Ministerstvo práce nemá peníze na digitalizaci vyřizování důchodů

0
1735
duchodu
Vítejte v 21. století. Tak oznámili technologické změny ve výplatě důchodů a dalších dávek zástupci rezortu ministerstva práce a sociálních věcí v roce 2023. Teď na konci letošního roku mají připravený systém, ale ne 300 milionů na jeho pořízení a zavedení. / Foto: MPSV ČR

Digitalizace výpočtu a zpracování důchodů je připravena a zrychlila by i odbavování žádostí o přiznání a výplatu penze. Potíž je, že na realizaci projektu chybí České správě sociálního zabezpečení [ČSSZ] peníze, přesně 300 milionů Kč.

„Už rok se nám na toto nedaří ze strany ministerstva financí získat finanční prostředky, tak na tom stále pracujeme,“ uvedl na tiskové konferenci [5.11.] ke 100. výročí vzniku sociálního pojištění ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.

Financovat se podle něj má takzvaná Elektronická důchodová agenda [EDA] úvěrem z Národního plánu obnovy [NPO].

„Cílem připraveného projektu je digitalizovat tu nejsložitější část agendy důchodů,“ dodal.

To podle něj zahrnuje evidenci výplaty důchodů, kterou dnes pracovníci sociální správy zakládají do kartotéky stále v papírových tiskopisech. Náklady na realizaci projektu, tedy digitalizaci této části agendy, odhaduje na 300 milionů korun.

„Předpoklad je, že by měl být projekt hotový zhruba v průběhu dvou let,“ vysvětlil.

Na digitalizaci výpočtu a vyřízení důchodů nemá ČSSZ

O financování projektu EDA má být podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky [KDU-ČSL] jasno do konce roku. Ten i upozornil, že pokračuje digitalizace pod resort spadajících institucí a jejich agend včetně některých dávek sociálního zabezpečení. Jmenoval některé sociální dávky, nemocenské dávky a plánovanou digitalizaci podpor pro osoby se zdravotním postižením [OZP].

„Samozřejmě pak je tady EDA, u kterého nemáme dohodu. Poctivě říkám, že u některých projektů jsme peníze vyřešili, tady zatím to, že bychom je měli omašličkované, dořešené nemáme,“ uvedl Jurečka.

S digitalizací MPSV to není tak horké. Data se přepisují i ručně, zjistil NKÚ

Zdůraznil, že financování projektu nesouvisí s rozpočtem. Ale závisí na dohodě s resortem financí, vnitra a dalšími partnery. To kvůli půjčce z Národního plánu obnovy.

„Rád bych, aby to bylo uzavřeno do konce roku,“ řekl ministr.

I přes postupnou digitalizaci dávek vyplácených ze sociálního pojištění včetně možnosti požádat o starobní penzi od loňského prosince online formou Boháček říká, že většina lidí dává přednost sepsat žádost o důchod s pracovníkem sociální správy přímo na pobočce.

„Lidé chtějí podporu ze strany našeho zaměstnance,“ říká s tím, že i do budoucna zachovají možnost vyřídit si dávku také na pracovišti sociální správy.

Důchody se vyřizují většinou v zákonné lhůtě, říká Jurečka

Od ledna 2025 se podle zástupců rezortu zdigitalizují další dávky vyplácené z nemocenského pojištění. Půjde o dávku otcovská, ošetřovné a mateřskou. Tato část elektronizace nemocenských dávek se financuje z dotace Národního plánu obnovy.

„Stále se digitalizují další a další služby,“ uvedl Boháček s tím, že nyní pracuje sociální správa na vytvoření nového informačního systému pro posuzovaní zdravotního stavu. S ním se v praxi počítá v posledním čtvrtletí roku 2025.

Důchody má od roku 2026 spravovat nový datový systém

Co se týče doby odbavování žádostí o přiznání a výplatu důchodů, ministr Jurečka uvedl, že k poslednímu září bylo po zákonné lhůtě nevyřízeno 0,6 procenta všech starobních penzí.

„Vyřizujeme je velmi rychle v řádu 25 dnů, v průměru je to 24 dnů u vnitrostátních důchodů,“ dodal.

Vdovských a vdoveckých důchodů po zákonné lhůtě vyřízení zůstává zhruba 0,1 procenta, sirotčích pak asi 0,2 procenta. Online formou od loňského konce roku požádalo o důchody podle Jurečky asi 10 tisíc osob. To odpovídá asi 10 procentům z celkového počtu žadatelů o důchodovou dávku.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here