Do konce února do Česka dorazí mimořádná dodávka téměř půl milionu balení antibiotik. Vláda dnes [18.1.] schválila mimořádnou úhradu u nás neregistrovaných léků ze zdravotního pojištění. Platí na 12 měsíců.
V reakci na několikaměsíční nedostatek některých léků v Česku kabinet Petra Fialy [ODS] schválil mimořádné opatření, podle kterého vstoupí do úhrad z veřejného zdravotního pojištění i nově nasmlouvané dodávky léků registrovaných v jiných zemích Evropské unie, než je Česko.
„Díky souhlasu vlády mohou být tyto léky plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění na základě přijatého mimořádného opatření, které vychází ze zákona, který loni Poslanecká sněmovna schválila,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09].
Výše úhrad jednotlivých přípravků se budou podle Ministerstva zdravotnictví [MZ ČR] pohybovat od 150 do 200 korun. Dočasná úhrada v Česku neregistrovaných léků má zatím platit na dvanáct měsíců.
Neregistrované léky nemají být výrazně dražší
Mimořádně dovezené léky ze zahraničí a hrazené z veřejného zdravotního pojištění nebudou podle Válka výrazně dražší proti těm, které se do Česka dodávají za běžně sjednaných smluvních podmínek.
„Byl jsem příjemně překvapený, že cena v rozdílu s tím, co je na českém trhu, je plus čtyři pět korun. Jsou to korunové rozdíly,“ přiblížil své pocity veřejnosti ministr Válek.
Minulý týden veřejnost taktéž upozornil, že léky dodávané z unijních zemí budou mít zahraničí obal. Opatřeny ale budou českým příbalovým letákem.
Ministr Válek po jednání vlády také znovu odsoudil přeprodej léků na internetu. To, jak uvedl, nejen z morálních, ale i zdravotních důvodů. Jelikož si při něm nemůže být nikdo jistý, jestli nejde o padělek nebo třeba lék po expiraci. Odpovědnost za tuto problematiku podle něj nese Státní ústav pro kontrolu léčiv [SÚKL], který má i nástroje na potírání nelegálního obchodu s léky. Vydává pokuty, podává trestní oznámení, podotkl Válek. SÚKL má podle něj dostatek nástrojů i personálu k tomu, aby situaci ohlídal.
„Tam je dostatek personálu, aby postupoval tvrdě,“ uvedl.
Společné nákupy léků v EU
Resort podle Válka jedná s výrobci léků i jejich distributory o zajištění dovozu léků registrovaných v jiné unijní zemi i mimo ni. To za předpokladu, že splňují evropskou lékovou regulaci. Během ledna a února by tak podle něj mělo do Česka dorazit celkem půl milionu balení různých antibiotik v různých formách. Tedy jak pro dětské, tak dospělé pacienty i seniory. Celkem má úřad předjednané dodávky v objemu zhruba 800 tisíc balení antibiotických léků.
„Z každé skupiny antibiotik, ve které jich je třeba deset, bude vždycky nějaký lék k dispozici,“ řekl Válek.
Situaci na trhu s léky by podle Válka mohly v budoucnu zlepšit jejich společné nákupy na unijní úrovni. I nyní podle něj probíhají na bruselské půdě jednání o strategii společných nákupů léků. Diskuze o ní vedlo ministerstvo i za doby svého loňského předsednictví Radě EU a nyní na ně navazuje aktuálně předsedající Švédsko.
Podle Válka centrální nákupy léků v EU přímo od výrobců přinášejí mnohé výhody, počínaje nižší pořizovací cenou. Stejným způsobem už Evropská komise v minulosti nakupovala a následně rozdělovala i vakcíny proti covidu-19. A loni dokonce i očkovací látky proti opičím neštovicím.
–VRN/ČTK–