Lékaři v nemocnicích na Slovensku nesouhlasí s mírnějším růstem platů v příštím a přespříštím roce a podávají výpovědi. Kvůli úsporám vlády jim mají platy růst ne o 10, ale o 6,4 procenta. Ale sestrám a záchranářům porostou o slíbených 10 %.
Úspory veřejných financí přijaté slovenskou vládou vedenou Robertem Ficem [SMER] se mají dotknout i platů lékařů. Od příštího roku by jim nerostly o 9,7 procenta, jak si ujednaly jejich odbory před dvěma roky s tehdejší vládou Eduarda Hegera [OLaNO], ale o 6,4 procenta. Se zpomalením růstu platů lékaři nesouhlasí a podávají hromadné výpovědi.
„Je nám trapné, že Slovensko už potřetí musí zažít výpovědi lékařů, aby se vláda konečně zabývala zdravotnictvím. Věříme, že vláda se vzpamatuje a začne věci řešit ve prospěch pacientů,“ říká předseda tamního lékařského odborového sdružení [LOZ] Peter Visolajský.
Ve zdravotnictví se podle jeho slov věci hýbou jen tehdy, když jsou na stole lékařské výpovědi. Podle Visolajského podalo ve slovenských nemocnicích výpovědí přes 2 700 lékařů. To je podle něj více než polovina jejich celkového počtu.
Na Slovensku platí obecně dvouměsíční výpovědní doba. Prakticky by to znamenalo, že k hromadným odchodům lékařů z nemocnic by došlo na počátku příštího roku.
Lékařské odbory argumentují, že nynější vláda porušila dohodu/memorandum s LOZ z roku 2022 o růstu platů zdravotníků, kterou tehdy podpořil i Směr-SD. Současný kabinet v říjnu ale přijal úsporný balíček. A podle něj mají platy nemocničních lékařů růst po dobu následujících dvou let namísto o deset procent o 6,4 procenta. Méně prostředků na platy lékařů byl i důvod rezignace ministryně zdravotnictví Zuzany Dolinkové před třemi týdny.
Šaško: Sestry a záchranáři dostanou slíbených 10 %
Na včerejší [29.10.] tiskové konferenci slovenský ministr zdravotnictví Kamil Šaško oznámil, že se mu podařilo dojednat, že platy zdravotních sester a záchranářů porostou podle dohody z roku 2022. To znamená o 10 procent. Lékařům v nemocnicích se tempo růstu platů ale zmírní po dobu dvou let na zmiňovaných 6,4 procenta.
„Nehovořím o snižování nebo o zmrazení platů lékařů. Ale jen jsem je požádal o zpomalení tempa růstu jejich platů,“ řekl na tiskové konferenci Šaško.
Plus 1 400 Kč považují zdravotnické odbory za výsměch. Protesty plánují
Dále uvedl, že lékařské odbory na společné setkání s ním přišly s dalšími požadavky, které se ale netýkají pouze růstu platů. Požadují například zvýšení kapacit na lékařských fakultách či zamezení odchodu lékařů na západ. Anebo zamezení toho, aby se z nemocnic stávaly obchodní společnosti.
„Vzniká tady celá plejáda dalších požadavků,“ podotkl ministr Šaško a dodal, že vláda má jediný cíl, a tím je zefektivnění toků ve slovenském zdravotnictví.
Růst platů lékařů ve slovenských nemocnicích
Šaško i uvedl, že jako ministr zdravotnictví nikdy nebude své kroky přizpůsobovat diktátu.
„Nedopustím, aby lékaři hrozbou výpovědí řešili otázky, které nejsou jejich zodpovědností ani kompetencí,“ řekl novinářům.
Připravovat se tak bude podle svých slov na všechny možné scénáře. Odbory podle něj přišly se seznamem požadavků až poté, kdy vláda schválila škrty v růstu platů zdravotníků.
Poslední protest lékařů, kdy hrozili hromadnými výpověďmi, iniciovaly tamní odbory před dvěma roky na podzim. Nakonec se vláda vedená Eduardem Hegerem [OLaNO] s odbory dohodla na růstu platů pro lékaře. A protest odbory odvolaly. Podle tehdejšího vyjádření Hegera měl plat lékaře s atestací dosáhnout od následujícího roku 2023 2,5násobku průměrné mzdy. K tomu se zvyšoval o 2,5 procenta průměrné mzdy za každý rok praxe. Neatestovaný lékař si měl od ledna 2023 vydělat 1,5násobek průměrné mzdy zvýšený o 1,5 procenta průměrné mzdy za každý rok uznané praxe. Průměrná hrubá mzda v roce 2023 činila ve slovenském hospodářství 1 430 eur [cca 36 250 Kč].
–VRN–