Jako praktické sestry budou smět pracovat studentky/studenti oboru všeobecná sestra v nemocnicích po dvou letech studia na vyšší odborné škole nebo čtyřech semestrech na vysoké škole. Mění se i praxe pro obor zdravotnický záchranář.
Dobu studia, po kterém smějí studenti oboru všeobecná sestra na vysoké škole [VŠ] nebo vyšší odborné škole [VOŠ] vykonávat práci praktické sestry, zkracuje novela zákona o nelékařských zdravotnických povoláních. Tu na svém jednání [20.11.] schválila vláda. Změnu navrhlo Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR] s odůvodněním, že se tím personálně posílí kapacity lůžkových zařízení.
„Cílem této úpravy je nejen usnadnit a urychlit vstup studentů do praxe. Ale také pomoci nemocnicím s nedostatkem personálu. Studenti budou moci získat cenné pracovní zkušenosti dříve,“ řekl k novele náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník [KDU-ČSL].
Nyní vykonávají zdravotní úkony spadající do kompetencí praktické zdravotní sestry studenti oboru všeobecná sestra na VŠ po šesti semestrech bakalářského studia. Studenti vyšších odborných škol pak po dokončení třech let studia. Nově se tato doba zkrátí o jeden rok, respektive na čtyři semestry pro vysokoškoláky a dva roky pro studentky VOŠ.
Ministři Válek a Bek se dohodli na navýšení kapacit nelékařských oborů
Na praktickou sestru studují dívky a chlapci na čtyřletých maturitních oborech na středních zdravotnických školách. Rozsah jejich kompetencí v ošetřovatelství je o něco užší než u všeobecných sester. Praktické zdravotní sestry připravují pacienty na vyšetření a zdravotní výkony, odebírají biologický materiál. Dále například ošetřují pacientům rány, provádí převazy nebo jim podávají léky. Podmínkou pro výkon povolání všeobecné zdravotní sestry je dnes absolvování oboru na VŠ nebo VOŠ.
Skončí povinná praxe záchranářů v akutní péči u lůžka
Stejně tak smějí podle novely pracovat jako praktické sestry i studenti/ky oboru dětská sestra, respektive diplomovaná dětská sestra. Studenti oboru zdravotnický záchranář získají tuto možnost, tedy pracovat jako praktická sestra, až po dokončení pěti semestrů bakalářského studia. Anebo 2,5 roku studia na vyšší odborné škole.
Studijního oboru zdravotnický záchranář se novela dotýká ještě v dalším ustanovení. Podle nové úpravy už nemusí tito studenti povinně absolvovat praxi na lůžkových odděleních akutní péče, včetně urgentního příjmu.
„Nově budou moci tuto povinnou roční praxi splnit přímo u zdravotnické záchranné služby, kde budou pracovat pod dohledem zkušeného kolegy,“ upozorňují na změnu zástupci ministerstva zdravotnictví.
Ošetřovatelství má perspektivu i do budoucna, říká hlavní sestra ČR
Další zjednodušení pro studenty – budoucí zdravotnické záchranáře – je, že se nově sečte doba vykonané praxe u dvou různých poskytovatelů zdravotní péče. Vedení resortu dále upozorňuje na úpravu, kterou se přizpůsobuje evropské legislativně. A sice, že zdravotní sestry z Rumunska, které vstupují do českého zdravotnictví, už povinně nedokládají potvrzení o tříleté praxi. Tento dokument podle resortu nahradí dokončení speciálního kariérního programu zavedeného v Rumunsku v roce 2014.
–VRN–