Preventivní prohlídky a vyšetření se různí podle věkových skupin a také podle pohlaví. Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR [VZP ČR] odpovídá na otázku své klientky, na jaká hrazená vyšetření a prohlídky mají v Česku ženy nárok.
„Pravidelné preventivní prohlídky jsou efektivním prostředkem primární i sekundární prevence, mohou odhalit případné obtíže a včas předejít vážnějším chorobám,“ říká úvodem mluvčí VZP ČR Viktorie Plívová.
Upozorňuje, že na pravidelné preventivní prohlídky navazují screeningové programy. U žen jde o screening karcinomu děložního hrdla, mamografický screening, kolorektální screening, pilotní program časného záchytu karcinomu plic a plošný screening osteoporózy. Tyto screeningové programy cílí na odhalení závažných diagnóz v jejich raném stádiu.
Ženy s včas zachycenými nádory se vrací obvykle s oběma prsy
„Informaci o tom, zda do této kategorie již patříte, by měl podat primárně praktický lékař, u žen například také gynekolog,“ tvrdí Plívová, která přidává i přehled preventivních prohlídek pro ženy.
Hrazené preventivní prohlídky pro ženy
Preventivní prohlídky pro ženy od 18 let věku: Jejich obsah a frekvenci definuje vyhláška č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách.
- Všeobecná preventivní prohlídka u praktického lékaře: Koná se každé dva roky. Její součástí jsou předepsaná vyšetření, která se provádějí v určeném věku.
- Stomatologická preventivní prohlídka: Konají se jednou za rok. Takzvanou druhou prohlídku pro pojištěnce od 18 let hradí zdravotní pojišťovna, pokud jí určí zubní lékař. A tedy to vyžaduje stav pacientky.
- Gynekologická prohlídka: Ta se koná jednou za rok. Její součástí je screeningová cytologie, to je screening karcinomu děložního hrdla.
V nabídce zdravotních pojišťoven jsou i další odborná a screeningová vyšetření, která jsou součástí všeobecné preventivní prohlídky. U nich nárok na ně určuje hlavně věk ženy.
Ženy ve věku 18-35 let
- Orientační vyšetření moči – každé dva roky.
- V 18 a ve 30 letech – vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi.
- V 18 a ve 30 letech – kontrola glykémie, hladiny cukru v krvi.
- Od 25 let – klinické vyšetření prsů a poučení o samovyšetření. To zejména v případě pozitivní rodinné anamnézy a při jiných rizikových faktorech.
Ženy ve věku 35-50 let
- Ve věku 40 let – vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi.
- Orientační vyšetření moči – každé dva roky.
- Ve věku 40 let a poté každé dva roky – kontrola glykémie, hladiny cukru v krvi.
- Ve 40 letech a poté každé čtyři roky – vyšetření EKG.
Screeningové programy a další odborná vyšetření:
- Ve 35 a 45 letech ženám pojišťovny hradí screeningový test na přítomnost HPV virů.
- Od 45 let a poté každé dva roky pojišťovny hradí preventivní mamografické vyšetření, mamografický screening.
- Od 45 do 61 let každé čtyři roky – preventivní oční vyšetření.
Ženy ve věku 50 let a starší
- Orientační vyšetření moči – každé dva roky.
- Ve 50 a 60 letech – vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi.
- Každé dva roky – kontrola glykémie, hladiny cukru v krvi.
- Každé čtyři roky – vyšetření EKG.
- Od 50 let každé čtyři roky – vyšetření funkce ledvin u pacientek s diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními komplikacemi.
- Od 1. 4. 2023 – screening osteoporózy, případně u preventivní gynekologické prohlídky.
Screening osteoporózy se v praxi osvědčuje, tvrdí pojišťovna
Avšak ani tím nabídka screeningových programů a dalších vyšetření nekončí. Je tu i každé dva roky preventivní mamografické vyšetření [mamografický screening]. Od 50 do 55 let se ženám jednou za rok nabízí vyšetření na okultní krvácení ve stolici. Od 55 let pak toto vyšetření jednou za dva roky. Přičemž vyšetření je možné nahradit screeningovou kolonoskopií – kolorektální screening – jednou za deset let.
A jsou tu další vyšetření:
- V 55 letech – ženám pojišťovna hradí screeningový test na přítomnost HPV virů.
- Od 55 do 74 let – screening karcinomu plic – vyšetřit se mohou nechat současné či bývalé kuřačky s kuřáckou historií 20 vykouřených cigaret denně po dobu 20 let.
- Do 61 let každé čtyři roky – preventivní oční vyšetření.
Veškerá jmenovaná vyšetření, která jsou pacientce indikována, se hradí z veřejného zdravotního pojištění. Přičemž vyšetření se provádí ve smluvních zdravotnických zařízeních. To znamená u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu s danou zdravotní pojišťovnou pacientky.
–RED–