Jurečka: Při sbírce potravin mají lidé myslet i na výrobky bez lepku

0
1457
sbirce
Foto: Redakce Zdravé Zprávy

Díky celorepublikové potravinové sbírce, která se koná dvakrát do roka, si potravinové banky doplní sklady. To proto, aby mohly přes rok předávat potraviny lidem, kterým se nedostávají. Poptávka je i po potravinách bez lepku a laktózy.

K sobotní [23.11.] potravinové sbírce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL] uvedl, aby lidé, kteří se rozhodnou pro darování, nezapomněli při výběru potravin ani na potřebné s dietním stravováním. Například na lidi s celiakií nebo alergií na laktózu.

„Možná podnět je i se podívat na bezlepkové trvanlivé výrobky, určitě i ty se hodí,“ vyzval ministr Jurečka s tím, že poptávka po těchto speciálních potravinách je mezi lidmi využívající pomoci potravinových bank či výdejen vysoká.

Podzimní potravinová sbírka se koná tuto sobotu 23. listopadu, kdy ve více než 2 200 obchodech budou moci lidé darovat potraviny a hygienické potřeby těmto bankám. Udělají to prostřednictvím dobrovolníků oblečených do zelených zástěr s nápisem Sbírka potravin na přední straně. Ty samé, které si oblékl ministr Jurečka a ostatní na úvodní fotografii.

Sobotní sbírka potravin začne v 8 hodin a potrvá do 18 hodin. Zároveň do 3. prosince funguje šest online prodejen. I na nich lidé nakoupí potraviny, které následně poputují do skladů potravinových bank.

Potraviny pro banky nakupuje i MPSV, má na to zdroj z EU

Do skladů potravinových bank nakupuje zboží i Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV]. Využívá k tomu prostředky z evropských fondů. Peníze čerpá ve třech etapách, kdy poslední období započalo letos v květnu a potrvá do roku 2026. Objem peněz určených pro tento druh pomoci v poslední etapě činí 684 milionů korun.

„Zatím si vystačíme s těmito evropskými prostředky,“ uvedl k čerpání prostředků Jurečka.

Vysvětlil, že z evropských peněz nakupují převážně potraviny a jiné zboží podle potřeb, tedy poptávky, potravinových bank. Často z nich pořizují zmiňované trvanlivé potraviny bez lepku určené pro celiaky či jiné specifické potraviny, na které se ve sbírce často zapomene.

Absence bezlepkové diety u celiaků zvýší riziko rakoviny

Během roku darují neprodané potraviny bankám i obchodní řetězce. Loni do jejich skladů zavezly bezmála 8 tisíc tun jídla. Což podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy odpovídá asi 16 milionům porcí jídla. Letos odhaduje, že půjde o 9 tisíc tun jídla v objemu 18,1 milionu porcí jídla.

Co hlavně darovat v sobotní potravinové sbírce:
  • Konzervy, polévky,
  • dětské výživy,
  • trvanlivé mléko, olej,
  • rýži, luštěniny, těstoviny,
  • základní a dětskou drogerii [dětské pleny, dámské vložky].

„I v nejvyspělejších zemích světa je standardem, že probíhají potravinové sbírky,“ uvedl ke sbírkám potravin ministr Jurečka s tím, že žádný sociální systém není schopen na 100 % vyřešit individuální situaci každého člověka.

Lidem v ČR chybí minerální látky. Kvůli špatné stravě…

Podle předsedy České federace potravinových bank [ČFPB] Aleše Slavíčka je hlavním smyslem takových sbírek doplnit sklady o trvanlivé zboží. Takzvané rychloobrátkové potraviny, jako je ovoce a zelenina, pečivo a maso, jim přes rok darují obchodní řetězce.

„Sbírka potravin je pro nás vrchol přípravy zajistit trvanlivé potraviny,“ uvedl Slavíček s tím, že v Česku žije stále hodně lidí, kterým se nedostávají ani základní potraviny.

Do výdejen potravin, které dnes fungují ve více než 200 městech, si podle něj pro nachystané balíčky s potravinami chodí pravidelně více než 20 tisíc lidí.

„Většina z nich jsou samoživitelé a senioři,“ uzavřel.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here