Kolektivní imunitu v Česku od ledna 2022 posilují nové úhrady některých dobrovolných očkování. Širší je i skupina pojištěnců s nárokem na hrazené očkování ze zdravotního pojištění.
Rodiče dospívající mládeže určitě potěší od letoška hrazené očkování proti invazivním meningokokovým infekcím vyvolaných meningokokem skupiny B. Pojišťovny vakcínu – včetně jejího podání – zaplatí nově i dospívající mládeži ve věku 14 až 15 let. Pojišťovny očkování dále hradí všem dětem se započatým očkováním nejpozději do dovršení 12. měsíce věku.
Vakcíny proti skupinám A, C, W a Y pak pojišťovny zaplatí těm, kteří dostali jednu dávku v období od jednoho do dvou let věku. Nebo pak v období od 14 do 15 let věku mladistvého. Výjimečně očkování pojišťovny zaplatí i později. Ovšem za podmínky, že se podání odložilo kvůli zdravotnímu stavu očkované osoby.
Invazivní meningokoková onemocnění, která vyvolává bakterie Neisseria meningitidis ohrožuje hlavně děti kojeneckého a předškolního věku. A dále dospívající a mladé dospělé ve věku 15 až 26 let.
„Pokud k onemocnění dojde, existuje až 30% pravděpodobnost závažného následku a až 10% pravděpodobnost úmrtí,“ říká praktická lékařka pro děti a dorost a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP Alena Šebková.
Jako závažné následky jmenuje poruchy vývoje, intelektu, řeči, běžných dovedností, epilepsie, ale i třeba amputace končetin.
Současně připomíná první příznaky nemoci, které jsou zpočátku nejednoznačné. Mnozí se tak domnívají, že jde třeba o chřipkovou nákazu.
„V okamžiku, kdy se objeví typické příznaky krvácení do kůže, již může být pozdě. Vyšší možnost nákazy se vyskytuje u kojenců, respektive dětí do 4 let věku, adolescentů a mladých dospělých,“ říká.
Očkování doporučuje i Hana Cabrnochová z ČVS
Účinky očkování proti meningokokovým infekcím potvrzuje také místopředsedkyně České vakcinologické společnosti ČLS JEP Hana Cabrnochová.
„Podání vakcíny proti meningokoku skupiny B i proti ostatním skupinám [A, C, W, Y] ve správném období maximalizuje ochranu a chrání zdraví dětí, adolescentů a mladých dospělých v období zvýšeného rizika onemocnění,“ říká.
Znovu připomíná, že od letošního roku nabízí plně hrazené očkování proti meningokoku nově i pro věkovou skupinu 14 až 15 let. Za zmínku stojí, že bakterie meningokoka se mezi lidmi přenášejí kapénkovou cestou, často pak kýcháním, kašlem a líbáním.
Ochrana před klíšťovou encefalitidou pro všechny 50+ let
Plné úhrady očkování proti klíšťové encefalitidě se od ledna 2022 dočkají všichni pojištěnci starší 50 let. A důvody pro zavedení úhrady ze zdravotního pojištění jsou namístě. Česko totiž patří v Evropě k zemím s nejvyšším počtem nakažených klíšťovou encefalitidou. Zároveň patří k regionům s nejnižší proočkovaností proti tomuto onemocněním. Předloni se u nás potvrdilo u 854 osob. Což je o 80 případů více než v předchozím roce 2019. Proočkovanost české populace toho roku dosahovala 33 procent. Zdravotní následky po nákaze klíšťovou encefalitidou bývají trvalé a nikterak zanedbatelné.
„U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout obrny nervů a může dojít k selhání životně důležitých center, dokonce až k úmrtí. Onemocnění navíc probíhá závažněji s narůstajícím věkem,“ upozorňuje Hana Cabrnochová.
Její kolegyně Alena Šebková zdůrazňuje, že celé území České republiky je endemickou oblastí pro klíšťovou encefalitidu.
