Objem nesplácených úvěrů nejrychleji roste u mladých lidí do 24 let

0
34
mladych_lidi
Ilustrační foto: Freepik.com

Objem dluhu obyvatel Česka v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací stoupl na konci letošního třetího čtvrtletí na 3,53 bilionu korun. A rychle přibývá mladých lidí do 24 let, kteří nezvládají splácet spotřební úvěry.

Meziročně stoupl celkový dluh spotřebních úvěrů a úvěrů na bydlení českých domácností o 8,2 procenta. Objem dluhu z úvěrů na bydlení meziročně vzrostl o 8,5 procenta na 2,92 bilionu korun a na spotřebu meziročně přidal 6,9 procenta. A dosáhl tím rekordní sumy 605 miliard korun.

„Celkový objem krátkodobého dluhu na spotřebu ke konci letošního třetího čtvrtletí poprvé překročil hranici 600 miliard korun. To je meziročně o 39,1 miliardy korun více,“ říká výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací [NRKI] Jiří Rajl.

Objem krátkodobého dluhu stoupl ve všech krajích České republiky. Průměrná částka na jednoho dlužníka oproti loňsku přidala deset procent a vystoupala na 267 tisíc korun. Podle Rajla aktuální data ale ukazují na velmi znepokojivý trend.

„Ačkoliv průměrná částka dluhu na spotřebu na dlužníka roste rychleji u starších věkových skupin, u těch mladších se prohlubují problémy se splácením,“ říká.

Argumentuje tím, že u dlužníků ve věku do 24 let vzrostl celkový objem nespláceného dluhu na spotřebu meziročně o 30 procent na 1,7 miliardy. Jedná se o nejrychlejší tempo růstu ze všech věkových skupin.

Loni si v Česku nemohlo pořádně zatopit 1,3 mil. lidí. Neměli na to

V nejmladší věkové skupině, tedy u lidí do 24 let, své závazky řádně nesplácí 14 procent dlužníků. To je podle Rajla poměrně vysoké procento, protože napříč věkovými skupinami řádně nesplácí své závazky v průměru „jen“ osm procent dlužníků.

Objem nesplácených dluhů ale roste i v dalších věkových skupinách. U lidí ve věku 25 až 29 let vzrostl v letošním třetím čtvrtletí o 21 procent na 3,5 miliardy. Ve skupině 30 až 34 let stoupl o 26 procenta na celkových 4,7 miliardy korun. Na celkovém objemu krátkodobého dluhu se nejvíce [27,4 %] podílí lidé ve věku 45 až 54 let.

Problémy se splácením úvěrů u mladých i starších lidí

Objem celkového nespláceného dluhu jak u krátkodobých, tak dlouhodobých úvěrů na bydlení letos ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,5 procenta na 32,36 miliardy korun. Problém není u úvěrů na bydlení, ale zejména u spotřebních úvěrů. Jejich objem meziročně vzrostl o 15 procent na 27,9 miliardy korun.

Podíl dlužníků s ohroženým krátkodobým dluhem na celkovém počtu dlužníků

[Zdroj: NRKI]

„Na rozdíl od dlužníků s krátkodobými úvěry mají ti s dlouhodobými závazky velmi dobrou platební morálku. Oproti minulému roku se objem jejich nespláceného dlouhodobého dluhu naopak snížil o 0,8 procenta na 4,5 miliardy. Tato částka tvoří pouhých 0,15 procenta z celkového objemu dluhu na bydlení,“ doplňuje Jiří Rajl.

Nějakou formu úvěru na spotřebu podle něj mělo ke konci třetího čtvrtletí 2,3 milionu lidí [-2,8 % meziročně]. Nejvyšší průměrná částka na dlužníka připadá na skupinu 35 až 44 let. Jedná se o částku 311 tisíc korun.

Lidí s úvěrem na bydlení meziročně ubylo

Objem dluhu na bydlení na konci třetího čtvrtletí dosáhl 2,92 bilionu korun. To je o 8,5 procenta více než před rokem.

„Rychlý růst objemu dluhu je z velké části dán vysokými cenami nemovitostí, výrazně se oproti loňsku zvýšila i průměrná částka na jednoho dlužníka, a to o deset procent,“ vysvětluje výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací Lenka Novotná.

V porovnání s loňským rokem se průměrná částka nových úvěrů na bydlení [včetně refinancování] zvýšila o 36 procent z 3,34 milionu korun na 4,54 milionu.

Českem se šíří fenomén pracující chudoby, zjistila Charita ČR

Úvěr na bydlení mělo v České republice ke konci třetího čtvrtletí letošního roku 1,05 milionu lidí. Na jednoho dlužníka připadá v rámci hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření průměrná částka 2,77 milionu korun.

Hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření má sjednáno 12 procent dospělých obyvatel v ČR. Nejvíce jich je ve věkové kategorii 35 až 44 let. Těch je 24 procent.

„Lidí s dlouhodobým úvěrem meziročně ubylo napříč všemi generacemi, nejvíce ve věkové kategorii 25 až 29 let, a to o 12,9 procenta na 46 tisíc,“ říká Novotná.

Nejvyšší částka u úvěrů na bydlení připadá na obyvatele Prahy, kde má průměrný dlužník závazek 4,65 milionu korun. Naopak nejnižší průměrná částka na dlužníka vychází na Karlovarský kraj, a to 1,92 milionu korun.

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here