Česká republika od pondělí 23. 8. uznává i digitální certifikáty vydané mimounijní zemí. Aktuálně jde o certifikáty 19 států. Ovšem to jen v případě, že jde o vakcínu registrovanou v EU či uznanou Světovou zdravotnickou organizací [WHO].
Možnost prokazování bezinfekčnosti se rozšířila o uznávání digitálních certifikátů, které vydaly takzvané třetí země [mimo EU, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko, Vatikán, San Marino a Island]. Platnost u nich ale musí být vždy ověřitelná s pomocí oskenování QR kódu. Další podmínka je, že přijíždějící je očkovaný vakcínou s registrací od Evropské agentury pro léčivé přípravky [EMA]. Anebo očkovací látkou vyrobenou v souladu s patentem v EU registrovaných vakcín, které pro nouzové použití schválila WHO.
- Vaxzevria – AstraZeneca
- Spikevax – Moderna
- Comirnaty – Pfizer/BioNTech
- Janssen – Johnson & Johnson
- Covishield – vyráběná v Indii v licenci od AstraZeneca
I pro očkované v mimounijních zemích pak platí pro uznání bezinfekčnosti pro vstup do Česka a využívání služeb v něm podmínka dvou týdnů od dokončeného očkovacího schématu.
Digitální certifikáty o očkování proti covidu-19 vydávají následující třetí země:
Severní Makedonie, Ukrajina, Turecko, Arménie, Brazílie, Chile, Izrael. Dále Jordánsko, Kosovo, Kuvajt, Libanon, Malajsie, Pákistán. Saúdská Arábie, Spojené státy americké, Srbsko, Srí Lanka, Velká Británie a Moldavsko.
Digitálním certifikátem z dané země se přitom prokazují všichni bez ohledu na své občanství. Namátkové kontroly řeší pouze instituci, respektive zemi, která potvrzení o očkování vydala. V tuto chvíli jde zatím o 19 zemí, ze kterých se dokumenty uznávají. Podle Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR] se však jejich výčet dále rozšíří.
„Ministerstvo zahraničních věcí dále pracuje na získávání dalších certifikátů a jejich technických parametrů tak, aby mohl být výše uvedený seznam dále rozšiřován,“ uvádí na svých stránkách úřad.
Vydávané certifikáty třetími stranami totiž ještě před jejich uvedením na seznam prověřují zástupci Evropská komise.
„Na základě splnění všech kvalifikačních předpokladů bylo přijato a schváleno prováděcí rozhodnutí, které následující certifikáty uznává za rovnocenné certifikátům EU COVID,“ vysvětluje MZ ČR.
Digitální certifikát EU Covid
Od 1. července vystavují jednotné certifikáty o očkování všechny země EU. Dále Lichtenštejnsko, Norsko, Island, San Marino, Švýcarsko a Vatikán. Přičemž do 12. srpna trvalo přechodné období, kdy státy uznávaly i certifikáty původní, vydané v těchto zemích.
„Od 12. srpna je uznáván pouze nový vzor certifikátu, který od 1. června vystavuje i Česká republika,“ upozorňuje MZ ČR.
Výjimka jsou podle MZ ČR pouze certifikáty o provedeném testování. Ty se mohou vydávat i v jiném formátu. Záruka jejich uznání platí ovšem pouze pro území Česka. / Digitální certifikát lze stáhnout na portálu ocko.uzis.cz nebo pomocí aplikace Tečka.
–VRN–