Hledíme skrze ně každý den, ale jen málokdy jim věnujeme bližší pozornost. Ano, řeč je o oknech. A právě na okna všech možných typů a velikostí v sérii fotografií na serveru Zdravé Zprávy upozorňuje fotografka Hana Mahlerová.
Encyklopedie informují o tom, že okenní otvory, jimiž do místností proudí světlo i vzduch, se již v antice uzavíraly dřevěnými rámy. Na ně méně movití lidé napínali zvířecí blány nebo naolejované plátno. Ti bohatší do nich v kamenných nebo mramorových deskách vkládali destičky slídy nebo alabastru. Se znalostí výroby skleněných destiček pak přišla technologie jejich vkládání do olověných rámečků. V Čechách začala výroba plochého skla roztáčením ze skleněných válců ve 14. století. Lité sklo se začalo vyrábět ve Francii v 17. století.
Okna mají význam i v naší každodenní řeči. Tak například: Oknem v mém pokoji vidím sousedům až do kuchyně. Anebo: Od sedmi do osmi mám ve svém pracovním programu okno, tak se můžeme sejít. Případně: Mám na obrazovce počítače tolik oken, že se v nich ani nevyznám. A ještě: Na včerejšek si příliš nepamatuji, mám okno.
–DNA–
—
Hana Mahlerová [na obr. vlevo] se narodila v Praze. Vyrůstala na Hadovce v Dejvicích. V roce 1958 nastoupila na Střední průmyslovou školu grafickou v Hellichově ulici – obor užité fotografie. Maturovala v roce 1962 a ihned se začala živit jako fotografka. Nejprve pracovala pro poděbradské sklárny. V roce 1964 začala pracovat pro Výzkumný ústav matematických strojů [VÚMS], kde zůstala až do roku 1991. Po odchodu z VÚMS se angažovala v Liberálně demokratické straně. V devadesátých letech pracovala pro TV Nova a poté krátce v časopisu Press. Po roce 2000 na nějaký čas zakotvila v časopisu Strategie. Má fotograficky zdokumentované jak dny okupace v roce 1968, tak dění během sametové revoluce. Za svůj život několikrát své fotografie veřejně vystavovala. Dnes většinu času tráví ve srubu na Benešovsku.
—
Rádi fotíte? Máte pěkné fotografie? Kontaktujte nás na info@zdravezpravy.cz nebo na info@fintag.cz. Budou-li stát za to, publikujeme i Vaše fotografie.