V Česku zemřel první pacient s opičími neštovicemi. Pacient nezemřel na opičí neštovice, ale na zánět plic, pneumonii. Zároveň trpěl dalšími chorobami včetně HIV. Infekce opičími neštovicemi tedy nebyla příčinou smrti.
O úmrtí pacienta informovalo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí [ECDC]. Podle jeho údajů bylo v Česku do 20. září nahlášeno 66 případů opičích neštovic. Další úmrtí nakažených opičími neštovice nahlásily do evropské databáze Belgie a Španělsko.
To, že příčinou úmrtí tuzemského pacienta nebyly opičí neštovice, na Twitteru potvrdili zástupci Fakultní nemocnice Bulovka. Následně informaci potvrdil i mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
„Pacient zemřel na pneumonii, tedy zánět plic, a měl další choroby včetně HIV,“ uvedl.
Pacient se opičími neštovicemi nakazil podle zástupců FN Bulovka před několika týdny. V nemocnici byl hospitalizovaný. Odborníci od začátku epidemie mimo Afriku jako nejrizikovější skupinu pro šíření nákazy jmenují skupinu mužů majících sex s muži.
Opičí neštovice v Česku
První případy infekce se v Česku objevily na konci května. Souvisely s cestou na hromadnou akci v zahraničí. Z padesátky nakažených v Praze hygienici nedávnou cestu do zahraničí při epidemiologickém šetření zjistili zhruba u poloviny z nich. Minulý týden se potvrdila první nákaza dítěte v mateřské škole. Podle hygieniků se dítě nenakazilo v rodině, infekce souvisí zřejmě s dovolenou ve Španělsku.
Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo dosud 52 případů v Praze a 14 v sedmi dalších krajích. Pět nemocných pocházelo ze Středočeského kraje, tři z Jihomoravského a dva z Ústeckého kraje. Po jednom případu pak úřady evidují v Karlovarském, Královéhradeckém, Olomouckém a Zlínském kraji. Většina nákaz připadá na muže ve věku 15 až 49 let.
S opičími neštovicemi se potýká zejména gay komunita
Opičí neštovice se původně vyskytovaly v zemích střední a západní Afriky. Od jara letošního roku se šíří v Evropě a USA. Na území Evropy je více než 19 800 případů ve 29 zemích. Ohroženi infekcí jsou hlavně příslušníci gay komunit.
Odborníci ze ECDC uvádějí, že přirozený rezervoár opičích neštovic stále neznají. Vědí, že virus přenáší afričtí hlodavci a subhumánní primáti. Tedy opice, od kterých se právě nejčastěji nakazí člověk. Nejčastěji kontaktem, respirační cestou, sliznicí [okem, nosem, ústy] či kousnutím a bodnutím.
Opičí neštovice se pak velmi podobají nám známým neštovicím. V prvních dnech infekce se projevují horečkou, bolestí hlavy, svalů, zimnicí a celkovým vyčerpáním.
„Hlavní rozdíl mezi příznaky neštovic a opičích neštovic spočívá v tom, že opičí neštovice způsobují zduření lymfatických uzlin [lymfadenopatie], zatímco neštovice ne,“ uvádí zástupci ECDC.
Inkubační doba u opičích neštovic se obvykle pohybuje v rozmezí 7 až 14 dní. Nejdéle pak do 21 dní. Zhruba do tří dnů od horečky se u pacienta objeví vyrážka, která často začíná na obličeji, odkud se přesouvá do dalších částí těla. Onemocnění trvá dva až čtyři týdny. V současné době neexistuje žádná účinná a bezpečná léčba opičích neštovic.
–ČTK/DNA–