Upravovat složení mRNA vakcíny společností Pfizer a BioNTech není v tuto chvíli potřeba. Účinkuje totiž i proti delta variantě viru. Její úpravu kvůli budoucí mutaci viru ale její spoluautor a výkonný ředitel BioNTechu Ugur Şahin nevylučuje.
Rozšířená delta mutace koronaviru vakcíně Comirnaty společností BioNTech a Pfizer neodolává. Proto není v tuto chvíli třeba složení očkovací látky nijak upravovat, prohlásil její spoluautor a šéf německého společnosti BioNTech Ugur Şahin.
„Je dost dobře možné, že se v následujících šesti až dvanácti měsících objeví nové varianty, které budou vyžadovat uzpůsobení vakcíny, v tuto chvíli to ale není ten případ,“ uvedl.
Rozhodnutí o úpravě vakcíny podle něj přijde tehdy, kdy bude jasné, že již nefunguje. Anebo při zjištění, že očkovaným poskytuje pouze nízkou ochranu. Vzhledem k tomu, jak rychle se situace mění, je načasování podobné změny naprosto klíčové, dodal.
„Přijmout v tuto chvíli rozhodnutí by se během tří nebo šesti měsíců mohlo ukázat jako chybné, pokud by převládla jiná varianta,“ dodal s tím, že pro tuto chvíli stačí přeočkování třetí dávkou vakcíny.
Přeočkování třetí dávkou má posílit imunitu očkovaných
V České republice mají odborné společnosti doporučení k přeočkování vydat nejpozději do konce srpna. Zřejmě by se po vzoru ostatních zemí začalo s podáváním třetí dávky vakcíny u zranitelných občanů – tedy těch nejstarších.
Některé země již začaly s přeočkováním proti covidu-19 třetí dávkou vakcíny. Jde především o vyspělé země s dostatečnou zásobou očkovacích látek. Přeočkování zprvu osob ve vyšším riziku vážného průběhu nemoci covid-19 již potvrdily Německo a Francie. V Izraeli podle agentury Reuters třetí dávku vakcíny Comirnaty dostalo přes 240 tisíc obyvatel starších 60 let.
S aplikací třetí dávky vakcíny před týdnem ale vyslovila nesouhlas Světová zdravotnická organizace [WHO]. Její předseda Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval hospodářsky vyspělé země k dočasné stopce přeočkování třetí dávkou.
Nejprve je dle jeho slov třeba zvýšit proočkovanost v chudých zemích, a to minimálně na deset procent.
„Země s vysokými příjmy podaly 100 dávek na 100 obyvatel. Nízkopříjmové země mohly podat jen 1,5 dávky na 100 obyvatel, protože jim vakcíny chybějí,“ argumentoval.
Farmaceutické společnosti BioNTech a Pfizer již rozeslaly zhruba miliardu dávek své vakcíny do více než stovky zemí po celém světě. Do konce letošního roku předpokládají, že roční výrobní kapacita stoupne na tři miliardy dávek. V roce 2022 počítají s navýšením produkce na čtyři miliardy dávek ročně.
BioNTech a Pfizer zásobují svou vakcínou celý svět
Úspěch před dvěma lety ještě zcela neznámé německé biotechnologické firmy BioNTech dokládají výsledky jejího hospodaření. Podle údajů, které firma zveřejnila v pondělí 9. srpna, hospodařila ve druhém letošním čtvrtletí s čistým ziskem 2,8 mld. euro [71 mld. Kč]. Zhruba před rokem přitom BioNTech vykázala ztrátu ve výši 88 milionů euro [2,23 mld. Kč]. Za letošní první pololetí firma vydělala téměř čtyři miliardy euro.
Čtvrtletní tržby tak firma zvýšila zhruba na 5,3 miliardy eur [134,5 mld. Kč] ze 42 milionů před rokem. Vakcína proti covidu je dnes jediný produkt firmy BioNTech na trhu, upozornila agentura Bloomberg.
Zájem o vakcínu Comirnaty firmu zřejmě přiměl i ke zlepšení svého odhadu celoročních tržeb z jejího prodeje na 15,9 miliardy eur. Dříve kalkulovala z obratem ve výši 12,4 miliardy. Firma ve své tiskové zprávě také uvádí, že spolu s partnerem Pfizer podepsala smlouvy na dodávku zhruba 2,2 miliardy dávek v letošním roce a více než miliardu dávek v roce příštím.
Jejich vakcína je přitom prioritou i pro země EU. Evropská komise [EK] si u výrobců vyjednala nákup dalších 1,8 miliardy dávek. Což podle předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové zajistí unijním státům dodávky do konce roku 2023.
Pfizer zvýšil zisk o 60 procent
Podobně dobře na tom je i americký Pfizer. Ten letos ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil svůj čistý zisk zhruba o 60 procent na bezmála 5,6 mld. USD [cca 122 mld. Kč]. Tržby společnosti se v letošním druhém kvartále téměř zdvojnásobily, když dosáhly částky 19 miliard USD. Stejně jako u BioNTech stojí za rychlým hospodářským růstem proticovidová vakcína Comirnaty.
Vakcína Comirnaty se stala vůbec nejprodávanějším výrobkem společnosti Pfizer. Jen letos má výrobce celosvětově dodat 2,2 miliardy jejích dávek. Očekávané celoroční tržby za vakcínu jsou jen o dvě miliardy nižší než celkové tržby v loňském druhém čtvrtletí. Společnosti Pfizer a BioNTech navíc již oznámily zdražení vakcíny Comirnaty s upozorněním, že další bude následovat.
–VRN/ČTK–