Na desítky tisíc korun vyjde léčba psa nakaženého červím parazitem. Ten se zprvu uhnízdí v plicích a později se přesouvá k srdci. A nemoc přenášená komáry se v posledních letech dostává i do Česka. Rozšířila se už na Slovensku a v Maďarsku.
Zárodky parazita se dostávají do těla psa po přisátí komára, který je při sání vylučuje do jeho krve. První týdny i měsíce od nákazy se nic nápadného neděje. V té době už se v těle psa ale vyvíjí z malých zárodků červi, kteří se nejdříve usídlí v jeho plicích. Později se přesouvají k srdci, kde dorůstají délky až 30 centimetrů. To už nejen veterinární lékař, ale i majitel na psovi vidí příznaky parazitárního napadení. Dospělí parazité později produkují nové larvy, které se opět přisátím komára dostávají do organismu dalších psů.
„Infekce často nemá výrazné příznaky. Někdy můžeme u psů pozorovat zadýchávání po aktivitě doprovázené kašlem nebo větší únavu. V takovém případě už je ale nemoc v pokročilém stadiu,“ přibližuje projevy nemoci odborně zvané srdeční dirofilarióza Martina Miterpáková z Parazitologického ústavu Slovenské akademie věd v Košicích.
Při podezření na nemoc nebo při pobytu v místech s vyšším rizikem nákazy tímto parazitem doporučuje Miterpáková navštívit veterinární praxi. Psa v ní otestují pomocí jednoduchého krevního testu. Ten mimo jiné nákazu odhalí ještě před jejími klinickými příznaky.
Srdečním červem se nakazí i člověk, zatím jen výjimečně
Nákaza srdečním červem od komára podle ní hrozí z evropských států na východě, přesněji na Slovensku, ale i v Maďarsku. Parazit se hodně objevuje i v jihoevropském regionu, a sice v Řecku, Itálii a ve Španělsku, dodává vědkyně. Mimo Evropu se s parazitem nikoli výjimečně setkávají veterináři ve Spojených státech a v jihoafrických státech.
Parazitem se podle Miterpákové mohou od komára nakazit i lidé. I když jde zatím spíše jen o vzácné případy.
„Člověka neinfikuje nemocný pes. Přenos zárodků probíhá stejně jako u zvířat komářím bodnutím. V našich končinách evidujeme u lidí spíše případy podkožní formy dirofilarie,“ mírní obavy z nákazy červem u lidí.
Zvířata se dožívají vyššího věku díky lepší péči, říká veterinářka
Se srdečním červem se stále častěji setkávají ve svých ordinacích i čeští veterináři. Přisuzují to změnám klimatu, častému cestování se psy a přesunem komárů do dříve pro ně chladnějších regionů.
„Teď máme v péči pejska, který se nakazil Dirofilaria immitis při krátké návštěvě na Slovensku. Na onemocnění se přišlo náhodou, když jeho majitel řešil jiný zdravotní problém zvířete,“ říká Andrea Štusáková z veterinární praxe v Litomyšli.
Psy nakažené červem a často i více červy léčí podáváním antivirotik pomocí injekcí. Látka se píchá hluboko do bederního svalu, často při plném uspání psa. Po každé injekci je třeba zachovat u psa klidový režim, zdůrazňuje.
„Hlavní riziko léčby spočívá v tom, že velké množství usmrcených parazitů může způsobit vznik krevních sraženin – tromboembolii. Je třeba vždy dopředu zvážit, zda pacient takovou léčbu zvládne,“ poukazuje na riziko náročné léčby doktorka Štusáková.
Léčba komáry přenášeného parazita vyjde na 50 tisíc Kč
S léčbou srdečního červa má vlastní zkušenost i paní Kateřina z Českolipska. Ta si adoptovala fenku Fíbí z místního útulku. Při přebírání fenky jí pracovník útulku řekl, že je u Fíbí potřeba doléčit červivost. To ale paní Kateřina vůbec netušila, o co přesně půjde a jak náročná taková léčba nakonec bude.
„Trvalo víc než půl roku, než se Fíbí úplně uzdravila a konečně se z ní stal šťastný pejsek. Léčba se vyšplhala téměř na 50 000 korun, ale zachránila Fíbí život,“ říká majitelka ze srdeční červivosti vyléčené Fíbí.
Kvůli stále častěji se objevující nákaze srdečním červem u psů i v Česku veterináři doporučují před cestou do rizikových oblastí podat psovi preventivně antiparazitika. K tomu je navíc na cestě i při pobytu na daném místě chránit repelenty. Anebo své psí kamarády zkrátka nechat doma, aby u nich neriskovali případnou nákazu nebezpečným červem.
–VRN–