Do testovacích center během letošního Evropského týdne testování na HIV, žloutenky a jiné nemoci dorazilo 1 815 lidí. To je meziročně o tisíc zájemců víc. Testy zachytily dvě HIV+ osoby a jednotky lidí se žloutenkou B, C a syfilis.
Letošní Evropský týden testování [ETT] trval od pondělí 21. listopadu do pondělí 28. listopadu. Lidé se mohli nechat preventivně otestovat na HIV, žloutenky a syfilis ve všech krajích země. Celkem se pro zájemce otevřelo 86 kamenných a mobilních testovacích míst, ve kterých se mohl nechat kdokoli bezplatně vyšetřit na zmiňované nemoci. Akce se v listopadu koná každý rok.
„Propagace akce jako taková se zaměřovala na bezplatné anonymní testování, ale více osob přicházelo i na HIV centra a k lékařům, kde je péče hrazena zdravotními pojišťovnami. Prevence je velice důležitá a vnímat, že na ni lidé slyší, je pro nás zásadní,“ uvedla manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR Anna Kubátová.
Během letošního šestidenního bezplatného testování do center dorazilo 1 815 lidí. To je přibližně o jeden tisíc více návštěvníků než v předchozích letech. K nárůstu došlo ve všech krajích. O něco více se nechali testovat muži [56 %] než ženy, kterých do center dorazilo 44 procent. Vůbec poprvé se na některou ze zmiňovaných nemocí testovalo 1 318 osob [74 %], opakovaně pak 416 [23 %]. Mezi klienty center převládali lidé ve věku od 20 do 39 let.
Pozitivní záchyty při ETT 2022
Podle Státního zdravotního ústavu [SZÚ], který celou akci zaštiťuje, se během letošního ETT podařilo zachytit dva HIV pozitivní vzorky u osob, které o své pozitivitě dosud nevěděly. Testy dále odhalily osm osob s pozitivními markery žloutenky typu B. U dvaadvaceti testovaných laboratoře podle SZÚ pokračují ve vyšetřování žloutenky typu C. A osm lidí si vyslechlo pozitivní výsledek testu na syfilis, kdy šlo o prvozáchyty. A do akce se zapojili i cizinci pobývající v České republice. Konkrétně Ukrajinců se nechalo při příležitosti ETT otestovat celkem 169.
„Náš web věnovaný problematice HIV/AIDS www.tadyted.com poskytuje základní informace přeložené do devíti světových jazyků. Výzvou pro další kampaně pro nás zůstává motivovat k návštěvě testovacích míst více cizinců a učit je nebát se využít nabídky prevence,“ říká Anna Kubátová.
A zájem o testování podle ní pokračoval i v následujícím týdnu. I tehdy se podařilo odhalit další infikované osoby. Za největší bonus pro pozitivně testované považuje Kubátová možnost zajištění okamžité hrazené léčby pro všechny.
–VRN–