Náklady na léčbu pacientů s rakovinou České průmyslové zdravotní pojišťovny [ČPZP] loni klesly téměř o pětinu. Zatímco v roce 2020 přesáhly částku 3,3 miliardy korun, loni pojišťovna za onkopacienty vydala už jen 2,6 mld. korun.
Meziroční pokles výdajů za léčbu onkologických pacientů si Česká průmyslová zdravotní pojišťovna [ČPZP] vysvětluje pandemií covidu-19. Na plánovaná vyšetření nebo ošetření podle ní někteří pojištěnci často ani nepřišli. Buď se léčili s onemocněním covid-19, byli v karanténě, nebo se zkrátka obávali nákazy ve zdravotnickém zařízení.
Počty onkologicky nemocných pojištěnců ČPZP a náklady na jejich léčbu
Rok | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 * |
Počet pacientů | 44 825 | 46 708 | 48 977 | 48 439 | 48 660 |
Náklady v tis. Kč | 2 351 378 | 2 528 824 | 2 854 635 | 3 302 021 | 2 623 890 |
* Předběžné údaje, rok 2021 dosud není účetně uzavřen. / Zdroj: ČPZP
Podle v tabulce uvedených dat ČPZP náklady na onkologickou léčbu až do roku 2020 rostly, navíc stále o vyšší částky. A stejně tak přibývaly i počty onkologických pacientů. Pro srovnání v roce 2019 pojišťovna vydala za léčbu celkem 48 977 pacientů 2 854 635 tis. korun. 3 302 021 tis. korun činily v roce 2020 náklady na léčbu 48 439 pacientů. Oproti tomu podle předběžných dat za rok 2021 vydala pojišťovna v tomto období za léčbu 48 660 onkopacientů celkem 2 623 890 tis. korun. To značí meziroční pokles téměř o pětinu.
O to vyšší náklady ČPZP očekává v budoucích letech
K omezování odkladné péče stejně jako předloni i loni přistupovaly také nemocnice. Řešily přetížení covid pozitivními pacienty na odděleních intenzivní péče, ale i standardních lůžkách. A tím, že lidé nechodili na preventivní prohlídky a screeningová vyšetření, se snížil počet nově diagnostikovaných onkologických onemocnění a s tím i náklady na jejich léčbu.
„Z dlouhodobého hlediska se jedná pouze o péči odloženou a ČPZP předpokládá, že náklady na léčbu onkologických onemocnění v dalších letech opětovně porostou,“ uvádí zástupci pojišťovny v tiskové zprávě.
Podle nich se nyní s některým z onkologických onemocnění nyní léčí více než 48 tisíc jejích pojištěnců. U žen patří k nejčastější diagnóze rakovina prsu. S ní se v roce 2021 léčilo přes 9 200 pacientek.
„Za jejich léčbu v uplynulém roce ČPZP uhradila více než 421 milionů Kč,“ uvádí pojišťovna.
Oproti tomu muži se dle dat ČPZP nejčastěji léčí se zhoubným nádorem prostaty. Loni pojišťovna evidovala celkem 6 600 mužských pacientů s touto diagnózou. Na jejich léčbu vydala přibližně 248 milionů Kč.
Základem je prevence u praktika každé dva roky
Objevit zhoubný nádor v jeho časném stadiu v Česku pomáhá několik zavedených screeningových programů. Pro muže stejně jako ženy je určený screening kolorektálního karcinomu a od nového roku i cílený screening časného záchytu karcinomu plic. Ženy pak ambulantní gynekolog každoročně preventivně vyšetřuje na karcinom děložního hrdla. A od 45 let pak ženy docházejí ve dvouletém intervalu na mamografické vyšetření. Veškerá jmenovaná preventivní vyšetření plně hradí zdravotní pojišťovny.
Součástí prevence zhoubného onemocnění jsou i preventivní vyšetření u praktického lékaře. Na ně má každý pojištěnec nárok vždy jednou za dva roky. Lékař mimo jiné své pacienty při takových prohlídkách upozorní na onkologickou prevenci a k některým z nich vypíše žádanku o vyšetření. Preventivní prohlídky u praktika u nás pravidelně ale podstupuje jen menšina pojištěnců. To dokládají data ČPZP.
„ČPZP za loňský rok eviduje celkem 206 565 pojištěnců s vykázanou preventivní prohlídkou z celkového počtu 970 165 registrovaných pojištěnců starších 19 let,“ potvrdili její zástupci.
Jinak vyjádřeno, preventivní vyšetření loni podstoupilo 22 procent žen a 20 procent mužů, jež jsou u ČPZP registrovaní. V této souvislosti pak pojišťovna připomněla mobilní aplikaci zvanou „Zdraví v mobilu“, prostřednictvím které svým klientům zasílá upozornění na blížící se termín prevence.
„Přihlášeným pojištěncům je včas zobrazeno upozornění s blížícím se termínem. V aplikaci také uvidí, kdy byli naposledy na preventivní prohlídce,“ upozorňuje.
A stejně tak zprávu o termínu na prevenci zasílá zájemcům bez chytrého telefonu, tedy prostřednictvím SMS zpráv do tlačítkového zařízení.
„Tato služba je pro klienty zcela zdarma a zahrnuje základní preventivní prohlídky, praktický lékař, gynekologie a stomatolog,“ dodává s tím, že k službě se zájemci registrují na pobočkách nebo Infocentru ČPZP. Po zaslání upozornění už se pojištěnec na prohlídku objednává sám.
Onkologickou prevenci ČPZP posiluje i programy
K prevenci onkologických onemocnění vede ČPZP své klienty i prostřednictvím nabídky z programu benefitů. Za zmínku určitě stojí Program onkologické prevence s příspěvkem ve výši až 2 000 korun. O něj žádají pojištěnci starší 35 let. Určený je na komplexní onkologickou preventivní prohlídku provedenou na specializovaných pracovištích.
Až 500 korun pak dostanou pojištěnci v programech zaměřených na preventivní vyšetření rakoviny prsu, kůže, prostaty nebo tlustého střeva.
Závěrem připomeňme, že právě na zítřek [4.2. 2022] připadá Světový den boje proti rakovině. Upozorňuje hlavně na problematiku nádorových onemocnění a jejich prevenci, diagnostiku a léčbu. Zároveň vyjadřuje uznání organizacím, společenstvím a jednotlivcům za jejich odhodlání zmírnit globální dopady této nemoci.
–VRN–