Zdravotnická skupina Agel loni zvýšila tržby o čtyři miliardy korun  

0
81
Agel
Letošní rekonstrukce lůžkového pavilonu Nemocnice Agel Jeseník / Foto: Skupina Agel

Zdravotnické skupině Agel loni vzrostly konsolidované tržby meziročně o 16,7 procenta na necelých 27,5 miliardy korun z 23,5 miliardy korun v roce 2022. Zisk skupiny meziročně nepatrně klesl na 1,357 miliardy korun [-43 mil. Kč]. 

Údaje vyplývají z výroční zprávy skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Agel provozuje v Česku a na Slovensku zhruba dvě desítky nemocnic, síť poliklinik, lékáren, laboratoří, distribuční společnosti a další specializovaná zdravotnická zařízení. Zaměstnává celkem 16 500 lidí. Zdravotnická zařízení skupiny mají kapacitu 5 300 lůžek. Loni v nich pracovalo 2 800 lékařů a 6 500 sester.

Zařízení skupiny v roce 2023 hospitalizovaly 180 000 pacientů. Lékaři provedli 105 000 operací. A 1 700 ambulancí Agel loni vykázalo 11 milionů vyšetření. V porodnicích společnosti přišlo na svět 12 000 dětí. Skupina vlastní laboratoře, radiodiagnostická pracoviště a provádí vyšetření pomocí magnetické rezonance a výpočetní tomografie. Vedle zdravotnických zařízení provozuje zdravotnickou střední a vyšší odbornou školu.

Výstavba či rekonstrukce urgentních příjmů

Loni se skupina rozrostla o další poskytovatele zdravotních služeb, to například o nemocnici a polikliniku v Žiaru nad Hronem či Mammacentrum sv. Agáty v Banské Bystrici. Firma také zprovoznila telemedicínské centrum v Nemocnici Agel Třinec-Podlesí.

„V roce 2023 jsme se zaměřili na zkrácení objednacích dob na výkony nejen ambulantní. Významně jsme navýšili počty plánovaných operačních výkonů především v oblasti ortopedie a chirurgie. Připravili jsme také podmínky pro realizaci jednodenní operativy v odbornostech chirurgie, ortopedie, urologie a gynekologie,“ doplňuje výroční zpráva Agel.

Agel Ostrava-Vítkovice nabízí jednodenní kardiologii

Letos podle ní vedení skupiny soustředí síly na rozvoj nových kapacit zdravotní péče v ambulantní i akutní lůžkové péči. Na seznamu jejích investic je výstavba či rekonstrukce urgentních příjmů.

„Pro pacienty připravujeme otevření pacientského portálu s možností přímého objednávání do ambulancí Agel, sdílení zdravotnické dokumentace, předávání informací o plánovaných výkonech včetně videodokumentace přímo pacientovi do jeho aplikace,“ popisuje vedení skupiny ve výroční zprávě.

Povodně v Agelu

Letos některá zařízení skupiny ohrozily zářijové povodně. Naštěstí ale neohrozily jejich provozy a nezpomalily ani rekonstrukci lůžkového pavilonu Nemocnice Agel Jeseník za bezmála 20 milionů korun.

„Povodně zasáhly Jeseník pár dní po zahájení rekonstrukce. V té době byly již z lůžkového oddělení odstraněny parapety a kvůli silnému dešti došlo k částečnému zatečení do budovy. Škody nebyly ale nikterak velké. Paradoxně nám pomohlo, že jsme ještě nezahájili opravu střechy, díky čemuž jsme se vyhnuli potenciálně mnohem závažnějším škodám,“ uvedl Petr Skipala, vedoucí technického úseku jesenické nemocnice.

Stavební firma měla podle něj navíc materiál navezený v areálu nemocnice, který voda přímo nezasáhla. Díky tomu mohla hned v týdnu po povodni pokračovat ve svých pracích.

Madar: Jednodenní operativa je výhodná pro obě strany

Lůžkový pavilon, který je v provozu od roku 1983, je klíčovou částí nemocnice. Poskytuje zázemí pro ambulantní provozy interny, lůžková oddělení chirurgie, interny, dětské oddělení a hemodialyzační stanici. Při modernizaci dojde i k výměně výtahů, renovaci schodiště a vytvoření nového únikového východu. Náklady na projekt z větší části pokrývá dotace z OP Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here