Český červený kříž a Penta Hospitals nabízí kurzy pro dobrovolníky

0
603
dobrovolniky
Do programu pro dobrovolníky se zapojil i Oblastní spolek ČČK Praha 1. / Foto: ČČK

Zdravotnická skupina Penta Hospitals CZ ve spolupráci s Českým červeným křížem [ČČK] zahájila nový vzdělávací program pro dobrovolníky. Jedná se o pilotní projekt, který je aktuálně jediným svého druhu v Česku.

Program zájemcům nabízí praktický kurz základů moderního ošetřovatelství. Seznámí je s klíčovými dovednostmi. Zájemce nikterak neomezuje věkem a cílí nejen na ty, kteří jako dobrovolníci v oblasti zdravotnických a sociálních služeb již působí.

„Dobrovolníci jsou už dnes důležitou součástí zdravotnického i sociálního systému. Většinou se zaměřují na zpříjemnění pobytu pacientů na lůžku. V případě krizových situací ale mohou sehrát zásadní roli i v případě posílení zdravotnického systému,“ říká spoluautor projektu a marketingový ředitel skupiny Penta Hospitals CZ Daniel Lemer.

Můj homesharingový kamarád se jmenuje Robin, říká Markéta Švejdová

Kurz základů moderního ošetřovatelství podle něj předá zájemcům základní ošetřovatelské dovednosti, které mohou v podobných situacích využít. Nejde ale pouze čistě o krizové situace. Účastníci programu se naučí pečovat o lůžko pacienta, zajišťovat osobní hygienu, starat se o okolí lůžka, pomáhat s podáváním stravy a hydratace, podporovat mobilitu pacientů a sledovat jejich zdravotní stav. Kurz klade důraz na správnou komunikaci s pacienty a vizuální kontrolu jejich zdravotního stavu.

Důležitá je komunikace a kontrola

„V průběhu pandemie covidu-19 jsme viděli, jak zásadní může být pomoc dobrovolníků v nemocnicích i domovech pro seniory. Ukázala totiž, vedle silných stránek, i slabiny zdravotnického systému,“ říká Eva Bernatová, ředitelka Oblastního spolku ČČK Praha 1.

Připomíná, že mnozí zaměstnanci nemocnic v době pandemie sami onemocněli a zbytek personálu pracoval často téměř bez odpočinku. A i když nemocnicím nabízely pomoc stovky lidí, většině z nich zcela chyběly reálné zkušenosti s péčí o druhé. I proto se do nového programu zapojila jako metodička kurzu.

Podle ředitele Úřadu ČČK Karola Čukana praxe ukazuje, že kvalifikovaných dobrovolníků jsou ročně potřeba stovky. Věří, že díky společnému programu se skupinou Penta Hospitals CZ se situace zlepší.

Neptáte se, Vy jste pan Novák, ale ptáte se: Jak se jmenujete?

„Doufáme, že se nám povede postupně vybudovat potřebné ´zálohy´ pro krizové situace, podobné pandemii covidu-19. Lidí, kteří by nejenom chtěli, ale také dokázali efektivně pomoci, je pokaždé nedostatek,“ říká.

Za bonus označuje i tu skutečnost, že absolventi kurzu mezi těmi, kteří už dnes pomáhají, získají praktické dovednosti, které již nyní uplatní v dobrovolnické práci v nemocnicích, domovech pro seniory a jiných sociálních zařízeních.

Nabídka pro dobrovolníky: Kdy se uskuteční první kurz

Podle mluvčího skupiny Penta Hospitals Vladislava Podrackého se první praktické kurzy uskuteční v nadcházejících měsících v Praze, východních Čechách a na Moravě. Nejbližší kurz vzdělávacího programu pro dobrovolníky se koná 23. 11. 2024 v Centru následné péče Praha.

„Už nyní máme desítky přihlášených účastníků. To ukazuje i na zájem veřejnosti aktivně se podílet na pomoci druhým,“ říká k zájmu o kurz Podracký.

Sestra roku: Mám výuční list v oboru prodavač smíšeného zboží

Společný program Penta Hospitals CZ a ČČK podle něj představuje významný krok v oblasti dobrovolnictví v Česku. Díky tomuto pilotnímu vzdělávacímu programu budou mít dobrovolníci ještě lepší možnosti pomáhat tam, kde je to nejvíce potřeba, říká.

Skupina Penta Hospitals CZ v Česku vlastní nebo provozuje pět nemocnic akutní péče, pět nemocnic následné péče, 34 domovů Alzheimer Home, tři zařízení Senior Home, síť ambulantních zařízení a nově zajišťuje i terénní zdravotní péči v domácím prostředí.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here