Zatímco kontroly živočišných potravin na farmářských trzích na nikterak zásadní porušování hygieny neukazují, v kamenných prodejnách už je to o dost horší. V několika masných provozech na Zlínsku našli inspektoři šváby, plísně a špínu.
Na dodržování alespoň základních hygienických pravidel si ve čtyřech kamenných provozech s masem a masnými výrobky společnosti Masoprodej, s.r.o. na Zlínsku příliš nepotrpí. Špína a způsob práce a nakládání s potravinami směřující na trh překvapili i samotné inspektory Státní veterinární správy [SVS].
„Nejzávažnější závadou byl výskyt různých vývojových stádií hmyzu z řádu švábi v prodejně. V prodejně byl v důsledku dlouhodobého zanedbávání hygieny také velký nepořádek a vyskytovaly se zde plísně,“ popisují prodejny kontroloři.
V době od loňského září do prosince zkontrolovali čtyři provozovny dané společnosti zabývající se prodejem masných výrobků. Ve všech zjistili hrubé nedostatky především co do dodržování hygienických zásad při práci s potravinami. Celkem šlo o 9 různých přestupků.
V provozovnách pracovníci hrubě porušovali hygienické zásady, nesledovali dobu spotřeby potravin a neoznačovali je. Na trh přitom běžně uváděli prošlé, kazící se a zkažené potraviny. Za veškeré tyto přestupky uložila Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj společnosti Masoprodej s.r.o půlmilionovou pokutu. Jde o nejvyšší pokutu při kontrolách provozů v letošním roce. Na fotografii SVS vpravo maso uložené v plesnivých regálech.
„Provozovateli byla ve spojeném řízení uložena pokuta ve výši 500 000 Kč, která je od 28. června pravomocná,“ potvrzuje Petr Vorlíček ze SVS s doplněním, že na základě pokuty a dalších opatření provozovatel následně sám definitivně uzavřel jednu ze svých prodejen.
V ostatních prodejnách mu veterinární správa zakázala prodej až do doby, než odstraní jmenované prohřešky. Dodejme, že podle informací veřejně dostupných v obchodním rejstříku je společnost v úpadku a již s ustanoveným insolvenčním správcem.
Kontroly potravin na farmářských trzích
V teplých měsících inspektoři veterinární správy častěji kontrolují i prodejce živočišných potravin na farmářských trzích. Za letošní půlrok zkontrolovali přes 180 takových prodejců a prohřešky u nich zdaleka nejsou tak závažné jako zmiňovaný případ několika masen ve Zlínském kraji. Tedy kontroloři u prodejců neobjevili žádné šváby ani plísně.
„Nejčastějším prohřeškem v dosavadním průběhu roku jsou chyby ve značení potravin,“ přibližuje výsledky letošních kontrol farmářů Petr Vorlíček.
Občas prodejci porušují i takzvané zásady správné výrobní a hygienické praxe. Jde například o nedodržování teplot u prodávaných výrobků. Často prodejcům inspektoři vytýkají špatnou, respektive nedostatečnou ochranu před vnější kontaminací. Další výtky se týkají porušování předpisů při manipulaci s potravinami, a toho, že ne vždy jde o známý a jasný původ prodávaného zboží.
„Opakované problémy mívají prodejci na trzích s dodržováním požadovaných teplot potravin živočišného původu. Proto jsou naše kontroly v horkých dnech zaměřené na splnění této povinnosti. Nedodržení teplot potravin při teplém počasí může mít pro spotřebitele neblahé zdravotní následky,“ říká ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Pro srovnání dodejme, že v prvním pololetí loňského roku veterinární inspektoři zkontrolovali 168 farmářů. Nějakou závadu zjistili v pětině případů. Pořadí nejčastějších závad bylo obdobné jako letos.
Za celý loňský rok inspektoři na trzích v celém Česku provedli přes čtyři stovky kontrol. O rok dříve, v roce 2021, jich bylo 379. Alespoň jednu závadu loni zjistili v 76 případech.
„Podíl kontrol se závadou stoupl na zhruba devatenáct procent, v roce 2021 to bylo 14 %,“ přibližuje Petr Vorlíček.
Výše uložených pokut v roce 2022 dosáhla v součtu 500 000 korun. Mezi nejčastější závady patřilo zmiňované porušení správné výrobní a hygienické praxe.
–RED–
Pujdeš na uřad pro peníze a místo peněz si přineseš štěnice