„A přestože onemocnění mívá závažnější průběh u dospělých, je třeba myslet na to, že se nevyhýbá ani dětem“, upozorňuje Šebková s tím, že lékaři dosud dovedou pouze mírnit příznaky nemoci, nikoli však léčit její příčinu.
Specifická antivirová léčba totiž neexistuje. Účinnou prevencí onemocnění je jen očkování.
Úhrady očkování proti HPV pro dívky i chlapce
Při návštěvě praktického lékaře pro děti a dorost by měli rodiče dospívajících myslet i na ochranu svých dětí před lidským papilomavirem [HPV]. Změny v úhradách se totiž od nového roku dotkly i očkování proti HPV. Zdravotní pojišťovny uhradí všechny očkovací látky v plné výši dívkám stejně jako chlapcům ve věku 13 a 14 let.
Vážnost onemocnění vyvolaných HPV potvrzuje nedávné prohlášení Světové zdravotnické organizace [WHO]. Podle ní představují kvůli rychlému šíření HPV infekce pro společnosti větší problém než epidemie HIV.
„Lidský papilomavirus je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí na světě a uvádí se, že se jí během svého života nakazí až 80 % lidí,” připomíná někdejší výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu [AIFP] Jakub Dvořáček.
Dodává, že promiskuitní chování není jediná podmínka přenosu HPV infekce. Nakazit se jí mohou ženy a muži i od jediného partnera.
„Největší procento zhoubných onemocnění v souvislosti s HPV tvoří karcinom děložního čípku. Nicméně existují další onemocnění, která mají s touto infekcí souvislost: nádory penisu, konečníku, hovoří se také o souvislosti s nádory hlavy a krku,“ říká Alena Šebková.
Uvádí, že některé typy HPV jsou i příčinou sice nezhoubných, ale nepříjemných genitálních bradavic a papilomů hlasivek. I to mluví pro očkování proti HPV u dívek a chlapců.
Očkování jako nejlepší způsob ochrany před rakovinou a dalšími HPV asociovanými onemocněními považuje i Hana Cabrnochová.
„Je důležité nechat se očkovat ještě před prvním možným setkáním s virem, tedy před zahájením sexuálního života. Nepovinné očkování proti HPV se provádí mezi 13. a 14. rokem života,“ připomíná s tím, že vakcinace proti HPV dává smysl i u starších lidí, dokonce i těch, co již infekci nebo HPV vyvolaná onemocnění prodělali.
Chřipkové vakcíny pro seniory a lidi ve zdravotnictví
Zvýšit ochranu před chřipkovým onemocněním v České republice má pomoci od ledna 2022 i plně hrazené očkování všem seniorům nad 65 let. A dále pro zdravotníky a další pracovníky ve zdravotnictví.
„V současnosti používaná čtyřvalentní vakcína proti chřipce zlepšuje ochranu vůči cirkulujícím virům chřipky. Tedy proti dvěma kmenům A a dvěma kmenům B, což zvyšuje celkovou účinnost chřipkové vakcíny,“ potvrzuje účinky u nás podávaných vakcíny Hana Cabrnochová.
I přes mnohdy vážný průběh nákazy chřipkou se u nás proti ní každoročně naočkuje sedm až 8 procent obyvatel. O něco zodpovědněji ke svému zdraví pak přistupují senioři. Těch se podle dat z roku 2018 u nás proti chřipce chrání očkováním zhruba 22 procent. Což je podle odborníků ale i tak stále velmi nízké číslo. Podle Světové zdravotnické organizace [WHO] činí optimální proočkovanost rizikových skupin, do které patří právě i senioři, alespoň 75% proočkovanosti osob v riziku vážného průběhu nemoci.
Pro srovnání v Irsku se v roce 2018 proti chřipce naočkovalo 68,5 procent obyvatel starších 65 let, ve Velké Británii dokonce 72 procent.
–VRN–