Na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy [1. LF UK] a ve Všeobecné fakultní nemocnici [VFN] v Praze vzniká nový projekt zaměřený na předcházení rizikového chování dětí a mládeže. Cílit má zejména na snižování jejich závislostí, jež bývají spouštěči duševních poruch. Projekt je spolufinancován z Fondů EHP a Norska.
Projekt financovaný z norských fondů by měl pomoci včas podchytit rizikové chování s potenciálem rozvoje duševních onemocnění u dětí a mladistvých. To prostřednictvím vzniku regionálních vzdělávacích a preventivních služeb. První pilotní centra pomoci vzniknou v Praze 11 a ve dvou lokalitách Moravskoslezského kraje [bývalé okresy Orlová a Havířov].
„Závislost nejen u dětí mohou doprovázet poruchy nálady, pozornosti, depresivní poruchy. Případně může užívání některých látek vést také ke spuštění velmi vážných onemocnění, včetně psychóz,“ říká hlavní řešitel projektu Jaroslav Šejvl z Kliniky adiktologie 1. LF a VFN.
Jako ilustrativní příklad uvádí užívání marihuany a související riziko rozvoje depresivních poruch. A nejen jich, jak potvrdil v nedávném rozhovoru pro ZdraveZpravy.cz psychiatr a spolupracující emeritní primář Psychiatrické nemocnice Bohnice Karel Nešpor.
„Vysoký počet dospívajících v Česku zneužívajících marihuanu může být mimo jiné důsledkem vysoké spotřeby alkoholu,“ uvedl.
„V praxi se často setkáváme s tím, že lidé závislí na drogách ze zdravotních nebo finančních důvodů přecházejí k alkoholu. Okamžitě ho ale pijí závislostním způsobem,“ dodal.
Jak má prevence u dětí a mládeže od 1. LF UK fungovat
Podle Jaroslava Šejvla projekt řeší nejen látkové [laxativa, steroidy], ale i nelátkové závislosti [poruchy příjmu potravy, sebepoškozování]. Součástí projektu jsou i osvětové kampaně pro odbornou a laickou veřejnost. Dále vzdělávání lidí, kteří mají pomáhat dětem v právní oblasti.
„Vytvoříme komunikační platformu na regionální úrovni. Pro práci s dětmi, dospívajícími a jejich rodiči vyškolíme profesionály. Ti budou mít preventivní aktivity na starost, budou děti včas diagnostikovat a budou odbornými zásahy minimalizovat rozvoj rizik,“ shrnuje.
Do programu se dle jeho slov zapojí pedagogové, školní metodici prevence, školní psychologové, pracovníci pedagogicko-psychologických poraden, dětští praktičtí lékaři a zdravotní sestry. Přidat se mají i příslušníci Policie ČR, strážníci městské a obecní policie, kurátoři OSPOD a sociální pracovníci.
„Jejich vzdělávání by se mělo zaměřit na to, aby spolu jednotlivci z různých oblastí dokázali v preventivních aktivitách kooperovat. A díky tomu byli schopni včas zasáhnout,“ říká Šejvl.
Projekt vítá i děkan 1. LF UK Martin Vokurka
Děkan 1. LF UK Martin Vokurka uvádí, že projekt vítá už kvůli tomu, že jeho pilotní provoz může ovlivnit „běžnou praxi“ v celé České republice.
„Máme za sebou dlouhé období distanční výuky, a jak nedávno ukázala studie Kliniky adiktologie, prevence rizikového chování dětí během této doby ubylo. Proto nelze než tuto iniciativu uvítat,“ řekl.
1. LF UK navštěvuje přes 4 500 studentů. Základními studijními programy jsou všeobecné a zubní lékařství. Kromě nich nabízí fakulta studium dalších zdravotnických oborů, specializační a celoživotní vzdělávání a řadu doktorských programů. Každoročně absolvuje 1. LF UK přes 300 nových lékařů.
Fakulta je zároveň nejproduktivnější institucí v biomedicínském a klinickém výzkumu. Vědecká práce, pregraduální a postgraduální výuka se koná na 75 teoretických ústavech a klinických pracovištích společných se Všeobecnou fakultní nemocnicí, Fakultní nemocnicí v Motole, Ústřední vojenskou nemocnicí, Fakultní Thomayerovou nemocnicí, Fakultní Nemocnicí Bulovka a v dalších mezioborových centrech.
–RED–