Obézním a lidem s nadváhou hrozí ztučnělá játra a žluté bělmo

1
3150
jatra
Ilustrace: Pixabay.com

Podle odhadů lékařů čtyři z deseti lidí trpí tučností jater. Většinou je provází další rizikové faktory, jako jsou obezita, cukrovka a vysoký krevní tlak. Onemocnění vzniká tím, že játra přemůže nadbytečný tuk v těle pacienta.

Jedná se o poruchu jater známou pod zkratkou MASLD [Metabolic Dysfunction-associated Steatotic Liver Disease, pozn. red.]. Uzdravení je možné jen tehdy, pokud se na nemoc přijde včas. Stejně tak je účinná i prevence, která si ale žádá striktní zdravý životní styl, především umírněné stravování s minimem alkoholu.

Ztučnělá játra lékaři lidem diagnostikují v momentě, kdy tuk tvoří více než pět procent hmotnosti jejich jater. Tématem se zabývá článek „This Disease Can Damage the Liver for Years Without Being Detected“ The New York Times [NYT].

Zdevastovaná játra tukem má více než třetina populace

Téma ztučnělých jater NYT uvádí příběhem Geraldiny Frankové. Ta se zrovna chystala oslavit své 62. narozeniny, když jí syn upozornil na žluté zabarvení jejích očí. Ačkoli přesně nevěděl, o co jde, přiměl svou matku, aby zašla k lékaři. Ukázalo se, že zbarvení jejích očí bylo příznakem žloutenky. Tím to však nekončilo. Geraldina trpěla jaterní cirhózou a na játrech měla jizvy, které se obvykle tvoří několik let nebo dokonce i desetiletí.

„Paní Franková trpěla nadváhou, ale její syn uvedl, že nikdy neslyšel, že by si stěžovala na potíže s játry,“ píší NYT, které citují rozhořčeného syna paní Geraldiny: „Jak je možné, že při všech těch pokrocích v medicíně nikdo nepoznal, jaký má problém.“

Jeho rozhořčení se není co divit, protože jeho matku lékaři pro pokročilost onemocnění odmítli léčit. Paní Franková následně za necelé dva měsíce zemřela.

MASLD: O co vlastně jde?

Lékaři dlouhodobě upozorňují, že cirhóza se může projevit v pokročilé fázi metabolických poruch spojených se ztučněním jater. Odhaduje se, že nemoc na celém světě postihuje čtyři lidi z deseti. A jde co do počtu o nejrychleji rostoucí důvod transplantací jater ve Spojených státech.

„Příznaky se projeví, až když je příliš pozdě,“ říká doktorka Meena B. Bansalová, šéfka oddělení nemocí jater na Icahn School of Medicine v New Yorku.

Nadváhou a obezitou trpí 66 % Čechů. A bude hůř, tvrdí lékaři

„A když se příznaky projeví, je už pozdě,“ dodává s tím, že nárůsty onemocnění by šlo zastavit, nebo dokonce zpomalit, ale to by musely být tyto potíže rozpoznány včas.

Doplňuje, že zhruba jeden ze čtyř pacientů trpí pokročilou formou metabolické poruchy spojené se steatohepatitidou [MASH]. V této fázi nashromážděný tuk vyvolává zánět, poškozuje buňky a v mnoha případech způsobí zjizvení jater. U jednoho z pěti lidí s onemocněním MASH se vyvine cirhóza. A ta může vést k selhání funkce jater a zvyšuje riziko rakoviny jater.

„Lidé, kteří mají cirhózu, se nemusí celá léta cítit nemocní,“ říká doktorka Mary Rinellová, ředitelka kliniky metabolických onemocnění jater.

Až když se pacientovi v břiše hromadí tekutina, vyvine se žloutenka, která na problémy s játry pacienta upozorní.

Tučná játra: Komu hrozí nebezpečí

Komu hrozí nebezpečí? V nejvyšším riziku ztučnění jater jsou podle odborníků diabetici a obézní lidé, zvláště ti s tukem uloženým v oblasti břicha. Těmto pacientům, často rezistentním na inzulín a s velkým příjmem kalorií ve formě nasycených tuků a uhlohydrátů, se hromadí tuk i v játrech. A tuk uvolňuje chemikálie, které způsobují zápal a poškozují jaterní buňky.

Zajímavé je, že podle NYT jsou ve zvýšeném riziku nemoci Hispánci. Mají totiž větší náklonnost k metabolickým změnám a genetický předpoklad k ukládání tuku v játrech oproti obvyklé populaci. Což potvrzuje ředitel Strawitz-Sanyal Institute Arun Sanyal.

„Játra se snaží sama vyléčit tím, že produkují kolagen, který pokrývá poškozenou tkáň. Pokud ale tuk a zánět dále játra poškozují, jizev přibývá. To se nazývá fibróza, kterou lékaři ohodnocují škálou od nuly do čtyř. Přičemž čtyřka znamená cirhózu,“ popisuje Sanyal s tím, že cirhózu způsobuje i nadměrná dlouhodobější konzumace alkoholu.

11 minut svižné chůze brání nejednomu onemocnění

Lékaři jsou schopni určit, kterým pacientům hrozí nebezpečí plynoucí z pokročilého stavu nemoci pomocí škály FIB-4 [index jaterní fibrózy]. Tu počítají na základě rutinního laboratorního testu. Jelikož ale není toto vyšetření dostatečně rozšířené, doktor Sanyal upozorňuje na to, že diagnóza není stanovena, dokud se neprojeví příznaky cirhózy.

„A nikdo se náhle neprobudí s cirhózou. Ta se vyvíjí přes dvacet let,“ říká.

Otázka je, zda vůbec existuje nějaká naděje na vyléčení. V počátečním stádiu nemoci se dá stav zlepšit zhubnutím a změnou stravování. Když tuk a zánět přestane játra ohrožovat, mohou se pacienti vrátit do původního stavu. Doktoři jim doporučují „středomořskou dietu“ a minimálně 150 minut cvičení týdně.

Chirurgické zákroky jsou jen pro vážné případy

S fibrózou jater si umí poradit i bariatrická chirurgie [chirurgická léčba obezity]. Až u 70 procent pacientů může po bariatrické operaci dojít ke zlepšení kompenzace cukrovky 2. typu. To však za předpokladu dodržování přísného jídelníčku a správného životního stylu.

Lékaři podle NYT také doufají, že i léky na obezitu mohou pomoci zastavit progresi onemocnění jater. Připomínají, že americká agentura Food and Drug Administration [FDA] nedávno schválila lék, resmetirom, který si poradí s druhou i třetí fází fibrózy tím, že zastaví záněty a zredukuje zjizvení jater.

Padělaný Ozempic v Rakousku ohrozil ženu na životě

I podle NYT ale zůstává na prvním místě vždy zdravý životní styl. Příkladem jmenuje čtyřiapadesátiletou úřednici z Pensylvánie James Colesovou. Ta poté, kdy jí diagnostikovali ztučnění jater, začala spolupracovat s lékaři a nutričními poradci na důležitých změnách. Po ránu cvičí jógu a denně vyráží na procházky. Pečlivě si také sleduje příjem uhlohydrátů a cukru. Nakonec se jí podařilo zhubnout více než 20 kilogramů a játra se jí uzdravila.

Michal Achremenko

1 komentář

  1. Je podivné,že lékaři lecos vědí o nemoci jater ale vůbec je nezajímá ,že léky,které předepisují na tu či onu nemoc mohou poškozovat játra a to i v některých případech tak,že se musí chodit po určité době na jaterní testy.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here