a smrtí kvůli selhání imunitního systému. Celkem se u nás nákaza potvrdila od počátku jejího sledování v roce 1985 u téměř pěti tisíc lidí. Z nich zhruba třetina připadá na cizince.

HIV se v Česku přenáší stále hlavně mezi homosexuály

Nemoci ve stadiu AIDS u nás v roce 2023 podlehlo 20 lidí a dalších 14 HIV pozitivních zemřelo na jiné zdravotní komplikace. Od roku 1985 se onemocnění AIDS rozvinulo u 890 nakažených a zemřelo na něj podle dat SZÚ 398 osob.

Odborníci i při příležitosti Světového dne boje proti AIDS upozorňují, že až tisícovka lidí v Česku může být HIV pozitivní, aniž by o tom ale věděla. Takové zjištění proto nabádá k obezřetnosti a vyvarování se rizikovému chování. Infekce totiž probíhá dlouho i roky bez výraznějších příznaků. Což zvyšuje riziko jejího přenosu na další osoby.

Používání kondomu funguje vždy a všude, říká David Jilich

Nákazu HIV dokáže spolehlivě odhalit v Česku široce dostupný test. Lidé s podezřením na onemocnění nebo po rizikovém chování, jako je nechráněný sex, časté střídání partnerů nebo sdílení pomůcek pro aplikaci drogy, by se proto měli obrátit na svého praktického lékaře. A požádat ho o testování. K vyšetření lékař pacientovi vypíše žádanku na laboratorní analýzu krve. U takového testování je třeba upozornit, že nejde o anonymní výkon, jak si mnozí přejí u HIV testu. Kvůli úhradě testu z pojištění je v tomto případě třeba vyšetření vykázat smluvní zdravotní pojišťovně testované osoby.

Na HIV se testuje zhruba 3 měsíce po rizikovém chování

Pokud se chtějí lidé nechat otestovat bez předložení kartičky pojištěnce, to znamená anonymně, pak se musí obrátit na testovací místa. Jejich seznam je dostupný na webu tadyted.cz provozovaném Státním zdravotním ústavem. Anebo zavolat na bezplatnou národní linku pomoci AIDS na čísle 800 144 444.

K otestování je vhodný čas zhruba po třech měsících od rizikového chování. Protilátky proti HIV infekci se vytvářejí dva až pět týdnů od nákazy. Výsledky testu jsou obvykle hotové do dvou týdnů. Při testování na HIV se sleduje přítomnost protilátek proti viru a antigen p24 [molekula uvnitř viru HIV]. Negativní výsledek testu se dá považovat za spolehlivý, pokud testovaná osoba dodržela zmíněný tříměsíční odstup od poslední rizikové události. Pokud test ukáže výsledek, podle kterého by mohl být pacient nakažený [reaktivní výsledek, pozn. red.], pak se vzorek krve odesílá k posouzení do Národní referenční laboratoře [NRL]. Teprve její výsledek definitivně potvrdí, nebo vyvrátí výsledek prvně provedeného testu.

S HIV se děti na Ukrajině často i narodí, chtějí porozumění

Podle českých zákonů se povinně na HIV testují dárci krve, orgánů a tkání k transplantaci a také dárci pohlavních buněk jak mužských, tak ženských. Rovněž se testují těhotné ženy a dárkyně mateřského mléka. Těhotné ženy se testují při vstupní prohlídce do těhotenské poradny. Těhotná žena nakažená virem HIV totiž může infekci přenést na své dítě už v době těhotenství, ale i při porodu a kojení.

AIDS je zkratkou anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome tedy „syndrom získaného selhání imunity“. Jde o soubor příznaků a infekcí vyvolaných následkem poškození imunitního systému virem HIV.

Nemoc se prvně zachytila v roce 1981. Od té doby se jí nakazily desítky milionů lidí, nejvíce na africkém kontinentu. Nemoc se zatím nedá zcela vyléčit, ale zmíněné antivirotické léky dokáží při včasném podání dostat nemoc pod kontrolu a utlumit tak, že nakažení se dožívají stejného věku a kvality života jako lidé bez nákazy.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here