Sestra roku: Mám výuční list v oboru prodavač smíšeného zboží

0
44321
sestra_roku
Vítězka soutěže Sestra roku 2024 Kristýna Čivrná. / Foto: Nemocnice Vrchlabí

„Dobrá sestra je ta, která je lékaři tou pravou rukou, je pracovitá, empatická, umí zvládat krizové situace a dokáže si poradit,“ říká v rozhovoru pro Zdravé Zprávy letošní vítězka soutěže Sestra roku 2024 Kristýna Čivrná z Nemocnice Vrchlabí.

Zvítězila jste v oborové soutěži Sestra roku 2024. Čím si myslíte, že jste hlavně zaujala porotu? Proč zrovna vám udělila tento titul?

Já to beru tak, že ocenění patří všem finalistkám. V den galavečeru jsme spolu s ostatními finalistkami trávily celé odpoledne v zákulisí a jsem moc ráda, že jsem je měla možnost poznat. Všechny jsou neuvěřitelně lidské a přátelské.

A ten důvod, proč zrovna vy jste vyhrála?

Důvod, proč mi udělila porota titul Sestry roku, bude pravděpodobně v tom mém příběhu. To, že se stále učím a začala jsem doslova od píky. A hlavně je nejspíš zaujal můj video-medailonek.

Jak jste se do soutěže vlastně dostala? Přihlásil vás někdo, nebo jak to bylo?

Do soutěže mě přihlásilo vedení nemocnice Vrchlabí. Pamatuji si, jako by to bylo včera, když mě kontaktovali. Ptala jsem se, proč si vedení vybralo právě mě. Argumentovali mi, že jsem „sestra s příběhem“. A to byl důvod k tomu, aby mě do soutěže nominovali. Já se ale i tak ptala – opravdu ve mně tak moc věří? Ale už v létě začaly první přípravy do soutěže. Já jsem chtěla, aby se do toho medailonku natočilo i to, jak trávím volný čas.

A jak ho trávíte?

Kameraman medailonku do soutěže byl hodně překvapený, že po natáčení ve vrchlabské nemocnici se mnou pojede ještě „do kopců“. Zdravotníci mají málo volného času, ale nikdo netráví čas jen v nemocnici. Já si jdu někdy po práci zaběhat, ale nejradši se jdu projít, Krkonoše jsou krásné.

Mám výuční list v oboru prodavač smíšeného zboží

Vy jste vyučená prodavačka, ale i jste si dodělala maturitu a dokončila studia všeobecného ošetřovatelství na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Řekněte mi, jak jste se vlastně dostala k práci zdravotní sestry?

Ano, kromě jiného mám výuční list v oboru prodavač smíšeného zboží. V době, kdy jsem byla na mateřské dovolené, jsem si zjistila, že se konají přijímací zkoušky na střední zdravotnickou školu. Pro mě byla rozhodující i možnost dálkového studia. V den přijímacích zkoušek jsem zkoušky přijela napsat a odjela jsem domů. Asi za 14 dní mi volali ze školy s dotazem, jestli nechci znát výsledky přijímacího řízení. Na školu mě přijali a já jsem studovala dálkově pět let v Trutnově.

Neznám krásnější povolání než povolání zdravotní sestry

Kde jste měla praxi?

Praxe jsem plnila v trutnovské nemocnici na chirurgii a interně. A ještě při studiu mě oslovil můj spolužák, který pracoval v Alzheimer Home ve Svobodě nad Úpou, s tím, že hledají někoho do jejich týmu. Začala jsem tam tedy pracovat na pozici pracovníka v sociálních službách. To jsem ještě studovala. Ale po první noční směně v Alzheimer Home jsem bezpečně věděla, že u této profese chci zůstat.

Sestra roku: Změna oboru problém nebyl

Co se vám libí na práci zdravotní sestry?

Sestra je prostředníkem mezi pacientem a lékařem. Líbí se mi důvěra, kterou do nás do sester pacienti vkládají. Jsme ty, které jsou s pacienty v průběhu dne i noci a známe jejich potřeby. Tím, že známe jejich potřeby, je pro pacienty proces hospitalizace příjemnější. Nejvíc je pro mě radost z maličkostí, které pro pacienty můžeme udělat. Ať je to pacienta vyslechnout, nebo ho pohladit.

Česko má metodiku léčby Alzheimerovy nemoci, ale ještě ne peníze

Vám tedy osobně dává tato práce „lepší“ pocit než prodávání zboží?

