Povinné očkování proti covidu-19 v USA postupně zavádí většina velkých firem. Najdou se ale i výjimky. Třeba letecký dopravce Delta Air Lines u zaměstnanců povinné očkování nežádá, ale neočkovaným zvýší odvody na zdravotní pojištění.
A to o 200 dolarů [přes 4 300 Kč] měsíčně. O novince informoval šéf společnosti Ed Bastian. Zavedení vyššího odvodu na zdravotní pojištění vysvětlil tím, že nenaočkovaní zvyšují podniku jeho náklady v případě jejich nákazy a následné hospitalizace.
„Společnost Delta Air Lines zajišťuje svým zaměstnancům vlastní systém zdravotního pojištění. Průměrný pobyt v nemocnici kvůli covidu-19 stojí Deltu 50 tisíc dolarů [přes 1. mil. Kč] na osobu,“ argumentoval.
Přičemž vážně upozornil, že nikdo z hospitalizovaných v posledních týdnech nebyl proti infekci covid-19 plně naočkovaný.
O něco rozdílný přístup v prevenci šíření nemoci mezi zaměstnanci nedávno učinil konkurent Delty společnost United Airlines. Podle amerického serveru CNBC vedení společnosti oznámilo, že bude očkování proti covidu-19 požadovat po všech zaměstnancích ve Spojených státech. Termín pro dokončení očkování jim stanovilo na 25. října. V opačném případě jim hrozí výpověď. United Airlines v USA zaměstnává přes 67 tisíc osob.
V USA se stává očkování proti covidu povinností
I když administrativa amerického prezidenta Joea Bidena stále vybízí Američany k očkování proti covidu-19, velká část z nich stále váhá a někteří vakcíny striktně odmítají. Federální vláda přitom nemá pravomoc očkování ve Spojených státech plošně nařídit. Ke zvyšování proočkovanosti však v poslední době přispívá právě přístup některých amerických velkých firem, které si očkování proti covidu kladou jako podmínku pro výkon povolání. Přidávají se k nim i další instituce, jako jsou univerzity, nemocnice a místní úřady. Podobných iniciativ bude zřejmě přibývat, domnívají se experti. Očkování po svých zaměstnancích již vyžadují technologičtí giganti Facebook, Google a Microsoft.
Dále firmy provozující alternativní taxislužby Uber a Lyft, největší soukromý zaměstnavatel Walmart, největší producent potravin v USA Tyson Foods, filmové a streamovací společnosti Netflix a také Disney. Přidaly se dokonce i banky Morgan Stanley a Goldmans Sachs. Tento týden oznámil povinné očkování také zmiňovaný provozovatel aerolinek United Air Lines.
Povinné očkování už v USA zavedlo přes 600 amerických univerzit. Nenaočkovaným zakázaly vstup do učeben i celého areálu školy. A jejich počty zřejmě ještě porostou. Už kvůli tomu, že soud v Indianě v červenci zamítl stížnost několika studentů z tamní univerzity, podle nichž je takové opatření neústavní.
Povinné očkování postupně zavádějí některé nemocnice, včetně prestižní sítě nemocnic Mayo Clinic. Navazují tím na společné prohlášení většiny hlavních lékařských asociací, které vyzvaly poskytovatele zdravotní péče k očkovacím příkazům. Mnoho zařízení se nicméně takových kroků stále obává, hlavně kvůli hrozbám případných žalob a ze strachu, že od nich odejdou někteří těžko nahraditelní zaměstnanci.
Povinné očkování proti covidu zavedl v úřadu i Biden
Určité opatření v rámci svých pravomocí přijímá i federální vláda. Biden nařídil povinnou vakcinaci více než dvěma milionům federálních zaměstnanců. I když jim ale nehrozí propuštění, pokud se jeho výzvou nebudou řídit. Budou se však muset pravidelně testovat a dodržovat další protiepidemická opatření na pracovišti.
Biden nedávno vyzval americkou armádu, aby vakcínu proti covidu-19 zařadila na seznam očkovacích látek povinných pro příslušníky ozbrojených sil USA. Ministr obrany Lloyd Austin odvětil, že brzy s podobným nařízením zřejmě přijde.
Ministerstvo pro záležitosti veteránů také přikázalo očkování všem zdravotníkům v nemocnicích pod jeho správou. Úřad je jedním z největších poskytovatelů zdravotní péče v USA. Nařízení se v něm dotkne zhruba stovky tisíc zaměstnanců.
V USA mluví o pandemii neočkovaných
Zvýšit důvěru v očkování má podle odborníků plnohodnotné schválení vakcín proti covidu-19. Jako první se to podařilo vakcíně od Pfizer/BioNTech, kterou americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv [FDA] plně schválil v pondělí 23. srpna.
V přesvědčování lidí mají sehrát významnou roli i rostoucí denní počty pozitivně testovaných v USA, u kterých již převažuje rychle se šířící delta mutace viru.
V zemi je nyní plně naočkováno přes 50 procent celé populace. Biden a další zástupci jeho administrativy stále častěji hovoří o nynější fází šíření nákazy jako o „pandemii neočkovaných“. Většina nových infekcí a osob přijatých do nemocnic kvůli vážnému průběhu covidu-19 se totiž potvrzuje právě ve státech s nejnižší proočkovaností.
–ČTK/VRN–
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2009405352548588&id=553141264841678