I za děti nalezené v babyboxech hradí veřejné zdravotní pojištění stát. Výběr konkrétní zdravotní pojišťovny pak záleží na daném orgánu sociálně právní ochrany dětí [OSPOD]. V Česku nyní funguje 81 babyboxů.
V pořadí 230. dítě odložila v pátek 10. prosince jeho matka do babyboxu umístěného v nymburské nemocnici. Chlapec se jménem Lukáš byl podle prvního odhadu tamního pediatra Milana Válka asi čtyři až pět měsíců starý a na první pohled zdravý.
„Klučík odložený v pátek 10. prosince v 18:32 měl s sebou dopis od nešťastné maminky. Omlouvá se svému synkovi a píše, že se o něj nedokáže starat, taky prý je nemocná,“ uvedl ve své zprávě zakladatel babyboxů v České republice Ludvík Hess.
O tři dny dříve v úterý 7. prosince se rozsvítila kontrolní světla v babyboxu ve Slezské nemocnici v Opavě, kde zdravotníci do péče přijali odloženou holčičku.
„Ošetřující lékařka mi řekla, že děťátko je staré několik měsíců a na první pohled v pořádku. Holčičku jsem pojmenoval Olinka,“ uvedl Ludvík Hess.
I děti z babyboxů jsou zdravotně pojištěny
I děti nalezené v babyboxech, které u sebe většinou nemají žádné dokumenty, patří do skupiny zdravotních pojištěnců. Dnem nalezení se stávají účastníky veřejného zdravotního pojištění. A jelikož jde o nezaopatřené děti, hradí za ně měsíční zdravotní pojistné stejně jako za ostatní děti stát. Nabízí se ovšem otázka, která ze zdravotních pojišťoven se dětí z babyboxů ujme.
„Tyto děti jsou ze zákona přihlášeny k veřejnému zdravotnímu pojištění u Všeobecné zdravotní pojišťovny. Realizuje to příslušné oddělení FN Olomouc ve spolupráci s OSPOD a naším sociálním oddělením dle platné legislativy,“ uvádí Adam Fritscher, mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc, kde se v pořadí třetí babybox v Česku otevřel 5. prosince 2006.
Podle zjištění ZdraveZpravy.cz fakt je, že rozhodnutí o výběru pojišťovny náleží oprávněné osobě. Což je pracovník z oddělení orgánu sociálně právní ochrany dětí [OSPOD]. Ten nalezené děťátko nejen oznamuje, ale i přihlašuje ke konkrétní zdravotní pojišťovně. Což ale neznamená, že se děti odložené do babyboxů musí vždy automaticky přihlašovat k Všeobecné zdravotní pojišťovně [VZP ČR]. Jakkoli ta u nás obhospodařuje zhruba 60% podíl trhu s veřejným zdravotním pojištěním. K VZP ČR se tyto děti automaticky přihlašují pouze tehdy, pokud není oprávněnou osobou zvolena žádná jiná zdravotní pojišťovna.
„Potom se bude aplikovat ustanovení zákona o Všeobecné zdravotní pojišťovně [§ 2 odst. 1], kde je uvedeno, že VZP provádí veřejné zdravotní pojištění, pokud toto pojištění neprovádějí resortní, oborové a podnikové zdravotní pojišťovny,“ vysvětlují zástupci tiskového oddělení VZP ČR.
Dnem nalezení získává miminko i trvalý pobyt v ČR
Jak již bylo řečeno, vůbec první administrativní kroky k nalezenému miminku vyřizuje sociální pracovník zařízení, v němž je babybox umístěný. Spolupracuje hlavně se zástupci OSPOD. Ti už se následně postarají i o zápis dítěte do knihy narození na matričním úřadu, kde mu vydají také rodný list. Což potvrzuje i mluvčí Penta Hospitals CZ Vladislav Podracký.
„Naši zaměstnanci se starají o novorozence po medicínské stránce. Poskytují mu veškerou zdravotní péčí. Administrativní záležitosti pak zajišťuje příslušný orgán sociálně právní ochrany dětí [OSPOD],“ vysvětluje s odkazem na zkušenosti z Nemocnice Sokolov, která patří do skupiny Penta Hospitals CZ, a je v ní umístěný jeden z 81 tuzemských babyboxů.
Avšak zpátky k zdravotnímu pojištění dětských nalezenců. Ještě před jejich samotným přihlášením ke zdravotnímu pojištění je třeba, aby již měli vyřízený trvalý pobyt na území ČR. Což je opět záležitostí v kompetenci pracovníků OSPOD. Místo trvalého pobytu dětí nalezených v babyboxech je přitom sídlo ohlašovny, v jejímž územním obvodu se nachází babybox, do kterého byly tyto děti odloženy.
Prakticky to znamená, že k přihlášení dítěte odloženého do babyboxu do českého systému veřejného zdravotního pojištění je nejprve třeba zajistit doklady o jménu a příjmení dítěte. Dále i datu jeho nalezení a předpokládaném datu narození a o místu trvalého pobytu. Tedy zmiňovaná adresa sídla příslušné ohlašovny [obecní, městský úřad].
81 babyboxů po celé České republice
Aktuálně v Česku funguje 81 babyboxů. Od doby otevření prvního z nich 1. června 2005 na Hloubětínském zámečku v sídle tamní soukromé gynekologické kliniky do nich bylo odloženo 230 dětí [viz výše graf / zdroj: www.babybox.cz].
Babybox je vlastně podobný novorozeneckému inkubátoru. Ve chvíli vložení dítěte se automaticky zapne vyhřívání a ventilace. Po několika minutách i alarm, který upozorní zdravotnický personál. Avšak i babyboxy mají své kritiky a odpůrce. Ti argumentují hlavně tím, že systém babyboxů odporuje Úmluvě o právech dítěte. Konkrétně pak právu dítěte na jméno, právu znát svou totožnost, státní příslušnost stejně jako právu znát své rodiče.
Veronika Táchová