Pracovníci Neurologické kliniky FN Ostrava [FNO] pořádají nový vzdělávací kurz Neurokognitivní rehabilitace v ošetřovatelství. Kurz cílí na to, aby zdravotní sestry a bratři rozpoznali horší poznávací dovednosti u pacientů s poškozením mozku.
Kurz, který vedou psycholožky Vladěna Jaremová a Petra Krulová, je jediným svého druhu, který má v Česku akreditaci v ošetřovatelské péči od ministerstva zdravotnictví.
„Absolventy certifikovaného kurzu připravíme identifikovat pacienta s akutně vzniklým kognitivním deficitem. Potřebné teoretické znalosti si osvojí tak, že budou schopni zvolit vhodný měřící nástroj k zjištění aktuální úrovně kognitivních funkcí,“ vysvětluje doktorka Jaremová s tím, že proškolení absolventi zvládnou nastavit i rehabilitační plán.
O první kurz byl mezi sestrami FNO velký zájem a zúčastnila se ho zhruba desítka sester z několika klinik nemocnice.
„Kognitivní deficit sestry rozpoznají třeba na základě toho, že pacient ztrácí paměť nebo pozornost. Může se objevit například u lidí, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu,“ říká psycholožka Jaremová.
Školení je zatím určeno jen pro zdravotníky ostravské fakultní nemocnice. Od příštího roku ho nemocnice otevře i pro odbornou veřejnost z jiných zdravotnických zařízení.
CK Neurokognitivní rehabilitace v ošetřovatelství
Certifikovaný kurz připravuje všeobecné sestry a bratry k získání zvláštní odborné způsobilosti v oblasti neurokognitivní rehabilitace u pacientů s akutně vzniklým onemocněním mozku. A to tak, aby tuto činnost vykonávaly kvalifikovaně, samostatně a bezpečně. Absolventa kurzu připraví:
- Identifikovat pacienta s akutně vzniklým kognitivním postižením.
- Provádět screeningové hodnocení kognitivních funkcí.
- Interpretovat výsledky měřicích nástrojů hodnotících kognitivní funkce.
- Reagovat na aktuální potřeby pacientů s kognitivní poruchou.
- Vytvořit plán neurokognitivní rehabilitace s ohledem na pracoviště.
„Certifikovaný kurz si klade za cíl seznámit účastníky s komplexním přístupem k rehabilitaci kognitivních poruch u akutně vzniklých onemocněních mozku, doplnit jejich znalosti a dovednosti v problematice,“ uvádí FNO ke kurzu na svých stránkách.
Absolventy dále vyškolí v průběžném hodnocení poskytované neurokognitivní rehabilitace, včetně vedení dokumentace. Součástí kurzu je příprava na vypracování závěrečného písemné hodnocení programu neurokognitivní rehabilitace.
Účastníci kurzu se proškolí i ve spolupráci sester a bratrů s dalšími členy interdisciplinárního týmu a rodinnými příslušníky. Dodejme, že kurz nemocnice nabízí všeobecným sestrám s minimálně dvouletou praxí při plném úvazku v daném oboru. Organizačně kurz zajišťuje Helena Noremberczyková z oddělení vzdělávání FNO.
–RED–