Poslanci včera 7. července ve třetím čtení schválili zákon o elektronizaci zdravotnictví, předlohu nyní čeká jednání v Senátu. Norma do praxe zavádí nové registry zdravotnických pracovníků, pacientů a poskytovatelů zdravotních služeb.
Zákon podle jeho autorů, jimiž jsou Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR] a Ústav zdravotnických informací a statistiky [ÚZIS], nevytváří žádné centrální úložiště dat. Naopak počítá s fungováním jedné centrální služby elektronického zdravotnictví, kterou budou služby výměnné sítě.
„Jedná se o státem garantovaný systém pro předávání kopií zdravotnické dokumentace a výpisu z ní, a to v elektronické podobě prostřednictvím bezpečného šifrovaného komunikačního kanálu,“ vysvětluje ve své zprávě MZ ČR.
Ten budou dle zástupců úřadu využívat pouze poskytovatelé zdravotních služeb a zdravotní pojišťovny k plnění jejich povinností podle právních předpisů [zákon o zdravotních službách, zákon o veřejném zdravotním pojištění].
Zákon o elektronizaci zdravotnictví zavádí tři registry
V základu zavádí zákon o elektronizaci zdravotnictví do praxe tři nové registry. A sice národní registr zdravotnických pracovníků, registr poskytovatelů zdravotních služeb a registr pacientů. Data z nich by se pak měla systémově propojit. Norma má být v podstatě základem pro přípravu nové architektury e-health.
„Budeme mít informace o lékařích, zda mají všechna oprávnění, ale budeme moci i sledovat cestu pacienta napříč systémem,“ vysvětlil již dříve rozhovoru pro ZdraveZpravy.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch [za ANO].
Zmiňované registry se podle něj propojí v jeden komunikující neveřejný celek s jasně nastaveným oprávněním jej využívat zákonem nastaveným okruhem oprávněných osob. Omezený bude i rozsah informací, do kterých bude moci oprávněná osoba nahlížet.
Zabezpečení dat certifikáty a e-pečetí
Zákon zároveň umožní k bezplatnému využití resortní nástroje k přístupu oprávněných osob k Integrovanému datovému rozhraní. Zde půjde o systémové a osobní certifikáty.
„Poskytne i důvěryhodné resortní služby, kterými mohou být resortní zaručená elektronická časová razítka či služby vzdáleného použití resortních zaručených elektronických pečetí či vydávání resortních podpisových certifikátů pro zaručený elektronický podpis,“ popisuje úřad.
V návrhu zákona se počítá také s rozšířením práv pacientů a zajištěním jejich přístupu ke všem údajům o nich vedených v Integrovaném datovém rozhraní resortu. Získat budou moci i výpis údajů, které se o nich ve zmiňovaném registru vedou. Dostanou ho na žádost v kontaktních místech veřejné správy [CzechPoint].
Přípravu zákona o elektronizaci zdravotnictví zbrzdila pandemie covidu-19, jak již dříve v rozhovoru pro ZdraveZpravy.cz uvedl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Právě v jeho ústavu norma zejména vznikala pod vedením jeho statutární zástupkyně Vladimíry Těšitelové.
Elektronizace zdravotnictví započala již před třemi lety
Prvním konkrétním krokem elektronizace zdravotnictví bylo už v roce 2018 zavedení povinně elektronických receptů na léky. Od loňského roku umí kromě ukládání dat o předepsaných lécích na centrálním úložišti a zobrazení jejich soupisu zpřístupnit záznam také lékařům a lékárníkům. Fungování e-receptu označil ředitel Národního kontrolního úřadu [NKÚ] Miloslav Kala za příklad jednoho z mála IT systémů, který v Česku ve veřejné sféře skutečně funguje.
K elektronizaci zdravotnictví by v budoucnu přispěl i elektronický očkovací průkaz [EOP], který by evidoval veškerá povinná i dobrovolná očkování v rámci již zavedeného systém eRecept. Ten je ve správě Státního ústavu pro kontrolu léčiv [SÚKL].
Vedle Centrálního úložiště eReceptů by tak nově fungovalo Centrální úložiště záznamů o očkování. V něm by se shromažďovaly záznamy o aplikovaných vakcínách. Informace by do systému vkládal ošetřující lékař. Elektronický očkovací průkaz, který by nahradil stávající listinné průkazy o očkování, je nyní v legislativním procesu schvalování.
–VRN–