O nedohodě s MZ ČR promluví odbory zítra. Zatím platí růst platů o 1 400 Kč

0
132
odbory
Foto: Freepik.com

O dalších krocích po dnešní [15.10.] nedohodě s ministerstvem zdravotnictví ohledně odměňování zdravotníků promluví odbory a Česká lékařská komora [ČLS] zítra na tiskovém briefingu. Zatím i platy ve zdravotnictví porostou o 1 400 Kč.

Zda i v nemocnicích mají lidé v budoucích týdnech očekávat nějaké formy protestu, jako se to chystá v ordinacích praktických lékařů, se zatím neví. Nicméně již počátkem září ČLK spolu s lékařskými a zdravotními odbory uvedla, že pokud Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR] nepřistoupí na jejich požadavky u odměňování ve zdravotnictví, pak vyvolají protest. Ten nakonec kvůli povodním odvolali. Dnes se zástupci lékařů a odborů opět sešli s vedením MZ ČR u jednoho stolu a výsledkem je opět nedohoda.

„Bohužel, přes veškerou naši snahu jsme nebyli schopni najít shodu. Odbory ze svých požadavků neslevily. A žádaly finanční prostředky, které systém zdravotního pojištění nemůže pokrýt. Je mi to líto, ale já jsem svůj slib splnil,“ okomentoval výsledky jednání ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09].

Jeho resort dlouhodobě odmítá přistoupit na požadavky odborů, které prosazují zavést platové tabulky i pro nemocnice se soukromým zřizovatelem, které poskytují péči hrazenou ze zdravotního pojištění. Zavedení jednotných platů v nemocniční péči obhajují odboráři tím, že se takovou změnou smažou rozdíly v příjmech zaměstnanců.

„Šlo by jen o srovnání odměňování za základní náplň práce. […] Neprolamovaly by se tam žádné bariéry,“ uvedl na zářijové tiskové konferenci šéf Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů [LOK SČL] Martin Engel.

Odbory ve zdravotnictví chtějí víc než 1 400 korun

Dalším požadavkem prosazovaným ze strany odborů a ČLK je, aby se do zákonem garantované výše platu lékaře v nemocnici nezapočítával týdenní osmihodinový přesčas. I to resort odmítá s tím, že by takový krok vyšel na desítky miliard korun. A na to pojišťovny podle ministra nemají dost prostředků. Takový krok by si podle něj žádal navýšení peněz pro nemocnice na úkor jiných segmentů péče. Anebo zvýšení daní či koeficientu pro platbu pojištění. A to, jak říká, nechce.

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka dneškem jednání skončila. Další návrh ministerstvo nepředloží, uvedl poté, kdy po jednání s resortem opouštěl Poslaneckou sněmovnu PČR.

Šéf lékařů Kubek chce víc než jen Hegerovo memorandum

Podle posledního návrhu ministerstva zdravotnictví by lékař po škole dostával minimum ve výši 60 677 Kč oproti dnešním 46 380 Kč. Lékař po kmeni 65 012 Kč oproti dnešním 57 150 Kč a lékař po atestaci by měl jistotu 78 014 oproti dnešním 70 160 Kč.

„Tento návrh, stejně jako všechny předchozí, byl dnes ze strany odborů odmítnut. Platí tudíž dohoda vlády s Českomoravskou konfederací odborových svazů na zvýšení o 1 400 Kč v příštím roce,“ uvádí k výsledkům dnešního jednání ministerstvo zdravotnictví.

Takové navýšení odbory ve zdravotnictví a sociální péči ale odmítají. Pro zdravotní sestry a pracovníky a pracovnice v sociálních službách požadují vyšší navýšení než o dohodnutých 1 400 korun od ledna 2025.

Na jedny platy pro všechny nemocnice asi nedojde. A tak budou protesty

„Náš svaz nebyl se 1 400 korunami spokojen. Určitě jsme ve zdravotnictví a sociálních službách toto navýšení odmítli. Vzhledem k celkové inflaci 37 procent za poslední roky je navýšení tarifů v průměru o tři procenta naprosto nedostatečné,“ vyslovila se šéfka odborů Dagmar Žitníková.

Uvedla přitom, že není smyslem, aby pracovník chodil pro sociální dávky. Je potřeba lidi zaplatit, vysvětlila odborářka.

–VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here