U příležitosti mezinárodního dne nemocných, který připadl na 11. února, navštívil pacienty v nemocnici v Roudnici nad Labem pomocný biskup pražský a generální vikář pražského arcibiskupství Zdenek Wasserbauer.
V nemocnici se setkal se zdravotnickým personálem, vedením nemocnice i starostou města. Blíže se podíval i na započaté práce na nově vznikající nemocniční kapli.
„Před chvílí jsem zde na následné intenzivní péči navštívil jednu paní a měl jsem pocit, že to pro ni bylo velké povzbuzení,“ řekl při své návštěvě biskup.
Nemocnice v Roudnici nad Labem na konci loňska otevřela zbrusu nové oddělení následné intenzivní péče. Pacienti vyžadující intenzivní zdravotní péči už tak nemusí jezdit a pobývat v Praze nebo v Ústí nad Labem.
„Chtěl bych vedení nemocnice poděkovat za to, že jsou otevření, že umožňují tu duchovní péči a že ji v roudnické nemocnici i velmi podporují,“ dodal biskup Wasserbauer.
Šlo o jeho vůbec první návštěvu v tomto zdravotnickém zařízení a zřejmě ne poslední. Předběžně přislíbil, že se buď on osobně, nebo některý ze zástupců biskupství, zúčastní i vysvěcení nové kaple. Ta by měla být v roudnické nemocnici dokončena v závěru dubna.
Duchovní služba v nemocnici v Roudnici
Podle generální ředitelky Penta Hospitals CZ, pod níž roudnická nemocnice spadá, Barbory Vaculíkové, je duchovní služba nedílnou součástí péče o pacienty a firma ji podporuje ve všech svých zařízeních. Ať už jde o nemocnice, nebo o domovy Alzheimer Home.
„Nejde jen o to léčit tělo, ale i duši. Řešit motivaci a přístup člověka k nemoci a věcem, které s nemocí souvisí, to vše je důležité. Duchovní službu vnímáme jako pomoc při léčbě našich pacientů,“ uvedla Vaculíková.
V nemocnici pracují spolu s lékaři, sestrami a dalším personálem i duchovní. O čem je duchovní služba v nemocnici přiblížil v nedávném rozhovoru pro Zdravé Zprávy kněz Řádu premonstrátských řeholních kanovníků a nemocniční kaplan pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice Řehoř Jiří Žáček [viz výše, pozn. red.].
Nové oddělení nemocnice Roudnice nad Labem
Nemocnice Roudnice nad Labem vznikla jako okresní nemocnice v roce 1897. V 80. letech minulého století prošla rozsáhlou přestavbou, v areálu přibyla i poliklinika. Od roku 2019 je nemocnice součástí skupiny Penta Hospitals CZ.
Nemocnice nedávno otevřela nové oddělení následné intenzivní péče za 180 milionů korun. Doplňuje jím šíři poskytovaných zdravotních služeb v oblasti následné péče. Z nového oddělení podle výkonného ředitele skupiny Františka Wernera těží hlavně pacienti. Ti už totiž nemusí pobývat ve vzdálené Praze nebo v Ústí nad Labem.
„Dříve museli být pacienti, kteří vyžadovali následnou nebo dlouhodobou intenzivní péči převáženi na vzdálená pracoviště do Prahy nebo Ústí nad Labem. To samozřejmě komplikovalo i možnosti návštěv jejich blízkých, které jsou pro rekonvalescenci velmi důležité,“ vysvětluje Werner, který zároveň vede i roudnickou nemocnici.
Díky novému pracovišti s kapacitou šestadvacet lůžek poskytuje roudnická nemocnice vůbec poprvé v historii komplexní následnou péči. Na nové oddělení navazuje pracoviště dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče, léčebna dlouhodobě nemocných, domácí péče i standardní sociální služby.
–DNA–