O registraci k očkování bez zdravotního pojištění, jež odstartovala v pátek 11. června, je zájem. Využít ji mohou čeští i jiní občané pracující v cizině, kde si platí i zdravotní pojištění. Anebo ti, co pracují u nás, ale pojištění mají pokryté v jiné zemi. Od rána už se do systému registrovalo 4,7 tisíce samoplátců.
Očkování cizinců bez zdravotního pojištění se registruje v již zavedeném Centrálním registračním systému [CRS]. S tím rozdílem, že se k očkování registrují na samostatném formuláři pro cizince [zde]. Ze stejné adresy se pak registrující prokliknou do výběru očkovacích míst určených právě pro vakcinaci osob bez zdravotního pojištění.
„Registrační stránky jsme připravili v české a anglické verzi. S dotazy se zájemci o očkování mohou obracet také na linku 1221, kde jim poradí proškolení anglicky mluvící operátoři,“ uvedl ke spuštění registrace architekt Chytré karantény plukovník Petr Šnajdárek.
Upozornil, že zájemce o očkování si s sebou nemá zapomenout vzít doklad k ověření totožnosti. A také doklad k ověření pobytového oprávnění v ČR, což neplatí pro občany ČR. Nezbytné jsou samozřejmě i peníze na úhradu očkovací látky a její aplikace. Důležité je i vědět, že některá očkovací místa přijímají na místě pouze platbu kartou.
Covid očkování bez zdravotního pojištění
Jako samoplátce se může v Česku nechat proti covidu-19 naočkovat veřejně zdravotně nepojištěná osoba pokud je občanem České republiky. Anebo cizincem z EU či třetí země s povoleným pobytem na území ČR nad 90 dnů ve smyslu zákona o pobytu cizinců. Musí splňovat i následující podmínky:
- Má platné povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu v ČR.
- Je držitelem platného dlouhodobého víza.
- Jde o občana EU s potvrzením o přechodném pobytu či povolením k trvalému pobytu na území ČR.
- Jde o rodinného příslušníka občana EU s potvrzením o přechodném pobytu či povolením k trvalému pobytu na území ČR.
Podle posledních zpráv od zástupců Chytré karantény, se k očkování proti covidu dosud registrovalo na 4,7 tisíc samoplátců. Tedy lidí bez účasti na veřejném zdravotním pojištění.
Pro cizince jenom Comirnaty
K očkování cizinců bez zdravotního pojištění jsou u nás vymezena jen některá zařízení. Minimálně jedno by pak mělo fungovat v každém kraji, s výjimkou Prahy, kde se cizinci očkují celkem v šesti místech. Očkovat se budou pouze vakcínou Comirnaty od společností Pfizer a BioNTech, za jednu dávku nemají zaplatit více než 810 korun.
„Cena za jednu dávku nepřesáhne 810 Kč, očkovací místa umožní provedení platby za očkování na místě,“ uvádí Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR].
Očkovací centra podle krajů:
- Praha: O2 Universum, Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní Thomayerova nemocnice, Všeobecná fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Nemocnice na Homolce
- Středočeský kraj: Nemocnice Benešov, Nemocnice Mladá Boleslav
- Jihočeský kraj: Nemocnice České Budějovice
- Plzeňský kraj: Fakultní nemocnice Plzeň
- Karlovarský kraj: Karlovarská krajská nemocnice
- Ústecký kraj: Masarykova nemocnice v Ústí and Labem
- Liberecký kraj: Krajská nemocnice Liberec
- Královohradecký kraj: Fakultní nemocnice Hradec Králové
- Pardubický kraj: Pardubická nemocnice
- Kraj Vysočina: Nemocnice Jihlava
- Jihomoravský kraj: Fakultní nemocnice u sv. Anny, Fakultní nemocnice Brno
- Olomoucký kraj: Fakultní nemocnice Olomouc
- Zlínský kraj: Nemocnici Tomáše Bati
- Moravskoslezský kraj: Fakultní nemocnice Ostrava
Certifikát o očkování i pro cizince
V týdnu od 15. června si budou certifikát o očkování, prodělaném onemocnění nebo negativním výsledku testu moci stáhnout bezplatně na portálu ÚZIS také cizinci a to stejným postupem. To znamená, po zadání data narození, e-mailu a telefonní čísla obdrží ověřovací SMS zprávu. Po jejím zadání do portálu se zobrazí certifikát. Osvědčení po dokončené vakcinace vytiskne i poskytovatel očkování.
Očkovací certifikáty ke covidu-19 jsou už nyní dostupné v platné evropské podobě. Cestovat a prokazovat se jimi budou lidé v unijních zemích od 1. července.
–VRN–