Zdravotnická zařízení s akreditací pro vzdělávání smějí na tři měsíce zaměstnat ukrajinské zdravotníky. A to formou krátkodobé stáže a s povolením ministerstva zdravotnictví. Stáž lze prodloužit na tři roky.
Možnosti zaměstnávání ukrajinských lékařů a nelékařských pracovníků ve zdravotnictví v tuzemských zdravotnických zařízeních s akreditací pro vzdělávání vyplývají z aktuálních informací Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR].
Zaměstnat ukrajinské zdravotníky lze na krátkodobou stáž
Podmínky pro přijímání lékařů, stomatologů a farmaceutů vyplývající ze zákona na svém twitterovém účtu shrnul i poslanec a místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví a bývalý náměstek ministra zdravotnictví pro dohled nad zdravotními pojišťovnami Tom Philipp [KDU-ČSL].
Podle něj na první tři měsíce stačí akreditovaným pracovištím povolení ministerstva ke krátkodobé stáži. Prodloužení je pak možné na dobu jednoho roku až tří let. Podmínkou je ale uznání diplomu o absolvování lékařské fakulty. Další podmínka je doklad o zdravotní způsobilosti a čestné prohlášení o bezúhonnosti. A nutné je i pozvání z akreditovaného pracoviště, kde bude lékař cizí státní příslušnosti působit pod přímým a odborným vedením plně kvalifikovaného lékaře.
Po skončení povolení pro odbornou praxi se lékař ze zemí mimo EU přihlašuje k odborné aprobační zkoušce v českém jazyce. Její součástí jsou písemné testy ověřující odborné znalosti, znalost systému českého zdravotnictví a také základů práva ve vztahu k poskytování zdravotních služeb. Poté následuje další část, kterou je půlroční praxe a závěrečná ústní zkouška.
Komise lékaře zkouší dvakrát ročně. Podle dřívějších odhadů u těchto zkoušek uspěje přibližně jeden z deseti lékařů. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] minulý týden řekl, že by chtěl navýšit počty termínů během roku a sjednotit zkoušení. Zmínil i to, že ministerstvo netrvá na úředně ověřených překladech dokumentů.
Zaměstnávání ukrajinských zdravotních sester
Obdobné podmínky platí pro zaměstnávání ukrajinských zdravotních sester a dalších nelékařských zdravotnických pracovníků. S výjimkou toho, že jim ministerstvo odbornou praxi bez dalších zkoušek prodlouží maximálně na jeden rok.
„Bohužel jedinou možností pro zahraničního pracovníka před nástupem do zaměstnání v neakreditovaném zařízení je absolvování aprobační zkoušky a podání žádosti o uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání,“ uvádí k tomu na webu ministerstvo.
Nicméně MZ ČR s ohledem na současnou uprchlickou krizi umožňuje zdravotnickým zařízením získat akreditaci pro vzdělávání mimořádně ve zjednodušeném režimu.
–ČTK/VRN–