To jistě. Obojí je práce s lidmi, ale i něco diametrálně odlišného. Práce ve zdravotnictví mi dává možnost významně se podílet na uzdravení, a tím pádem spokojenosti pacienta. Pokud si budete chtít jít nakoupit potraviny, můžete si vybrat z mnoha obchodních řetězců i dobu, ve které si půjdete zboží nakoupit. Pokud někdo onemocní nebo se mu stane úraz, moc možností nemá a je hospitalizován většinou v nemocnici podle svého bydliště. A potom přichází na řadu komplexní práce zdravotníků, to je součástí mé práce, která mě baví.

Bylo těžké změnit profesní obor?

Jsem hodně přizpůsobivá, zvídavá a mám ráda výzvy. Neřekla bych, že to bylo těžké.

Na oddělení následné péče a následné rehabilitační péče

V nemocnici Vrchlabí pracujete na pozici vrchní sestry oddělení následné péče a následné rehabilitační péče. Co předcházelo tomu, než jste se stala „vrchní“?

Když jsem před osmi lety nastupovala do nemocnice Vrchlabí, pracovala jsem na oddělení následné péče na pozici ošetřovatelky. Po složení maturitní zkoušky na pozici řadové sestry. Všechny pozice ve zdravotnictví jsou neméně důležité a jsem ráda, že jsem si jimi sama prošla.

Pokud bych se ptal obecně – v čem se práce na oddělení následné péče a následné rehabilitační péče liší od práce sester na jiných odděleních?

Největší rozdíl je v délce hospitalizace pacientů. Ta může být na následné péči až tři měsíce, dále v celkovém množství pacientů na oddělení. Oddělení následné péče disponuje s 35 lůžky. Práce s imobilními pacienty obnáší i fyzickou zdatnost sester a sanitářů.

Penta Hospitals převzala následnou intenzivní péči v Českém Brodě

Jak to vypadá na vašem oddělení? 

Obecně můžu říct, že je to oddělení, kterým projde většina hospitalizovaných pacientů z oddělení chirurgie a interny naší nemocnice. Dále jsou to hospitalizace pacientů s doporučením od obvodních lékařů a hospitalizace z okolních zdravotnických zařízení, která oddělením následné péče nedisponují. A oddělení následné péče poskytuje ošetřovatelskou a rehabilitační péči pro pacienty, jejichž zdravotní stav nebo ztráta soběstačnosti neumožňuje propuštění do domácího ošetřování.

A následná rehabilitační péče?

V případě následné rehabilitační péče se jedná o pacienty převážně z ortopedie, kteří upřednostní krátkodobý rehabilitační pobyt po provedeném operačním výkonu před jinými rehabilitačními ústavy nebo lázeňskými zařízeními, kde je pobyt delší o mnoho týdnů.

V Nemocnici Vrchlabí

Vaši kolegové na FB stránkách nemocnice o vás, když jste vyhrála Sestru roku, řekli, že máte péči v DNA. A že vaše cesta od prodavačky v supermarketu k vrchní sestře ukazuje, že s odhodláním lze dosáhnout všeho. / Skutečně máte péči ve svém DNA? A pokud ano, jak se to projevuje?

Myslím, že se to projevuje mým příběhem. Když něco chcete opravdu dokázat a ukážete to svému okolí, dostane se vám podpory. Dokázat to prostě jde.

Jak se vám libí v Nemocnici Vrchlabí?

V Nemocnici Vrchlabí jsem se narodila a svou práci tady bych za nic nevyměnila. Nemocnice prošla velkou modernizací a jde neskutečně dopředu. Při rekonstrukci oddělení následné rehabilitační péče, kde jsem vrchní sestrou, jsem měla možnost se významně podílet na vzniku oddělení. Která sestra takovou možnost má? Vážím si velké podpory a důvěry vedení nemocnice.

Neptáte se, Vy jste pan Novák, ale ptáte se: Jak se jmenujete?

Najdou u vás uplatnění i další kvalitní zdravotní sestry, nebo máte sester dost? Samozřejmě, že to platí i pro bratry… Případně čím byste je nalákala?

Sester není nikdy dost. Za těch několik let, co pracuji ve vrchlabské nemocnici, jsem jich poznala hodně a musím říct, že my máme kvalitní sestry. Náš vlastník, skupina Penta Hospitals CZ, umožňuje rozvoj vzdělávání. A s tím přichází zvyšování kvalifikací sester v různých oborech. Tím bych je nalákala, protože u nás možnost dalšího vzdělávání, profesního růstu a souvisejícího finančního ohodnocení je. Já jsem názorným příkladem. A kdo by vlastně nechtěl pracovat v zrekonstruovaných prostorách s moderním přístrojovým vybavením?

Kdo je podle vás dobrá zdravotní sestra? Podle čeho se pozná? 

Dobrá sestra je ta, která je pravou rukou lékaře, je pracovitá, empatická, umí zvládat krizové situace a dokáže si poradit. Taková sestra bude u pacientů a v kolektivu oblíbená.

Daniel Tácha

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here