Ředitelka pražské hygieny Zdeňka Shumová končí ve funkci

0
234
Zdenka_Shumova
K dnešnímu dni [31.10.] odstupující ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Shumová / Foto: HSHMP

Ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Shumová na vlastní žádost rezignovala k dnešnímu dni [31.10.] na funkci vedoucí služebního úřadu. Jako důvod svého odstoupení z vedení pražské hygieny uvedla osobní důvody.

O rezignaci Shumové na pozici ředitelky pražské hygieny informuje v tiskové zprávě Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR].

„Děkuji paní doktorce Shumové za její službu, kterou v pozici ředitelky vykonala, a vyjadřuji uznání za její významný přínos k ochraně veřejného zdraví a zvyšování povědomí o práci hygienické služby jako takové,“ uvedla hlavní hygienička ČR Barbora Macková.

Na vedoucí služební pozici vypíše úřad výběrové řízení. Do jmenování nového ředitele nebo ředitelky pražské hygieny povede HSHMP v dočasném pověření Vladimír Možíšek, ředitel Krajské hygienické stanice [KHS] Ústeckého kraje.

Zdeňka Shumová převzala vedení pražské hygieny po Zdeňce Jágrové, která z pozice odešla k 31. 12. 2021 kvůli zákonnému omezení věku pro výkon vedoucí úřadu, které činí 70 let. Doktorka Shumová vedla HSHMP od ledna 2022.

Do povědomí veřejnosti se dostala pražská hygiena letos v březnu, kdy v souvislosti s šířením černého kašle rozeslala školám v Praze oznámení o tom, že neočkované či ne plně očkované děti proti černému kašli se při výskytu onemocnějí vyřazují z kolektivu. To na maximální inkubační dobu jednadvaceti dnů.

Černý kašel je asi na vrcholu. Neočkované děti ze škol nemusejí

Týž den svolala tehdejší hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová tiskovou konferenci, při níž uvedla, že šlo o nepřesnost. A uvedla, že žádné neočkované dítě nikdo z kolektivu nevyloučí. Za tuto nepřesnost se Zdeňka Shumová veřejně omluvila.

Krajské hygieny čeká postupná transformace

Od příštího roku čeká krajské hygienické stanice postupná přeměna, kdy budou organizačně podřízené Státní hygienické službě ČR, novému orgánu MZ ČR. Změnu přináší novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Důvodem změny je sjednotit krajské hygieny pod jeden centrální úřad, aby se zajistilo jejich jednotné řízení.

Macková: KHS, SZÚ a oba Zdravotní ústavy musejí spolupracovat 

Právě roztříštěnost ve vedení krajských hygien se ukázalo jako problém při koordinaci hygienických opatření v době pandemie covidu-19. Centrální řízení krajských hygien podle ministerstva přinese i další výhody, například v čerpání evropských dotací. Pracovních pozic se přeměna nijak nedotkne.

Pod Státní hygienickou službu ČR má spadat také Státní zdravotní ústav [SZÚ] a zdravotní ústavy v Ostravě a Ústí nad Labem. Již od letošního června se sloučily funkce hlavní hygienička ČR a ředitelka SZÚ do jedné pozice, kterou zastává Barbora Macková.

–VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here