Kvůli ignoraci zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím zaplatilo loni Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR] na exekucích zhruba 3,6 milionu korun. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad [NKÚ].
O neplnění povinností ministerstva zdravotnictví vyplývajících ze zmiňovaného zákona o svobodném přístupu k informacím dnes [5.9.] informoval NKÚ. Podle něj ministerstvo loni na exekucích uhradilo minimálně 3,6 milionu korun. Nesplnilo totiž soudem uložené povinnosti ve vztahu k zákonu č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
„Ačkoliv je MZ ČR povinným subjektem, který má povinnost poskytovat informace vztahující se k působnosti ministerstva, v několika případech tak opakovaně a dlouhodobě nečinilo,“ uvádí zástupci tiskového oddělení NKÚ.
Svým přístupem ministerstvo vyvolalo čtyři exekuční řízení a některé stanovené úkoly tak neplnilo podle zprávy NKÚ právě tím nejhospodárnějším způsobem. To je ministerstva povinnost. Hospodaří totiž s veřejnými penězi.
Účetní závěrka MZ ČR za rok 2021
Při kontrole hospodaření na MZ ČR zástupci NKÚ prověřili také údaje závěrečného účtu, vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky. Ministerský závěrečný účet podle NKÚ nevykazoval významné nesrovnalosti. Což může být, jak uvádí NKÚ, i tím, že kontrola probíhala ještě v době otevřeného účetního období roku 2021.
„MZ ČR proto průběžně opravovalo nedostatky, které kontroloři zjistili,“ uvádí mimo jiné NKÚ ve své zprávě.
Hodnota opravných účetních zápisů činila jedenáct miliard korun. Z toho 9,6 miliardy připadaly na opravy podmíněných závazků z transferů. A hodnota oprav v rozpočtové klasifikaci, zejména oprava nesprávně zatříděných výdajů na transfery poskytované obecním a krajským nemocnicím, dosáhla čtyř miliard korun.
„Po provedení těchto oprav sestavilo MZ ČR účetní závěrku, která dle názoru NKÚ podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví,“ tvrdí NKÚ.
Ministerstvo poté předložilo údaje pro hodnocení plnění státního rozpočtu za rok 2021. A i ty jsou podle výsledků prověření NKÚ spolehlivé. Ministerstvo navíc reagovalo i na výtky z předchozí kontroly a veškeré nedostatky úředníci podle NKÚ napravili v plném rozsahu.
Úspory ve zdravotnictví jsou podle NKÚ rizikem
Za upozornění stojí v minulém týdnu [29.8.] zveřejněné stanovisko NKÚ k návrhu státního závěrečného účtu ČR za rok 2021. V něm NKÚ uvedl, že aktuální snahy o úspory ve zdravotnictví hrozí omezením dostupnosti zdravotní péče, snížením její kvality, zastavením růstu či sníženým odměňováním zdravotníků. A dokonce hrozí už i platební neschopností.
Své stanovisko vysvětlují zástupci NKÚ tím, že výdaje na zdravotní péči v Česku rostou rychleji než příjmy a situaci v posledních letech zachraňovalo navyšování platby za státní pojištěnce. To ale současná vláda – s výjimkou navýšení o 5,2 miliardy korun na péči o ukrajinské uprchlíky – zmrazila na loňskou úroveň.
„V roce 2022 došlo ke snížení plateb za státní pojištěnce. A dá se očekávat pokles výběru pojistného o 14 miliard korun. Což v souvislosti se zhoršující se ekonomickou situací, uprchlickou krizí a nejistotou ohledně pandemie covidu-19 značí silnou nepředvídatelnost systému veřejného zdravotního pojištění,“ uvádí ve stanovisku NKÚ.
V něm zřetelně varuje před skutečností, že další vývoj hospodaření zdravotních pojišťoven směřuje k výrazným deficitům. A to přesto, že zdravotní pojišťovny mají aktuálně na účtech 61 miliard korun. Je třeba dodat, že roční výdaje do zdravotnictví přesahují 400 miliard Kč.
–VRN–