Devětadvacetiletý David Lauer, postgraduální student 3. LF UK, úspěšně zakončil jako první český lékař roční postgraduální hybridní studijní program „Clinical Science Scholars Program“ na Harvard Medical School a Semmelweis University.
O mezinárodním úspěchu českého lékaře informuje v tiskové zprávě 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze [3. LF UK].
MUDr. David Lauer [29] se klinicky a vědecky zabývá intervenční neuroradiologií, konkrétně endovaskulárními výkony pro ischemické cévní mozkové příhody. A ve své klinické a vědecké praxi uspívá i v mezinárodní konkurenci. Letos v březnu jako první český lékař úspěšně zakončil roční postgraduální hybridní prezenčně-distanční studijní program „Clinical Science Scholars Program“. Ten vznikl ve spolupráci Harvard Medical School v Bostonu a Semmelweis University v Budapešti. Program využívají výhradě kliničtí vědci z Evropy.
„Program byl hodně prakticky zaměřen. Kromě teoretické výuky jsme museli v jednotlivých týmech aktivně pracovat na společných projektech a následně je poté prezentovat vyučujícím,“ říká ke studiu doktor Lauer.
Prestižní program nabízí komplexní odbornou přípravu zaměřenou na zdravotnický výzkum a metody pro mladé lékaře, doktorandy, postdoktorandy a rezidenty s praxí ve vědecké činnosti. Nabízí jim především šanci dále rozvíjet své dovedností v oblasti klinické vědy. Program kombinuje prezenční workshopy v Budapešti, v Bostonu a distanční formu výuky.
„Hlavní součástí programu byla závěrečná práce, na které jsme pracovali v druhé polovině akademického roku. Každý z nás musel vytvořit detailní návrh klinické studie. Kompletní design od samotného nápadu až po plán realizace,“ dodává doktor Lauer.
David Lauer uspěl i se svou klinickou studií
A i v této výzvě mladý lékař z Česka uspěl. Jím navržená multicentrická randomizovaná studie s názvem PRONVETIS [PROphylactic Nimodipine in preventing Vasospasms during Endovascular Therapy for Ischemic Stroke] se zabývala preventivním podáním léku nimodipin v průběhu endovaskulárního výkonu pro ischemickou cévní mozkovou příhodu.
„Měl jsem to štěstí, že moje práce byla nejdříve vybrána mezi tři nejlepší z ročníku. A my tři jsme měli tu čest své práce prezentovat před komisí přímo na půdě Harvard Medical School v Bostonu,“ popisuje závěr studia [vlevo foto osvědčení].
Nakonec se jeho klinická studie stala vůbec tou nejlepší ze všech v programu.
„Moji práci vybrali jako nejlepší. A obdržel jsem za to ještě paralelní ocenění, čehož si nesmírně vážím,“ říká k profesnímu úspěchu mladý lékař.
Závěrem dodejme, že na účasti doktora Lauera v mezinárodním programu se finančně podílela jak česká Univerzita Karlova, tak maďarská Semmelweisova univerzita v Budapešti.
–RED–