Praktičtí lékaři začali s očkováním proti covidu-19 a chřipce. To proto, aby co nejvíce zmírnili dopady očekávané podzimní epidemie respiračních onemocnění. Doporučují očkovat proti oběma nemocem, nejprve proti covidu a pak chřipce.
O vhodnosti očkování proti oběma virovým onemocněním promluvil na tiskové konferenci Společnosti všeobecného lékařství [SVL] ČLS JEP její vědecký sekretář a místopředseda pro zahraniční aktivity Bohumil Seifert.
„Jsou určité indicie, které ukazují, že by se letos mohlo jednat o závažnou epidemii chřipky,“ uvedl lékař.
Důvodů k obavám jmenoval více. Populace není podle něj dostatečně promořena, protože v minulých dvou letech lidé poměrně dobře dbali na protiepidemická opatření. A dále. Při sledování trendu šíření chřipky na jižní polokouli [zejména v Austrálii, pozn. red.], který severní část planety obvykle dobře kopíruje, se podle Bohumila Seiferta ukazuje těžká vlna chřipkových onemocnění.
„Je dobrý důvod se očkovat jak proti chřipce, tak proti covidu-19,“ řekl jasně zástupce Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.
Co se týče pořadí podání vakcíny proti oběma onemocněním, odvolává se na doporučení epidemiologů a vakcinologů. Podle nich mají lidé ideálně začít s očkováním proti covidu-19 a následně proti chřipce.
„Její vrchol se očekává někdy začátkem příštího roku,“ dodal lékař.
Září je období klidu, tedy ideální doba začít s očkováním
V ordinacích praktických lékařů nyní panuje z hlediska očkování docela klidné období. Někteří z praktiků už podle Seiferta s očkováním proti chřipce začali. Naplno se podle něj rozjede od října.
„Je období relativního klidu, které je příležitostí k přípravě na potenciálně nebezpečné období podzimu a zimy,“ řekl s tím, že SVL ČR doporučuje jako nejlepší prevenci před zmiňovanými nemocemi právě očkování.
Ordinace praktiků, které se zapojily do očkování proti covidu, už mají podle něj k dispozici obě upravené mRNA vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderny. Zatím proti omikron subvariantě BA.1, které se podávají jako posilující, tedy po dokončeném základním očkování. Nejdříve však za tři měsíce po posledně podané dávce očkování proti covidu-19.
Posilující očkování ať už druhé, nebo třetí praktici ze SVL ČR doporučují všem osobám v riziku těžkého průběhu covidu.
„Známe a víme, že aplikovaná druhá posilovací dávka původní vakcínou chrání před těžkým průběhem, hospitalizací a úmrtím,“ uvedl Bohumil Seifert.
Zároveň upozornil, že i praktičtí lékaři mohou pacientům s prokázaným onemocněním covid-19 v riziku těžkého průběhu indikovat k podání specifické léky, tedy antivirotika. A to bez ohledu na to, jestli na pozitivitu ukázal PCR test nebo AG test od zdravotníka.
„Je dobré o této možnosti vědět a v takové situaci lékaře kontaktovat,“ zdůraznil.
Ošetřující lékař pacientovi vydá žádanku nikoli recept na antivirotickou léčbu covidu. S ní se pak vydá do nejbližší nemocniční lékárny, kde si lék vyzvedne. Bohužel tyto léky nesmějí vydávat jiné než nemocniční lékárny. Vhodné je proto pro léky do lékárny vyslat někoho z blízkých, příbuzných nebo přátel, jak radí Bohumil Seifert.
Veronika Táchová